HDP'yi dikkatle izleyelim

Öngörüm; seçim yaklaştıkça, HDP'nin kilit önemi toplumun farklı kesimleri tarafından daha da anlaşılacak, bu da, HDP'nin seçimlerdeki şansını daha da arttıracak.

2015 Haziran Genel Seçimlerinin “kilit partisi”, HDP olacak.

Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Öngörüm; seçim yaklaştıkça, HDP’nin kilit önemi toplumun farklı kesimleri tarafından daha da anlaşılacak, bu da, HDP’nin seçimlerdeki şansını daha da arttıracak.

Bunun altı temel nedeni var:

Birincisi; gerek yurtdışında, gerekse yurt içinde yapılan yorumlarda gördüğümüz gibi, 2015 seçimlerinin önemi, seçimin birinci partisinin kim olacağından ziyade, “AK Parti’nin yeni anayasa yapma olasılığını kazanıp kazanamayacağı” sorusuyla ilgili, ve, bu soru, HDP’yi kilit parti konumuna getiriyor. En basit ifadeyle, yeni anayasayı, HDP’siz konuşmak mümkün değil.

İkincisi; zayıf muhalefet, özellikle, AK Parti’nin gücünü dengeleyemeyen ve ona alternatif olamayan CHP, HDP’nin toplumsal destek tabanını genişletebilir. Bu seçimlerde, laik orta sınıfların bir kısmının HDP’ye yakınlaşması mümkün gözüküyor.

Üçüncüsü; AK Parti’nin, Kobani sürecinde, Kürtlere yardım etmeyen konuma düşmesi, ve, çözüm süreci devam ederken, IŞİD’e karşı Kürtleri yeterince korumayan AK Parti algısının bölgede güçlü olması, HDP’nin, Kürtler arasındaki tabanını genişletebilir.

Dördüncüsü; çözüm süreciyle birlikte, toplumun farklı kesimleri içinde, Türkiye’nin bugünkü ve yarınki istikrarı, iç barışı, ve gücü için Kürtlere ve HDP’ye bakışın giderek olumluya dönüşmesi; yeni Türkiye’nin ana aktörlerinden birinin Kürtler olması.

Beşincisi; Ortadoğu’da değişen dengeler içinde, Kürtlerin, bölgenin geleceğinin belirlenme sürecinde “önemli aktör” konumuna gelmeleri, ve, bu aktör konumunun IŞİD sorunuyla birlikte, bölgesel ve küresel düzeyde güçlenmesi.

Altıncısı; siyasi alanda, özellikle CHP’den farklı, hatta zıt olarak, HDP’nin, iyi ve etkili siyaset yapması; siyasi aktör olarak başarılı olması; ve, bu başarının toplum tarafından görülmesi.

HDP üst yöneticileri, partilerinin, % 10 anti demokratik ülke barajına rağmen, 2015 seçimlerine, bağımsız adaylarla değil, “parti olarak” katılacağını söylüyorlar. Bu açıklamayı, son dönemde, sıklıkla duyuyoruz. “Risk alacağız” ve “seçimlere parti olarak katılacağız” diyorlar. Partinin önemli isimlerinden Sırrı Süreyya Önder, “oy tabanlarının % 11.8” olduğunu söylüyor.

HDP’nin, bu kararını, yukarıdaki altı nokta içinde düşünmeliyiz. % 10 barajını aşan bir HDP, hiç şüphe olmasın, 2015-sonrası dönemin, “etkili ana muhalefet partisi” olur.

Belki, % 10’u aşmak, hatta, % 11.8 oranına yaklaşmak, HDP’ye, çok fazla sayıda milletvekili getirmeyecektir; ama, milletvekili sayıları, nicel anlamda, CHP’den düşük olsa da, HDP, nitel olarak, etkili ana muhalefet partisi olacaktır.

Yeni anayasa, çözüm süreci, Irak ve Suriye sorunları, Ortadoğu’daki değişimler, vb. risklerin ve potansiyellerin aynı anda yaşanacağı seçim sonrası dönemin, güçlü aktörü AK Parti’yken, kilit aktörü HDP olacaktır.

HDP, “seçimlere parti olarak gireceğim” siyasi manevrasıyla, şimdiden, kendisini, siyasi ve kamusal tartışmanın gündeminin merkezine oturtmuştur.

HDP, Türkiyeli olabilecek mi?; HDP, barajı geçebilir mi? HDP, barajı geçemezse ne olur? AK Parti-HDP ilişkisi nasıl gelişecek?; tüm bu sorular, şimdiden, seçim sürecinin ana sorularının içine girmiştir.

CHP, içine düştüğü bu dağınıklıktan çıkamazsa; parti içi kavgaları ve disiplin soruşturmalarını bitiremezse; Şişli Belediyesi sorununu inandırıcı olarak kısa sürede çözemezse; AK Parti’ye etkili muhalefet yapacak politikalar ve söylem geliştiremezse; özellikle, başta İstanbul, büyük şehirlerde, HDP’nin, etkili ana muhalefet rolüne soyunmasına destek verme isteği artacaktır.

HDP, CHP’den farklı olarak, zamanın ruhunu iyi okuyor, iç ve dış dinamikleri iyi analiz ediyor, onların alıcısı olmak yerine, onlara şekil ve yön vermeye çalışıyor, kısaca, stratejik düşünüyor, iyi siyaset yapıyor, siyasetle güçleniyor.

HDP’nin bu stratejik açılımı, toplumda yanıtını bulabilir, farklı kesimlerden, önemli ve ilginç isimler HDP’ye katılabilir...

Seçimler, sürpriz sonuçlar yaratabilir...

http://www.radikal.com.tr/1266554126655410

YORUMLAR
(10 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Tek seçenek HDP - serdaresen

AKP'ye karşı tek alternatif HDP dir. Barışın, eşitliğin, özgürlüğün, laikliğin teminatı HDP

HDP yazınız. - ibrahimoca

Sayın Keyman.AKP yandaşlığı ile ilgili kolları erken sıvadınız.HDP ye oy bulabileceğiniz alan olarakta CHP seçmenine odaklanmışsınız.Nedense AKP seçmenine (hani belki bir miktar hırsızlıktan utanan kalmıştır.belki)HDP yi tavsiye etmiyorsunuz.Yoksa AKP seçmenini adam yerine koymuyormusunuz.Onlardan adam çıkmazmı diyorsunuz.Ne derseniz deyin sizler şu memleketin başına gelebilecek en büyük kötülüksünüz.Tarih AKP iktidarını (Elit AKP)ve yandaşı sizleri yazacak bundan emin olunuz.

HDP, AKP ile ortaklaşa danaya mı girdi? - Barnabycik

HDP yolsuzluk komisyonundan çekilerek büyük hata yaptı. Bu adımla verdikleri mesaj, beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Komisyondan çekilen vekil her ne kadar genel kurulda, "yüce divana gönderilsinler" yönünde oy kullanacağını açıklasa da, bu adım bir çoğumuzun kafasını bulandırdı. Demirtaş dananın kuyruğu kopacak demişti, ama AKP ile ortaklaşa danaya girmiş gibi bir halleri var...

HDP tabii ki Turkiyelidir - Anidya

Bence bu cok guzel bir durum degerlendirmesi olmus. Bir bakima da HDP nin anlamli bir birlik icinde olmasi Turkiyeyi gerekli butunluge goturecek. Ayrica da bu durum biriken problemleri cozmede guzel bir yaklasim olacak cok lafi edilen ve fakat bir turlu sonuclandirilamiyan COZUM konusunu da kokunden halledip onun iyice gomulmesine yarayacak. Cunki hic suphesiz HDP Turkiyeli ve diger ve su anda muhalif gibi duran -daha dogrusu duraklayan- diger partiler de ayni yolu takip ederse, yani ilk plana Turkiyenin butunlugunu koyarlarsa 2015 te Turkiye bir cikis yolu bulacaktir, ve de Cumhurbaskanigi sembolik bir mevki olmaktan baska heveslere kapilmayip onarilmasi zor zararlar yaratilmasina ve yaralar acilmasina sebep olamiyacaktir.

- momentum

HDP Türkiyeli olabilecek mi, diye soruyorsunuz, o zaten başka bir şey olmadı ki? Bütün bir Kürtlük fenomeni, hiç başka bir şey olmadı. Bu zengin, olağanüstü doyurucu fitne ortamını bırakıp da bir yere gitmezler. PKK, HDP falan, bunların hepsi Türkiye iç politiğine ait kavramlar. Bunlar bütün söylemlerini, Türk iç politiğinde geçerli söz dağarcıkları ile oluşturuyorlar. İdeolojik sol muhalefetin motivasyonlarını ve söz dağarcıklarını kullanıyorlar. Politik Kürtlük, Türkiye'de sol tasnife aittir, bu tasnifin en alt katmanlarına ait, arkadan gelen bir fenomendir. O bir Türk soludur ve bu bağlamda HDP Türkiyeli olur, barajı da aşar. Fanatik solcular CHP'yi bırakır, HDP'ye geçerler. Zaten PKK da, laikliğin savunucusu olduğunu söyleyerek buna biraz daha yaklaştı. Geçmişin mezhep kökenli sol terörcüleri bugün nasıl meydanlarda kalpaklı Mustafa Kemal portresi taşıyorlarsa, bakarsın yarın Kürtçüler de başka bir benzerini yapar, Ulu Önder Apo'nun gösterdiği çağdaş uygarlık yolundan yürürüz. Ha Kel Hasan, ha Hasan Kel, bozacının şahidi şıracı. HDP, CHP’den farklı olarak, zamanın ruhunu iyi okuyormuş, iç ve dış dinamikleri iyi analiz ediyormuş, onların alıcısı olmak yerine, onlara şekil ve yön vermeye çalışıyormuş falan, geçin bunları, Türkiye'de sol böyle hiç olmadı, onun corruptive bir formu olan Kürtçü oluşumların o kadar da yeteneği yok. Zamanında Mesut Yılmaz'a akıl veren Hürriyet yazarları gibi olmayın.

Politika ve hayat - erdal mirza

Hayat olumluluklar ve olumsuzlukların bir arada yaşandığı bir süreçtir.Birini yaşayanlar,öbürünü de yaşar.Keyman son derece isabetli tespitlerle, olumlu noktaları yazmış.Kişi olarak bunların gerçekleşmesini tercih ederim.Lakin burası Türkiye son yıllarda yaşadıklarımıza bakılınca,en inanılmaz gelişmeler karşısında aktörlerin veriği tepkiler de inanılmaz.Yani kısa dönemde ve tehlike anında verdikleri tepkiler rasyonel değil.Sonuçları daha sonrada görülse de,bir akıl tutulma hali var.Söz gelimi,barajın altında kalmış bir Kürt Hareketinin,sonraki adımlarının taşıdığı risk...Bunca rezilliğe doğru tepki veremeyen kitlelerin,böyle bir durumda,vereceği tepki kestirilebilir mi?Kısaca ciddi politikacıların mutlaka bir,b,c planı olmalı.Saygılarımla.

Sosyal Demokratlar kendilerine adres aramakta - user782641

Yillarca CHP'ye kerhen oy vermis Sosyal Demokrat bir Turk olarak Cumhurbaskanligi secimlerinde gonul rahatligiyla Selahattin Demirtas'a oy verdim. Su an icin 2015 secimlerinde oyum yine HDP'ye daha yakin. CHP mevcut politikalariyla Sosyal Demokrat bir parti olmaktan uzakta konumlanmaya ve AKP'nin kedinin fare ile oynamasina benzer algi operasyonlariyla oradan oraya savrulmaya devam ettigi surece Sosyal Demokrat secmenini HDP'ye kaybetmeye devam edecektir. Sag cenahla flortunu saymiyorum bile.