Nasıl bir seçim sürecinden geçtik?

10 Ağustos'taki seçim sadece cumhurbaşkanı ilk defa halkın tercihleriyle seçileceği için önemli değil. AK Parti'nin geleceğini, muhalefetin geleceğini ve Çözüm Süreci'nin nasıl ilerleyeceğini belirleyecek olması açısından da çok önemli.

Beş gün sonra sandığa gideceğiz, ve Türkiye’nin halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanını belirleyeceğiz.
Bizim, Türkiye halkının, oylarıyla seçiliyor cumhurbaşkanı.
Oy önemlidir. Oy fark yaratır.
Tek bir oy bile önemlidir. Sadece, iyi bir vatandaş olduğumuzun ve siyasete katılımımızın bir simgesi olarak değil; seçim sonuçlarının belirlenmesindeki katkısı temelinde de.
Bu nedenle, iyi ve sorumlu vatandaş olarak, siyasete katılalım, 10 Ağustos sabahı sandığa gidelim, ve oyumuzu verelim.
Erdoğan, İhsanoğlu. Demirtaş: Üç cumhurbaşkanı adayı.
İkisi siyasetçi, biri bürokrat, akademisyen.
Erdoağan ve Demirtaş: sadece güçlü siyasetçiler değiller. Onlar, Türkiye siyasetini ve geleceğini belirleyen iki temel eğilimi temsil ediyorlar, bu eğilimlerin başındaki “etkili aktörler” olarak hareket ediyorlar.

Erdoğan: 12 yıllık güçlü AK Parti hükümetinin başı, 10 yıl daha, liderlik, başkanlık konumunu sürdürmek istiyor. 1980’den bugüne güçlenen ve Türkiye’nin dönüşümüne damgasını vuran “İslami kimliğin yeniden canlanış süreci”nin tepe noktasını temsil ediyor. 

Demirtaş: Türkiye’nin temel sorunlarının başında gelen, ve, Türkiye’nin nasıl bir yarına sahip olacağını belirleyen temel unsurlardan biri olan “Kürt sorunu”nun ve bu sorunun barışçıl ve siyasi olarak çözümünü amaçlayan “Çözüm Süreci”nin en önemli aktörlerinden biri.

İhsanoğlu: iki muhalefet partisi CHP ve MHP’nin ortak adayı; performansı ve seçimlerde alacağı oy, bu partilerin, ve genelde, Türkiye siyasetinde “muhalefetin geleceği”ni belirleyecek.
Bu nedenle, 10 Ağustos seçimleri sadece cumhurbaşkanının ilk defa halkın tercihiyle belirlenmesi temelinde değil; belki de, daha önemli olarak (a) AK Parti Hükümeti ve geleceğinin; (b) CHP ve MHP’nin, ve muhalefetin geleceğinin; ve (c) Kürt sorunun ve Çözüm Süreci'nin nasıl ilerleyeceğinin belirlenmesi açısından da çok önemlidir. 

BEŞ GÖZLEM

 
Seçim sürecinde, yurt dışı ve içi okuduğum ve dinlediğim yorumlar, ve kendi gözlemlerim temelinde, şu noktaların altını çizebilirim.
Birincisi, mali, siyasi, örgütsel kaynaklar, medyada görüntü, mitingler, reklam, vb araçlar içinde, çok büyük ölçüde Erdoğan odaklı bir seçim süreci yaşadık. Erdoğan ile İhsanoğlu ve Demirtaş arasında, bu bağlamda, çok büyük bir kaynak, görünürlük, ve dinleme farkı ortaya çıktı. Bu, seçimlerin ne kadar “adil” olduğu ile ilgili, Türkiye’nin ve yeni Cumhurbaşkanının başını Avrupa ve yurtdışında ağrıtabilir.

İkincisi, İsrail’in Gazze’ye, okul, hastane, çocuk, yaşlı, hasta, özürlü, yaşlı demeden başlattığı ve insanlık suçu işleyen saldırısı, seçimin beklenmedik gelişmesiydi. İsrail’in Gazze saldırısının, İhsanoğlu ve Demirtaş’ın seçim stratejileri ve süreçlerine olumsuz etki ettiğini, buna karşın, Erdoğan’a giden oyları olumlu etkilediğini söyleyebiliriz. Artı, İsrail’in Gazze saldırısı, Musul’da IŞİD’in rehine tuttuğu vatandaşlarımız sorununun, ve, genelde, IŞİD sorununun önüne geçti.

Üçüncüsü, “paralel yapıya karşı mücadele söylemi ve stratejisi” her ne kadar, hakim, savcı ve polise, ve de, askere, bugün, büyük operasyonlar yapılsa da, bu seçimlerde, 30 Mart Yerel seçimlerinden farklı olarak, etkili ve önemli olmadı.

Dördüncüsü, başta Batı ve uluslararası toplum, bu seçimlere çok bir ilgi göstermedi: “Erdoğan kazanacak” genel olarak kabul edildi; “Erdoğan nasıl bir Cumhurbaşkanı olacak”, ve “Seçimden sonra, AK Parti hükümeti nasıl hareket edecek” soruları üzerinde kafa yoruldu.

Beşincisi, yurtdışı seçmenleri de seçimlere çok bir ilgi göstermedi. Erdoğan’ın, Avrupa ile başını ağrıtan, başta Köln, seyahatlerinin çok da gerekli olmadığı ortaya çıktı.

10 Ağustos gecesi, büyük bir ihtimalle, Erdoğan, ilk turda kazanacak. Yüzde 50-53 ya da yüzde 53-56 aralığında mı kazanacak, göreceğiz. Erdoğan’ın kazanması kadar hangi oy oranında kazandığı da çok önemli.
Sandığa gidelim, oylarımızı verelim. Sonuçları açısından çok önemli ve kritik bu seçimde yerimizi alalım.