Türkiye'nin güvenliği mi, basın özgürlüğü mü?

Havaalanında yanıma bir beyefendi yaklaşıyor. CHP'liymiş. Ama Cumhuriyet'in TIR'larla ilgili manşetini doğru bulmadığını söylüyor. Benzer soruyu iki, üç kişiden daha alıyorum. Hepsinin tepkisi aynı.

Yurtdışına gidiyorum.

Cumhuriyet gazetesi, TIR'lardaki silahların resimlerini baş sayfadan yayımlamış.

Haberi okuyorum. Fotoğraflara bakıyorum.

Acaba nasıl algılanacak, nasıl satın alınacak halk tarafından bu haber? 

Aklıma, 17-25 Aralık operasyonlarından sonra, Subat 2014’de, o zaman Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu’nun ofisinde yapılan, ve, MİT Başkanı, Genel Kurmay İkinci Başkanı ve Orta Doğu’dan sorumlu yöneticin katıldığı üst düzey güvenlik toplantısının dinlenmesi ve ses kayıtlarının sızdırılması olayı geliyor.

O zamanda yurtdışında bir toplantıdaydım. Toplantıdaki güvenlik uzmanı, barış uzmanı, diplomat olan herkes, yabancı ya da Türkiyeli, “Bu olamaz… Kabul edilemez, Türkiye’nin güvenliğine bir saldırı bu” demişlerdi. 

Ben de aynı görüşteydim.

Şubat 2014’ ortası da internete düşen ses kayıtları, 17-27 Aralık operasyonun, sadece bir yolsuzluk operasyonu değil, aynı zamanda, AK Parti hükümetine karşı bir müdahale ya da darbe olduğu düşüncesini güçlendirmişti.

Yolsuzluk-darbe tartışmasında ibreyi darbeye doğru kaydırmıştı.

Türkiye halkının algısı ve yaklaşımı, genelde, darbe ve müdahale yönünde olmuş, ve, bu olayı Türkiye’nin güvenliğine bir saldırı olarak görmüştü.

Üstelik, bu olay, 30 Mart Yerel Seçimlerindeki AK Parti ve Erdoğan’ın performansını olumlu yönde etkilemişti. Toplantıyı dinleyenler ve ses kayıtlarını sızdıranlar kaybetmişti.

Cumhuriyet gazetesinin manşet haberi ve silah dolu TIR fotoğrafları acaba aynı mı yoksa farklı mı bir etki yaratacak?

THY, her zamanki gibi geç kalkacak. İki saat daha bekleyeceğiz uçağın kalkmasını.

Yanıma bir beyfendi yaklaşıyor. Elinde Cumhuriyet var. Sonradan söylüyor, CHP’li birisi. “Olur mu böyle bir şey Fuat bey. Türkiye’nin güvenliğine bu yapılır mı… Cumhuriyet bunu nasıl yapar” diye soruyor.

Benzer soruyu iki, üç kişiden daha alıyorum. 

Hepsi de seçimlerde, CHP’ye ya da HDP’ye oy vereceğini söylüyorlar. Hepsinin tepkisi de aynı:  “Bu kadarı da fazla. Cumhuriyet bunu yapmamalıydı.

Kanada’dayım üç gündür. Benzer tepkileri burada da duyuyorum. Amerika’da da durum farklı değil.

Birincisi; yolsuzluk sorunu kabul ediliyor, Türkiye’de çok ciddi bir basın özgürlüğü sorunu olduğu söyleniyor. Cumhuriyet’in manşeti gazetecilik başarısı olarak da görülüyor; fakat, Cumhuriyet’in manşetine ve yayımladığı fotoğraflara, Türkiye’nin güvenliğini zedeleyici ve bu temelde de, kabul edilemez bir hamle olarak yaklaşılıyor.  “Yapılan, Türkiye’nin güvenliğine karşı” deniliyor, ve, ekleniyor, “Yapılmamalıydı, bu kadarı da fazla.”

İkincisi; Türkiye’nin güvenliği mi, basın özgürlüğü mü sorusunda, şüphem yok, Türkiye halkı, genelde, güvenliği basın özgürlüğüne tercih ediyor; dahası, Cumhuriyet’in manşetini ve fotoğrafları basın özgürlüğü içinde görmeyenlerin sayısı da hiç de az değil.

Üçüncüsü; 7 Haziran seçimlerden önce olan bu olay, aynı Şubat 2014 olayı gibi, AK Parti’nin zararına değil faydasına olacaktır. AK Parti, bu olaydan fayda sağlayacaktır. AK Parti’nin oylarının aşağıya inmesine değil, yukarıya çıkmasına neden olacaktır.

Son olarak, 7 Haziran seçimleri öncesi yurtdışı temaslarım içinde şu yorumu da yapayım:

Yurtdışında; Bir, HDP’nin barajı geçeceği ve bunun Türkiye için çok faydalı olacağı düşüncesi güçlü;

İki, dört partili Meclis yapısının istikrar getireceği algısı da güçlü;

Üçüncüsü, AK Parti’nin başkanlık sistemi stratejisinin alıcısı yok, hatta, bu stratejinin hatalı olduğu düşüncesi çok yaygın;

Dört, tercih, HDP’li ve 276’yı biraz aşmış AK Parti çoğunluk hükümeti üzerine, ki, bu, Çözüm Sürecinin başarılı olması için de önemli görülüyor; ve ilginçtir,

Beş, AK Partili bir koalisyon hükümeti olasılığına da çok olumsuz bakılmıyor.

Az kaldı, hafta sonu, pazar akşamı, en doğru sonuçları alacağız… 

http://www.radikal.com.tr/1371339137133910

YORUMLAR
(10 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Artık Türkiye diye bir ülke yok - muratcelik123

Yazar hala anlayamamış. Sayın yazar anlayabileceğiniz şekilde tane tane anlatıyorum. Şu an memlekette olan şey fırtınadan önceki sessizlik. İnsanlar barut fıçısı gibi. 7 Hazirandan sonra fırtına hatta kasırga kopacak. Ne memleket nede AKP kalacak ortada. Sonrada herkez (laikler, islamcılar, kürtler) kendi yollarına gidecek. Dilerim bu kendi yoluna gitme Çeksolovakya yada SSCB gibi "barış" içinde olur...

Teşekkürler Can Dündar - Uchiha İtachi

Sayın Keyman, bir kaç vatandaşın düşüncelerini dile getiriyormuşsunuz, hem de bu vatandaşlar chp li veya hdp liymiş. Siz bir kaç vatandaşın düşüncesine göre köşe yazısı yazıyorsanız, yazınıza yorum yapan vatandaşlara göre(ki bunların sayısı daha fazla görünüyor) de bir köşe yazısı yazarsınız artık. aksi taktirde algı operasyonu yapmış olursunuz... Sayın Keyman, bu insanlar ve siz türkiye nin güvenliğini düşünüyorsunuz da iktidarın ve tetikçisi mit in halkına, meclisine danışmadan eli kanlı, aşağılık İŞİD örgütüne silah göndermesini ve Suriye nin güvenliğini ve dolayısıyla ordaki gariban halkın güvenliğini tehlikeye atmasını düşünüyor musunuz? Bayır Bucak Türkmenleri deyip saçmalamayın... Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, İran, Amerika vs. ordaki halka sahip çıkıyor ve onlara açık bir şekilde silah yardımında bulunuyorsa, Türkiye ninde ordaki Türkmenlere (bence tüm ezilenlere olması gerekir) açıktan silah vermesini kim eleştirebilir? Tabii bunları Esed e karşı değil İŞİD e karşı verecektir. Aksini yaparsanız kimse kabul etmez ve ne yazık ki aksi yapılmış ve ellerine yüzlerine bulaştırmışlardır. Başarılı bir gazetecilikle ortaya çıkarılmıştır(Can Dündar a teşekkür ediyorum.)... Bunun dışında belirtmek isterim ki sayın Feyman, bu mit in halktan ve meclisten gizli yaptığı faili meçhuller ve zulümler 30 40 yıldır bir halkı böldü ve çok büyük acılara neden oldu. Hala yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Demek istediğim halkların geleceği böyle gizli saklı iş yapan adamlara teslim edilemez... Belki uzun oldu ama yazmak lazım... Saygılarımla,

Herhangi bir CHP'linin - muratcelik123

Cumhuriyetteki manşeti eleştirme ihtimali yok. Sizin konuştuklarınız "Şimdiye kadar hep CHPye oy verdim ama bundan sonra oyum reise" numarası çeken AKPlilerdir. Kusura bakmayın ama sizde sazan gibi atlamışsınız. CHPli olduklarını nereden biliyorsunuz alınlarında mı yazıyor?

Bayağı aydınlandık. - user781727

Vallahi şaşırdım, bu ne acayip bilgidir, derinlemesine analizdir, seni dahi mi ilan etsek acaba. Çok derin, engin ucsuz bucaksız bir diyet borcu mudur, ucuz bilgimidir, herneyse. Arasıra böyle yaz ki, biz balık hafızalıyız, Fuat keymanın nerede durduğunu unutmayalım. O bahsettiğin zatlar chp liyse, seçimde chp ye 3 tane oy çıkar. Olayı, bütün partiler, aynı istikamette, chp kadar işledi. hava alanında, neden sadece chp liye rastladın, bu ara sadece chp lilermi seyehat ediyor, uçağa sadece chp lilermi biniyor, yoksa sen sadece chp lilerlemi sohbet edersin. merak ettim. Vallahi alemsin.

Hafif AKP'li olma durumu, çaktırmayan cinsinden. - blueknife

Fuat KEYMAN hafif bir algı operasyonu yapmış. Kendisi "biraz" AKPlidir. Vardır bir diyet borcu. Yok efendim chpliymiş aaa bir de elinde cumhuriyet gazetesi bile varmış bak hele. Sonunda bombayı patlatmış bu tır meselesi AKP'ye yarar demiş bitirmiş... ilahi fuat keyman...

ayıp oldu - adil barış

sn Keyman C Dündar bilinen suçları belgeledi, ülkeye de en ufak zarar vermedi. AKP ye destek olabilecek görüşleriniz hiç yakışmadı. Sizden evrensel demokrasi ve insan hakları çerçevesinden bir görüş beklerdim, sokaktaki 3-5 kişiin izlenimini değil

Cumhuriyet gazetesini kinayan vatandaslari anlamiyorum! - doga

Turkiye'nin adina leke gelmesin diye ulkeyi yonetenlerin kapali kapilar ardinda aldiklari her karara boynumuzu bukup olur mu vermemiz gerekiyor yani? Halkin oylariyla basa gelenler halka hesap vermeyecek mi? Denetimsiz devlet mi olur!!