AB'ye üyelikte diğerleri 'çıkarını' tartışıyor, biz yüksek siyaseti

Çok anlamlı bir kitap: 100 Konuda Avrupa Birliği'nin Günlük Hayatımıza Etkileri. İlk baskısı Aralık 2007'de yapılmıştı. Her köşeden kitap talep edildi, internetten indirildi. 2008'in ocak, nisan, kasım aylarında yeni baskılar yapıldı.

Çok anlamlı bir kitap: 100 Konuda Avrupa Birliği’nin Günlük Hayatımıza Etkileri.
İlk baskısı Aralık 2007’de yapılmıştı. Her köşeden kitap talep edildi, internetten indirildi. 2008’in ocak, nisan, kasım aylarında yeni baskılar yapıldı.
Sonra unutuldu. Türkiye’nin AB üyelik mücadelesini gündemin alt sıralarına itmesi gibi. Güncellenmiş hali bir kez daha basıldı. Açık Toplum Vakfı ile Avrupa Genel Sekreterliği‘nin işbirliğinde 10 bin adet kitap.
Açık Toplum Vakfı Yönetim Kurulu üyesi emekli Büyükelçi Murat Sungar, “Eski Avrupa Birliği Genel Sekreteri olarak sık sık karşılaştığım iki sorudan biri ‘Türkiye’nin ne zaman AB’ye tam üye olacağı’, ikincisi ise ‘AB’nin Türkiye’ye ne yarar sağlayacağı’ diyor.
Bizim kamuoyu hep ‘yüksek politikaları’ tartıştı. Kıbrıs sorunu, Güneydoğu sorunu, Ermeni sorunu.
“Oysa” diyor Murat Sungar, “AB ile müzakere süreci geçiren veya Hırvatistan gibi geçirmekte olan ülkelere bakıldığında, esas kamuoyu tartışmalarının genellikle siyası kriterlerin dışındaki alanlarda yapıldığını görüyoruz.”
Bizde tartışmalar birkaç siyasi ve hukuki konuya kilitlenmiş durumda. Bizimle aynı süreci geçiren ve geçirmiş olan ülkelerde tarımdan, sanayiye, çevreden, bilim ve araştırmaya kadar her alanda ülke içinde tartışmaya giriyor, herkes kendi çıkar gruplarının menfaatlerini ve ülkenin genelinde çıkarları azami kılmaya çalışıyor.
AB üyelik sürecini, insan hakları, demokrasi, adalet açısından ‘muasır medeniyet’ mücadelesini olarak gören biri olan bendeniz, bu kitabın yeniden kamuoyunun dikkatine sunulmasından çok keyiflendim.
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’tan gelen bilgi biz kez daha keyiflendirdi.
Avrupa Birliği İletişim Stratejisi (ABİS) etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen bu kitap, ABİS Danışma ve Yönlendirme Kurulu Üyeleri, ABİS Katılımcılar Kurulu Üyeleri ve AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcılarına elektronik olarak sunuldu. Bu geniş grubun içinde bakanlıklar, TBMM, YÖK TOBB, IKV ve AB ile ilgili STK’lar yer alıyor.

AB’nin faydaları
100  konuda Avrupa Birliği’nin Günlük Hayatımıza Etkileri kitabında, 125 bin sayfalık AB müktesebatından basit maddeler yazılmış.Başlıklardan örnekler vereyim. Kimileri, AB üyelik sürecimiz sayesinde hayata geçirildi, kimileri geçirilmeyi bekliyor.
‘Türkçe, AB’nin resmi dillerinden biri olacak, kişisel verilerin gizliliği koruma altında, evlenme yaş sınırı artık 18, evlilikte eşlere eşit söz hakkı, eşler, çalışmak için birbirinden izin almak zorunda değil, cinsel suçlara verilen cezalarda kız-kadın ayrımı kalktı, mağdurla evlenmek tecavüzcüyü cezadan kurtarmıyor, evlilik dışı doğan çocuğunu öldürene ceza indirimi kalktı, evlilik içi cinsel saldırı artık suç, hamile, yeni doğum yapmış, emzikli kadın çalışanlara özel koruma.
AB’nin günlük hayatımıza faydası çok da...

Bilgi kirliliğine panzehir
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Biz, AB sürecini halkımızın projesi olarak görüyoruz” diyor.
Halkımız uzun zaman oldu, AB’den sıtkı sıyrılalı. Bunda herkesin büyük payı var. Avrupalı ülkelerin Türkiye ile ilgili olumsuz tutumları, Türkiye’deki kimi çevrelerin yürüttüğü kampanya ve hükümetin de iç kamuoyuna AB üyeliğinin sağlayacağı insani faydaları anlatmaktan vazgeçmesi.
Ne mutlu ki, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış şunu söylüyor: “Hazırladığımız bu çalışma (100 Konuda Avrupa Birliği’nin Günlük Hayatımıza Etkileri adlı kitap) bilgi kirliliğinin ve önyargıların giderilmesine, AB ile ilgili temel konulara yalın bir dille açıklık getirilmesine hizmet edeceğine inanıyoruz.” Bağış, Sürece hep birlikte sahip çıkmalıyız” da diyor. Hâlâ geç değil. Unutmamak gerekiyor ki, AB üyeliğinden çok AB üyelik sürecimiz bizim için çok daha önem arz ediyor.