PKK HDP'yi oyun dışına iterken...

Demirtaş, Bölgesel Özerklik Talebi bildirisini, HDP'nin PKK tarafından oyun dışına atılmasının, hatta bitirilme noktasına getirilmesinin rahatsızlığını ve üzüntüsünü içinde hissederek okudu. Böyle olduğunu tahmin ediyorum.

İlk önce, HDP Eş Başkanı Sn. Selahattin Demirtaş, Moskova’ya gitti ve Rusya Dış İşleri Bakanı  Sergey Lavrov ile görüştü. “Ankara Rus savaş uçağını düşürerek hata yaptı” dedi.

Konuyla ilgili düşünürken şu soruyu sordum kendime: 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 7 Haziran Genel Seçimlerinde, sadece Kürt Sorununa çözümün ana aktörü değil, aynı zamanda da bir “Türkiye Partisi” olarak tanımlanan HDP’nin Eş Başkanı olarak Demirtaş, Moskova’ya gidip, “Ankara haksızdı” der miydi?

Moskova’da konuşan Demirtaş, bir Türkiye Partisi de olan HDP’nin Eş Başkanı olarak mı, yoksa PKK’nın elçisi olarak mı konuşmuştu?

Benim yanıtım net: Eğer Demirtaş, Moskova’ya HDP Eş Başkanı olarak gitseydi, bu sözleri söylemezdi, hatta Moskova’ya Lavrov ile görüşmeye gitmemeyi bile düşünürdü.

Moskova’da Demirtaş-Lavrov görüşmesi, 7 Haziran öncesi başlayarak giderek sorunlu hale gelen “PKK-HDP ilişkisi”nde, PKK’nın ipleri tamamiyle eline alması anlamına da geliyordu.

Moskova dönüşü, Demirtaş’ın açıklamalarının giderek PKK-KCK-Kandil ağırlıklı bir söylemi içerdiğini izledik.

HDP’nin PKK tarafından oyunun dışına itilmesi süreci hızlanmıştı.

İkinci, belki de son hamle, DTK Kongresi sonrası Demirtaş’ın “Bölgesel Özerklik Talebi”ni içeren bildiriyi kamuoyuna okuması geldi.

Soralım: Demirtaş, DTK Bölgesel Özerklik Bildirisini, HDP Eş Başkanı olarak mı okudu? Sanmıyorum.

Bir Türkiye Partisi de olan HDP’nin Eş Başkanı olarak Demirtaş, şiddeti siyasetin önüne koyan, şiddeti ön koşul yapan, silahlı öz yönetim isteyen bir Bildiriyi okumak ister miydi? Hiç sanmıyorum.

Demirtaş, Bölgesel Özerklik Talebi bildirisini, HDP’nin PKK tarafından oyun dışına atılmasının, hatta bitirilme noktasına getirilmesinin rahatsızlığını ve üzüntüsünü içinde hissederek okudu.  Böyle olduğunu tahmin ediyorum.

7 Haziran akşamı HDP’nin seçim başarısından, ve bu başarı içindeki Türkiye Partisi olmak algısının öneminden rahatsız olan PKK, DTK Kongresinde, Bölgesel Özerklik Talebini Demirtaş’a okuturken, aynı zamanda, HDP üzerindeki hegemonyasını tümüyle inşa ediyor, ve, HDP’yi oyun dışına itiyordu.

7 Haziran’dan 27 Aralık’a uzanan süreçte, HDP’nin yükselişinden, Türkiye Partisi olmasından, ve Meclis’in “Üçüncü Büyük Partisi” olma konumuna gelmesinden, hızla zayıflatılışına, işlevsizleştirilişine ve sonunda oyunun dışına itilişine şahit olduk.

Bu süreçte, Demirtaş’da, HDP’de aslında direndi; “Çatışma bitsin” çağrıları yaptı; “Hendek Siyaseti”ne karşı çıktı.

Diyarbakır ve bölgedeki dostlarımla sıklıkla görüşürken, hep şunu duydum: Demirtaş, Kandil’e, PKK-HDP ilişkisindeki muğlaklıktan rahatsızlığını sürekli aktarıyordu; HDP’nin ve siyasetin önünün açılmasını istiyordu.

PKK’ysa, şiddeti siyasetin önüne koyuyordu; bu da, HDP’yi paralize ediyor, siyaseten önemini yitirmesine neden oluyordu.

1 Kasım seçimleri sonra artan şiddet ve PKK eylemleri, “PKK mı, HDP mi, hangi aktör ön planda olacak” sorusunun içerdiği muğlaklığı daha da arttırdı.  PKK-HDP ilişkisindeki muğlaklık, Demirtaş ve HDP’yi çok zor durumda bırakmaya başladı.

Moskova ziyaretine kadar, muğlaklık sorunu yaşanmaya devam etti.

Moskova ziyareti ve arkasından DTK bildirisi, PKK-HDP ilişkisindeki muğlaklığın bitimi anlamına da geliyor.

PKK, “tek aktör benim” diyor; “HDP’nin siyasetteki varlığını” önemsemiyor.

PKK için artık önemli olan, başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgedeki gelişmeler.

PKK, bölgesel öneminin çok arttığını düşünüyor; IŞİD’e karşı savaşın kilit aktörü benim düşüncesi temelinde hareket ediyor;  Bölgesel Özerklik Talebi ile Suriye ve Irak’ın geleceğini ilişkilendiriyor.

PKK, gerek Amerika, gerek Rusya ile iyi ilişkilerinden karlı çıkacağını; bu ilişkilerden HDP’nin siyasetteki öneminden çok daha fazla artı değer elde edeceğini düşünüyor.

Bu, PKK için, çatışmanın ve silahın siyasetin ve müzakerenin önüne geçmesi demek.

PKK’nın bu düşüncesinde ve hesabında “büyük hata” yaptığını düşünüyorum.

HDP, hem Kürt sorununa çözüm, hem de Türkiye demokrasisi için çok önemli ve değerliydi.

HDP’nin oyunun dışına itilişi, “önemli bir değer”in de kaybedilmesi anlamına geliyor.

Demirtaş’ın, kendisinin ve HDP’nin bugün düştüğü durumdan çok rahatsız olduğunu tahmin ediyorum.  Diyarbakır’da da konuştuğum çoğu kişi, rahatsızlığı teyit ediyor.

Bölgedeki Kürtler, dostlarımız, Türkiye Cumhuriyeti eşit vatandaşı olması gereken insanlarımız, bu süreçten ve çatışmadan büyük zarar görüyorlar, acı çekiyorlar.

Kürtler, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde, hem Kürt sorunun ana aktörü hem de Türkiye Partisi olma iddiasındaki HDP’ye ve Demirtaş’a büyük destek verdiler. Bu destekleri devam ediyor. Şiddet değil Siyaset, Çatışma değil Müzakere, Ölüm değil Yaşam istiyorlar.

Peki, bu gerçekler içinde, ne yapılmalı?

Devam edeceğiz...

http://www.radikal.com.tr/149613814961385

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Zavallı Fuat Keyman - user714139

Sana söyleyecek başka kelimeye yazık. Tam bir zavallı olduğunu bu yazında bir kes daha açıkça belli etmişsin. Sana ve Oral'a bu gazetede hala nasıl yazı yazma hakkı tanıdıkları ise benim açımdan bir başka acıklı konu. Yıllarca AKP'nin sözcülüğünü yaptın seninle birlikte bu sözcülüğü yapanlar defalarca pişmanlıklarını belirttiler ama sen hala aynı aymazlıkla saçmalamaya devam ediyorsun. Senin gibilere söylenecek sözü Namık Kemal çoktan söylemiş. "Muini zalimin dünyada erbab-ı denaettir. Köpektir zevk alan sayyad-ı bi-insafa hizmetten"

Bir siz görüyorsunuz zaten.... - user933654

Yav arkadaş şu Türk elitlerin gördüğü muazzam ayrıntıları biz sıradan Kürtler neden göremiyoruz. Bırak aynı şeyi görmeyi birde tam tersini görüyoruz.utanmadan.Mesela PKK, HDP ye siyasette yer açmak için elinden geleni yaptı hatta tek taraflı ateşkes bile ilan etti.Ama HDP yi siyaseten iten hep AKP ve kankası MHP oldu kısmende CHP.Siyaset yapmamaları için iç savaş bile başlattılar.Seçim çalışmalarının sabote edilmesi seçim için çalışanların linç edilmesi hatta öldürülmesi dahil her şey yapıldı.Seçildikten sonra dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla tehdit edilip haklarınca yüzlerce fezleke hazırlandı.Sıradan bir polis memuru veya rütbesiz bir asker bile bugün bir HDP milletvekilini tartaklayabiliyor hakaret edebiliyorken PKK nin HDP yi siyasetin dışına ittiğini söylemek en hafif tabirle yandaşçılıktır.Tabi bu en hafif tabir gerçek tabir bu değil.

NİYET OKUMA DERSLERİ - user409198

Türkiyelileşen bir HDP genel başkanı Rus uçağının düşürülmesini yanlış olarak göremezmi? Sorduğunuz soru ve verdiğiniz cevaplar bilimsel verilerden fazlasıyla yoksun tamamen niyet okuma üzerine yazılmış bir yazı ayrıca öz yönetim açıklamasını nasıl bir silahli öz yönetim bildirgesi olduğuna kanaat getirdiniz buda ayrı bir tartışma konusu

Korkma!! - user1144548

Gazetecinin yapması gereken eline aldığı kalemin hakkını verebilmesinden geçmeli. Yani özgür ve cesur olunuz. Kelime oyunları ile lütfen biz okurları da aptal yerine koymayın!!! Neden-sonuç ilişkisini iyi çözmenizi umuyorum. Sarayın lafıyla gazetecilik olmaz!!

at gözlüklüler - birhat21

niye hala anlamak istemiyorsunuz. şu klasik devletçi yörüngeden çıkacak kadar özgür irade sahibi olamıyorsunuz. demokratik özerklik sistemini istemenin neresi şiddeti istemek oluyor. öz yönetim talebini istiyorum ve bunu tartışalım deniliyor. böyle demokratik bir talebe en vahşi şekilde yönelen kesimleri sorgulayalım biraz da...