Türkiye'de ilk defa, gerçek anlamda "koalisyon" konuşuyoruz

2010'lar Türkiye'si, 1990'lardan çok farklı, hatta o dönemin zıttı: Vesayetten bağımsızlaşmış siyasi partilerin oturup koalisyon tartışmaları yapabilecekleri, ve, hür iradeleriyle karar verebilecekleri bir Türkiye. Bu noktanın altını çizelim.

Bu başlığı okuyanlar, hemen, 1970’leri, özellikle de, 1990’ları hatırlayacaklar, ve, böyle bir şey söylenir mi diyecekler.

Doğru, Türkiye siyasi tarihinde koalisyon hükümetleri oldu.

1990’lar, koalisyon, hatta zayıf koalisyon hükümetleriyle dolu. 

Ama soralım; 1990’lardaki koalisyon hükümetleri gerçekten partilerin uzlaşması ve hür iradeleriyle oluşmuş koalisyonlar mıydı?

Hiç zannetmiyorum.

O dönemdeki koalisyon hükümetleri, güçlü askeri vesayet altında, devlet bürokrasisinin siyasi partilerden, ve, atanmışların seçilmişlerden çok daha güçlü ve etkin olduğu bir dönemde yapılmışlardı.

Koalisyondan ziyade, devlet aktörlerinin ve atanmışların yürüttüğü “siyasi mühendislik projeleri”ydiler.

Siyasi parti liderlerine telefonlar geliyordu, birileri onlara telkinlerde bulunuyorlardı, ve, koalisyon yapmaya zorlanıyorlardı.

Güçsüz koalisyon hükümetleri, gerçekte, güçsüz partiler ve etkisiz liderler tarafından kurulan hükümetlerdi.

Güçsüz koalisyon hükümetleri, aslında, başarısız olmaya mahkum olmuş siyasi mühendislik projeleriydi.

1990’lar böyle geçti; ekonomik krizlerle, yolsuzluklarla, mafyalaşmayla, Güney Doğu’da düşük yoğunluklu savaşla, enflasyon ve trafik canavarıyla, post modern darbeyle, Susurluk'la, ve, sonunda 2001 ekonomik kriziyle.

Bugünse, tam tersi bir durumla karşı karşıyayız.

Son onüç yılda Türkiye, güçlü çoğunluk hükümeti ve “egemen parti”yle yönetildi; vesayet rejimi bitti, ya da, büyük ölçüde etkisizleşti; seçilmişler atanmışlardan daha güçlü oldu; ekonomide istikrar sağlandı; Çözüm Süreci başlatıldı; özellikle Anadolu’da kentleşme ve orta sınıflaşma süreci hızla gelişti.

Siyasi mühendislik projelerinin işlerliği kalmadı.

2010’lar Türkiye’si, 1990’lardan çok farklı, hatta o dönemin zıttı: Vesayetten bağımsızlaşmış siyasi partilerin, hem siyasi, hem ekonomik olarak güçlü bir temel üzerinde, oturup koalisyon tartışmaları yapabilecekleri, ve, hür iradeleriyle karar verebilecekleri bir Türkiye. Bu noktanın altını çizelim. 

Bu nedenle de, “koalisyon”, hatta, “azınlık hükümeti” olasılıklarını tartışırken, 1990’lara referans vermenin hatalı olduğunu düşünüyorum.

7 Haziran seçiminden, halkın, “uzlaşın ve koalisyon ya da azınlık hükümeti kurun” mesajı çıktı.

Halk, erken seçim istemiyor, siyasi partilerden, sorunlarına çözüm bulacak hükümet kurmalarını istiyor.

Türkiye siyasi tarihinde ilk defa gerçek anlamda koalisyon tartışmalarının yapılacağı, belki de, gerçek anlamda bir koalisyon hükümetinin kurulacağı bir döneme giriyoruz.

Siyasi partiler, aslında, bu söylediğimin farkındalar. Onlar, ilk defa koalisyon görüşmeleri yapacaklarının farkındalar, en azından bunu hissediyorlar.

AK Parti, CHP, MHP, HDP; Türkiye’nin yararına olan ile kendi parti çıkarları arasında denge oluşturacak bir formül üzerinde çalışıyorlar. Kurulması zor bir denge…

Partiler kendi çıkarlarını ön plana koyarlarsa, erken seçim olasılığında halk tarafından cezalandırılacaklarını biliyorlar.  Türkiye’nin yararına hareket ederlerse, kendi seçmen tabanlarını kızdırabilme riski olduğunu düşünüyorlar.

Bu durum onları, koalisyon temelinde kırmızı çizgilerden konuşmaya, taleplerini yükseltmeye yönlerdiriyor.

Kendi seçmenini kızdırmadan Türkiye’nin yararına karar vermek? Siyasi partilerin kafasındaki temel soru…

AK Parti-CHP; AK Parti-MHP; AK Parti-HDP; CHP-MHP-HDP; HDP destekli, CHP-MHP; HDP ve MHP destekli CHP azınlık hükümeti; HDP destekli AK Parti azınlık hükümeti..

Bu olasılıkları, yukarıdaki soru temelinde tartışabiliriz.

Benim düşüncem, AK Parti-CHP büyük koalisyonunun, hem Türkiye’nin yararına, hem de, bu partilere oy verenlerin kabul edeceği bir koalisyon olduğu yönünde. Belki de, en olabilir ve iyi formül. Ekonomi’de istikrarın, IŞİD’e karşı güvenliğin, ve çözüm sürecinin devamının bu koalisyonla mümkün olabileceğini düşünüyorum…

 

 

 

 

 

 

 

http://www.radikal.com.tr/138046613804668

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

'CHP'nin öğlen yemeği yapılması projesi' lafını duyunca aklıma şu geldi: - ozerdek_er

Rahmetli Erdal İnönü, partili arkadaşlarıyla gittiği bir öğle yemeğinde, garson "ne yiyeceksiniz?" diye sorduğu zaman, "biz sosyal demokratız, birbirimizi yiyeceğiz" demişti ya; işte o geldi aklıma. Korkmayın, CHP'yi Erdoğan veya bir başkası yiyemez; eğer yerse, kimin yiyeceği belli değil mi?!

atis serbest - user398743

bizim gibi okumaya pek merakli olmayan, hele bir de hafizasi gayet secici olan bir toplumsan keyman gibler boyle atar da atar. neymis doksanlarda partiler gucsuzmus, liderler gucsuzmus, simdi ise vesayet bitmis vs vs. keyman kendini mi kandiriyor yoksa bize hikaye mi anlatiyor? sanirsin simdiki kadrolar o devirde yetismedi, sanirsin partiler kanunu degisti, sanirsin tayyp erdogan gibi bir fenomenimiz yok bugun. sakin 90lar cok superdi, askerin etkinligi yoktu dedigim sanilmasin. tabii ki bir toplumsal degisim var ama 20 sene de arkaik bir toplumda olabildigi kadar; arpa boyu. o da sagolsun global teknolojik ilerlemeyle. artik hersey aninda gorsel kayit altina alinip aninda dunya ya ulasabiliyor da muktedirler biraz kendilerini dizginlemek zorunda kaliyor, yoksa kafa ayni kafa. gecelim bunlari sayin keyman, adaleti gectim hukuga ne oldu ondan haber verin?

Yazarın aklı bir karış havada - muratcelik123

Yazar AKP döneminde Anadoluda kentleşme ve ortasınıflaşma hızlandığını iddia ediyor. Fakat veriler hiçte öyle söylemiyor. 1923-2002 arasındaki ekonomik büyüme oranlarının ortalaması 2002-2015 ortalamasından daha yüksek. Yazar hangi veriye dayanarak ve neyle kıyaslayarak 2002-2015 arasında orta-sınıflaşmanın yani ekonomik büyümenin hızlandığını iddia ediyor? Yazarın yazısı AKPnin Türkiye ekonomisini G-20'ye biz soktuk demesi gibi birşey halbuki Türkiye ekonomisi G-20'ye 1999'da yani AKP iktidara gelmeden girdi. Sayın yazar "uçuk" ve birazda "kaçık" bir yazı olmuş...

Hükümetsizliğin bile 'tek başına AKP iktidarı'ndan daha iyi olacağını düşünmek - ozerdek_er

Fuat Keyman; bir yandan, seçimden, halkın, "uzlaşın ve koalisyon ya da azınlık hükümeti kurun" mesajı çıktı derken, diğer yandan da "kendi seçmenini kızdırmadan Türkiye'nin yararına karar vermek"ten bahsediyor. Bunların ikisi birden doğru olabilir mi? Eğer halkın istediği 'uzlaşma' ise niye 'kendi seçmenini kızdırmak' söz konusu olsun?! 'Kendi seçmeni' diye nitelenenler 'halk'a dahil değil mi? Bu ikilemin kaynağı "seçmen uzlaşma istiyor" söylemi; bu doğru değil bence. Seçim sonrası tabloya katkısı olan pek çok seçmenin ilk derdi AKP'nin tek başına iktidar olmaması idi. Sonrasında ne olacağı ise, pek çoğunun (ben de dahil) umurunda bile değil(di). AKP iktidarının ve Cumhurbaşkanının seçim öncesi eylemleri ve tavırları dikkate alınınca, hükümetsiz kalmanın (hatta bir nebze kaosun bile) 'tek başına AKP iktidarı'ndan daha iyi olacağını düşünmek çok olası. Yani seçim bu bağlamda bir araç değil AMAÇ idi; ve o amaca ulaşıldı. NOT: Ne yani, oy verirken nasıl bir hükümet oluşacağını da mı düşünsün seçmen?! Onu da seçmen düşünecekse, siyasetçiler ve partileri ne işe yarar?

CHPyi Erdoğanın öğlen yemeği yapma projesi bu - muratcelik123

Tüm bürokratlar AKPli. CHPye bakanlıklar verilse bile bürokratlar AKPli olduktan sonra hiçbirşey değişmeyecek. CHP ise o bürokratların kılına bile dokunamayacak. Diyelim CHP milli eğitim bakanlığını aldı Bilal Erdoğan gene milli eğitim müdürlerini toplamaya ve okulları "imam- hatipleştirilmeye" devam edecek. CHPnin milli eğitim bakanını kimse takmayacak / iplemeyecek. CHPli bakanlar kukla gibi olacak. Yolsuzluklar ve yandaşlara kaynak aktarımı ise "tam gaz" devam edecek. Bu durumda CHP ne yapacak? Bunu engelleyecek gücüde olmayacak. Koalisyonuda "bozamayacak". AKPnin suç ortağı olacak :) CHPyi hapishaneye tıkmak gibi birşey bu öneri. CHP erken seçimden falan korkmamalı. Baraj sıfıra çekilirse zaten AKPnin tek başına iktidara gelme olasılığı ortadan kalkar. CHP meclis açılır açılmaz barajı "sıfıra" çekmek için diğer muhalefet partileriyle anlaşmalı. Hem bütün renklerde mecliste temsil edilmiş olur....

Yazara katılmıyorum - muratcelik123

90'ları gayet net hatırlıyorum çok şükür. Hiçte yazarın "alabildiğine abartarak anlattığı" gibi bir durum söz konusu değildi. Siyasi partiler hiçte askerin emri altında falan değildi. Türkiyede temsili demokrasi 2002'de başlamadı. Türkiyenin arada müdaheleler olsada 150 senelik bir demokrasi tarihi var. Bu türden "saçmasapan" ve tarihi gerçeklerle "hiçbirşekilde örtüşmeyen", "abuk sabuk" analizler iktidara gelecek partinin faşizan uygulamalarını "meşrulaştırmaktan" başka bir işe yaramaz...

Ak parti ile nasıl olacak. - user1002376

Ak parti, yolsuzluk ve kuralsızlık ile yüzleşip ülkenin normalleşmesine katkı verecekse, öz eleşti yapacaksa -ki bu herkes için kazanç olur- Ak parti CHP koalisyonu mantıklı gibi.