'Modernleşme'nin simgesi Darüşşafaka imam-hatip oluyor

Sadece kişisel tarihimin yok edilmesine değil tepkim. Evet, Fatih'teki okulda, okuduğum yedi yıl boyunca 'çevrenin' tepkisini, baskısını hep hissettik.

Sadece kişisel tarihimin yok edilmesine değil tepkim. Evet, Fatih’teki okulda, okuduğum yedi yıl boyunca ‘çevrenin’ tepkisini, baskısını hep hissettik. Fatih-Draman gibi tarikatlarca ‘yalıtılmış’ bir yerde, yatılı kızlı-erkekli öğrencilere eğitim veren, üstüne üstlük Türkiye Cumhuriyeti’ne, Atatürk İlke ve Devrimleri’ne ve özellikle laiklik ilkesine bağlı nesiller yetiştiren okul, ‘o çevreler’ için bir ‘fuhuş yuvası’ydı.
Galatasaray Lisesi, Osmanlı’ya devlet adamı yetiştirmesi için kurulmuştu.
Darüşşafaka yani ‘şefkat yuvası’ için de Ziya Paşa, Abdülhamid’e şunu önermiş: “Çok savaş yaşıyoruz, yetim kalan çocuklardan fakir ama zeki olanlara devletimizde görev alabilecek eğitimi verelim.”
1873 yılından beri varlığını sürdüren Darüşşafaka, Cumhuriyet ile birlikte ‘aydın gençler’ yetiştirme ilkesini benimsedi.
Başka örneği var mıdır bilmiyorum:
Osmanlı’da okulun doğal başkanı ‘sadrazam’dı, Cumhuriyet ile birlikte ‘başbakan’.
Darüşşafaka Cemiyeti Doğal Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan döneminde, okulun eski yeri Fatih’teki binaları imam-hatip olmasına karar verildi.
Nereden nereye gelindiğini anlatayım:
Maslak’taki modern kampüse taşınınca, eski binaların bulunduğu alan Ziraat Bankası tarafından ‘Bankacılık Yüksek Okulu’ yapılmak üzere 1993’te yaklaşık 10 milyon dolara satın alındı.
Yüksek okul yapılamadı, Ziraat Bankası’nca uzun yıllar arşiv ve depo olarak kullanıldı.
Sonra Ziraat Bankası, kullanmadığı bu alanı Milli Emlak’a devretti. Oradan Hazine’ye bağışlandı.
Hazine de, iki yıl kadar önce Milli Eğitim Bakanlığı‘nın kullanımına verdi.Ülkemizde okul ihtiyacı olduğu için, Milli Eğitim Bakanlığı başvuruları değerlendirdi ve başvurular arasında İLİM YAYMA CEMİYETİ’ni seçti.
Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde de, geçen yıl İlim Yayma Cemiyeti’nin burayı Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Okulu yapılmasına onay verildi. Bakanlık müdür atadı, bizim eski yatakhanelerin yerine ‘yurt’ hizmeti verme amacıyla da İlim Yayma Cemiyeti yurt müdürünü belirledi.
Tabii ki fark var, burası sadece erkek öğrenciler için imamhatip olacak. Bir tarih yok ediliyor. Darüşşafaka Maslak’ta eğitimine devam ediyor ama Darüşşafaka adı Fatih’ten siliniyor. Okulun
önündeki Darüşşafaka Caddesi’nin ismi şimdilik kalıyor.
Sadece benim, bizim değil bir Cumhuriyet tarihi yok ediliyor.
Darüşşafaka’nın binası kendi kaderine bırakılmalı mıydı?
Elbette hayır. Okul olmalıydı. 

Dev Atatürk panosu
İstanbullular bilir, Fatih’teki bizim Darüşşafaka’nın 15’e 25 metre büyüklüğünde dev bir Atatürk panosu var-dı. Gündüz de, ışıklandırıldığı için gece de tüm Galata, Beyoğlu, Haliç’ten görülür-dü.
Şimdi hali içler acısı. Demir konstrüksiyon paslanmış, elektrik sistemi çoktan yok olmuş.
Sadece Atatürk panosu mu?
1873 yılında yapılan, 1874’te eğitime hizmet vermeye başlayan tarihi bina birinci derecede tarihi eser. Özelliği açısından Topkapı Sarayı’ndan farkı yok. Dahası 2 bin 800 metrekarelik taban alanlı, dört katlı kâgir-ahşap bina büyüklük açısından Türkiye için nadir tarihi eserlerden.
Galatasaray’ın Beyoğlu’ndaki tarihi binası cemiyetince baştacı ediliyor. Bizim tarihi bina İlim Yayma Cemiyeti’nin insafına bırakılıyor. Bitmedi. Tarihi binanın hemen yanındaki ‘L’ şeklindeki bina ANITKABİR’in mimarlarından Emin Onat’ın imzasını taşıyor.

İmam ihraç edecek
Darüşşafaka’nın Fatih’teki tarihi eser binasıyla birlikte biri 1953 yılında Emin Onat‘ın imzasını taşıyan ve bir başkası da 1973’te inşa edilmiş üç binanın olduğu kampüsü ‘imam-hatip’ olarak kullanacak İlim Yayma Cemiyeti, yüzde 30’u Türkiye’den yüzde 70’i diğer Müslüman ülkelerden çocukları alıp, burada eğitecekmiş. Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça dillerinde eğitim yapılacak ve mezunlar da yurtdışında imam olarak görev alacakmış.
Başbakan Erdoğan‘ın (ki kısa bir arşiv taramasında İlim Yayma Cemiyeti ile birlikte epey haber olduğunu gördüm, yarın bu konuya devam ederiz. Nitekim mevcut Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu‘dan önce bu görevde olan Hüseyin Çelik onca başvuru arasında, okulun yerini İlim Yayma Cemiyeti’ne verilmesini tercih etmiş.) desteğiyle birlikte İlim Yayma Cemiyeti, eğitime başlamak için gerekli onarım-inşaat için çoktan geri sayıma geçmiş.

Ziraat: Masraflı olurdu
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar’a sordum, ‘bankanın mülkiyetindeki Darüşşafaka yerinin niye devredildiğini.’ Şöyle cevap verdi: “Sadece Darüşşafaka değil, benzer birkaç gayrimenkul daha vardı. Satışa sunmamıza rağmen, alıcı bulamıyordu. Vergi avantajı açısından, Milli Emlak’a devredip, aktiften çıkardık.” Can Akın Çağlar şunları da söyledi:
“Burasının bankacılık yüksek okulu yapılması doğru bir karar değildi. Bankanın merkezi Ankara’dayken, İstanbul’da okul olmaz. Hem sırf ana yapıyı korumak için 10 milyon TL gerekiyordu. Sadece korumak için, kullanıma yönelik bile değil.”