Türkiye'nin yararına olan erken seçim kumarı değil, güçlü hükümetin hemen kurulması

Türkiye'nin iki büyük ve kilit partisi arasında yapılacak, AK Parti-CHP Büyük Koalisyon Hükümeti kurma kararı, sadece 7 Haziran sonuçlarının değil, Türkiye'yi sarmış bölgesel, küresel ve ulusal koşulların da gerekli kıldığı bir karardır.

Başbakan Sn. Ahmet Davutoğlu ve CHP lideri Sn. Kemal Kılıçdaroğlu, terör saldırıları altında, şehitler veren, endişelerin yükseldiği olağanüstü bir günde bir araya geldiler. 

 

Türkiye, toplumsal endişenin, güvenlik riskinin, çatışmanın tepe noktasına vardığı kanlı bir gün yaşıyordu.

 

Davutoğlu  ve Kılıçdaroğlu, dört saatten fazla süren koalisyon kurma ya da kurmama kararını verecekleri toplantılarını böyle bir günde, Türkiye'nin farklı yerlerinden arka arkaya ölüm ve saldırı haberlerinin geldiği bir ortamda yapıyorlardı.

 

Sn. Ömer Çelik ve Sn. Haluk Koç'un, Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi sonrası yaptıkları açıklamalar, bana Karl Marx'ın meşhur saptamasını hatırlattı: "Tarihi aktörler yaparlar, ama kendi seçtikleri koşullar altında değil".

 

Koşullar aktörlerin kararlarını etkilerler; bazen sınırlayarak bazen olanaklı hale getirerek.

 

Koşulları doğru okuyan aktörler doğru kararları verirken, koşulları hatalı okuyan ya da göz ardı eden aktörlerin başarısızlıkları kaçınılmazdır. Tarih bu tür örneklerle doludur.

 

Türkiye'nin iki büyük ve kilit partisi arasında yapılacak, AK Parti-CHP Büyük Koalisyon Hükümeti kurma kararı, sadece 7 Haziran sonuçlarının değil, Türkiye'yi sarmış bölgesel, küresel ve ulusal koşulların da gerekli kıldığı bir karardır. 

 

Çelik ve Koç tarafından yapılan açıklamalar, liderlerin kendi isteklerini ve parti çıkarlarını kenara koyduklarını ve koşulları doğru okuyarak Türkiye yararına bir karar vermek çabasında olduklarını bize söylüyordu.

 

Bu nedenle de, liderler görüşmesinden, erken seçim kararı yerine, olumlu ve yapıcı bir toplantı ve bu hafta sonuna doğru, perşembe ya da cuma günü tekrardan toplanma kararı çıktı.

 

Peki, özellikle Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan erken seçim isterken ve AK  Parti içinden ve hükümete yakın medyadan da bu yönde açıklamalar yapılırken, niye AK Parti-CHP Büyük Koalisyonu masada duruyor, hem de hala önemli bir olasılık olarak?

 

Koşulları sıralayalım:

 

Bir, gerek hızla yayılan PKK terörü, DHKPC terörü, ve çatışma ortamı, gerekse de Amerikan savaş uçaklarının Türkiye'ye gelmesiyle yeni bir boyuta geçen IŞİD'e karşı savaş, içeride ve dışarıya karşı "güçlü hükümeti" gerekli ve ivedi kılıyor;

 

İki, ülke içi terör ve bölgesel IŞİD'e karşı savaşla eş zamanlı imzalanmış Amerika/Batı-İran arasındaki Nükleer Anlaşma, güçü hükümet gereksinimi arttırıyor;

Üç, tüm bu güvenlik risklerine ek olarak, yaşanan küresel ekonomik çalkantıları da hesaba kattığımız zaman, Türkiye'yi erken seçime götürmenin büyük bir kumar olduğunu görüyoruz. Erken seçim, ciddi güvenlik ve ekonomik risklerin yaşandığı bir ortamda siyasal belirsizliğin ve istikrarsızlığın devam etmesi anlamına geliyor. Bu nedenle de, erken seçim oynanmaması gereken bir kumardır;

 

Dört, MHP lideri Sn. Bahçeli'nin de son demecinde vurguladığı gibi, ve, HDP Eş Başkanı Sn. Demirtaş'ın sürekli söylediği gibi, Türkiye bir an önce güçlü hükümetine sahip olmalı, bu da, AK Parti-CHP Büyük Koalisyonunun ivedi olarak kurulması demek;

 

Beş, bu koalisyonun kurulması için, parti liderlerinin, Türkiye'nin yararını kendi isteklerine ve parti çıkarlarına öncül görmeleri ve ideolojik değil rasyonel davranmaları gerekiyor, ki, ilk görüşmelerinde bu yönde davrandılar;

 

Altı, Büyük Koalisyon, dört yıllık da olabilir, ucu açık bir süreyi de içerebilir, restorasyon temelli de olabilir, reform temelli de. Önemli olan, bu iki büyük partinin, demokrasi, güvenlik, dış politika, Yeni Anayasa, ve Çözüm Sürecini alanlarında birlikte çalışmaları ve ortak politika üretmeleridir;

 

Yedi, Sn. Erdoğan'ın da, siyasi tecrübesi içinde, erken seçim kumarı yerine güçlü hükümet seçeneğini tercih edeceğini beklemeliyiz.

 

Koşulların doğru okunmasıyla alınacak doğru karar, Türkiye'nin yararına olan rasyonel karar, bir kere daha vurgulayalım, AK Parti-CHP Büyük Koalisyonudur.