Soros 8 gün kaldı, bol bol çalıştı

Para sihirbazı George Soros yoğun iş programını tamamladı ve önceki gün Türkiye'den ayrıldı. Sekiz gün boyunca üç ayrı şapkasıyla Başbakan Erdoğan'dan Türk iş ve basın dünyasının önemli temsilcilerine kadar onlarca simayla bir araya geldi.

Para sihirbazı George Soros yoğun iş programını tamamladı ve önceki gün Türkiye'den ayrıldı. Sekiz gün boyunca üç ayrı şapkasıyla Başbakan Erdoğan'dan Türk iş ve basın dünyasının önemli temsilcilerine kadar onlarca simayla bir araya geldi.
1979'da kurduğu, bugün 60 ülkede faal olan (Open Society Institute) Açık Toplum Enstitüsü'nün Türkiye'deki genel müdürü Hakan Altınay'a sordum, Soros sadece pazar günü biraz tatil yapabilmiş. Topkapı Sarayı'nı, Çinili Köşk'ü, Arkeoloji Müzesi'ni gezmiş, Boğaz'da turlamış.
Sekiz günlük gezisinde bol bol müze gezmiş oldu. Sıradan turistlerden farkı vardı elbette. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile Atlı Köşk Sakıp Sabancı Müzesi'nde buluştu, TESEV yönetim ve danışma kurulu üyeleriyle de İstanbul Modern'de.
Türkiye'den bir önceki durağı Gürcistan-Tiflis'te 100'e yakın Gürcü "Soros evine dön, Gürcistan'ın Soroslaştırılmasına hayır" sloganlarıyla yumurta fırlatmıştı Soros'a. Türkiye'de ise sadece Çırağan Sarayı'nda verdiği konferans öncesinde küçük bir grup CHP'li, MHP'li, İP'li protestocular 'Osmanlı tokadı bilir misin?' pankartlarıyla tepkilerini gösterdiler. Tek gösteri dışında Soros için rahat geçti günler. Zaten Çırağan Sarayı önündeki gösteriden de haberi olduğundan çok emin değilim.
Soros, 'para sihirbazı, dünya çapında spekülatör' unvanlarını kazanmasını sağlayan Quantum Fonu'nun aktif yöneticiliğini bıraktığını söylese de, oğulları Robert ve Jonathan sorumluluğunda ikinci şapkasını Türkiye'de taşıdı. Beraberinde getirdiği 50 kişi, Quantum Fonu yıllık yönetim kurulu toplantısını yaptı.
Üçüncü şapkası ise International Crisis Group (ICG), Türkçesiyle Uluslararası Kriz Grubu'nun yürütme kurulu üyeliği. Bu şapkasıyla önceki gün Başbakan Erdoğan, devlet bakanları Abdüllatif Şener, Ali
Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile görüştü. Toplantıya AKP genel başkan yardımcıları Şaban Dişli ve Nazım Ekren ile Erdoğan'ın dış politika danışmanı, milletvekili Egemen Bağış da katıldı.
Başbakan Erdoğan daha önce de, Ocak 2003'te AKP Genel Başkanı olarak Soros ile Quantum Fonu Başkanı şapkasıyla Davos'ta Dünya Ekonomik Forumu vesilesiyle bir araya gelmişti.
ICG, dünya gelişmelerini takip etmeye çalışanlar için yabancı bir kuruluş değil. CHP milletvekili Ersin Arıoğlu'nun da yürütme kurulu üyesi olduğu grup ocak ayında 'Kürtlerin İhtiraslarına İlişkin Türkiye'nin Korkularını Yatıştırmak' adlı rapor yazmış ve Kerkük'ün patlamaya hazır bir bomba olduğu konusu ele alınmıştı.
Soros Türkiye'ye gelmişken, Uluslararası Kriz Grubu'nun yürütme kurulu toplantısının İstanbul'da yapılmasını da sağladı.
Devlet başkanı gibi
George Soros'un Türkiye'ye geldiği gün Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Bush ile randevusu nedeniyle Washington'a gitmişti. Soros'un randevu talebi kabul gördü. Soros, Uluslararası Kriz Grubu (ICG) Yürütme Kurulu üyesi şapkasıyla Başbakan Erdoğan ile önceki gün görüştü. Toplantıya
devlet bakanları Abdüllatif Şener ve Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da katıldı.
Gürcü bakanların nafakası
Daha önce Mart 2002'de, ondan önce de 1999'da Türkiye'ye gelen George Soros'un sekiz günlük gezisinde en çarpıcı sözleri rüşvete tenezzül etmesinler diye Gürcistan'daki bakanlara aylık 1800 dolar maaş vermeleriyle ilgiliydi. Soros, şunları söylüyordu:
"Kafkasya'daki renkli devrimlerde oynadığım rolü açıklamak isterim. Gürcistan'da Şevardnadze'yle (eski devlet başkanı) yolsuzluklarla mücadele için adım attık. Yolsuzlukların temel kaynağı içişleri bakanlığı ve polisti. Şevardnadze geri adım attı. Saakaşvili hükümetten ayrıldı, muhalefete başladı. Devrimden sonra baktık ki, hükümet üyelerine maaş olarak asgari ücret verilecek. Biz de Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile bakanlara 1800 dolar, yarımcılarına 800 dolar ek para verdik. Rüşvet almasınlar diye polis maaşlarının iyileştirilmesi için proje başlattık." Maaş destek programı bir yıl kadar sürmüş.