Galiba düzelemeyecek

İran'daki Humeyni devrimini hatırlayın! Amerikan Büyükelçiliği basılmış.

İran'daki Humeyni devrimini hatırlayın! Amerikan Büyükelçiliği basılmış.
İçerisi darmadağınık.
İran devletine ve milletine emanet edilmiş diplomatların gözleri bağlı, binadan itile kakıla çıkarılıyorlar. Bunları gören Amerikalılar neler hissettiler? Olanları unutabildiler mi?
Süleymaniye'de Türk askerine aynı muameleyi yapan Amerikan askerleri kendilerini Tahran'daki sokak sürülerinin düzeyine indirdiler. Şimdi Türkler Amerikan askerlerine karşı aynı şeyleri hissediyorlar. Onlar da Amerikalılar gibi olanları unutmayacaklar.
İhbar var diye Amerikan Büyükelçiliği'nden bir yetkilinin başına torba geçirip terörist muamelesi yaptığınızı, evraka el koyduğunuzu düşünün. Olay öylesine aşağılık ki, iki taraf yan yana gelip nedenini birlikte araştırabilir misiniz?
Hangi neden böyle bir olayı mazur gösterebilir?
Yukarı kademelerin en azından haberi olmadan, böyle vahim bir olayın yerel askeri makamlarca çıkarılamayacağı görüşü doğru olabilir. Ancak o zaman ne amaçla bu olayın çıkarıldığını yani olayın ardındaki siyasi amacı anlamak lazım. Oysa ortada anlaşılabilir bir amaç görünmüyor. Türk askerinin faaliyetlerinden memnun değillerse, K. Irak'tan çekilmesini istiyorlarsa, dertleri işgal gücü olarak hâkimiyetlerini dosta düşmana kanıtlamaksa, bu hedeflerin hepsine çok daha etkin ve uygar yöntemlerle varmak mümkündü.
Akılsızca yapılan bir iş için akılcı bir neden olmayınca, akıldışı nedenlerin olup olmadığına bakmak lazım. Amerikan ordusu özgürlük getirmekle övündüğü Irak'a hâkim olamıyor. Sınırlı da olsa gerilla türü bir yıpratma savaşına maruz kalmaya başladı. Şu ana kadar Irak direnişine karşı acze düşen Amerikan askeri, kendisini koruma imkânına sahip olmayan küçük bir müttefik askeri gruba kabadayılık gösterisi yaparak kendini tatmin mi ediyor? Kendileri bizim yerimizde olsa, demokratik olmaktan başka her şeye benzeyen bir 'seçimle' başa getirilen Kerkük valisini öldüreceklerini düşündüler de, bu yüzden mi paranoyaya kapıldılar? Yoksa Irak savaşında beklenen yardımı vermemekle suçladıkları Türk askerinden, cezalandırmanın da ötesine geçip, intikam almaya mı çalışıyorlar?
Bu olayın Türk-Amerikan ilişkilerine etkisi olması kaçınılmaz. İkili ilişkileri düzeltmek için yapılan, benim de içinde bulunduğum, çeşitli toplantılarda Amerikan yönetiminin sivil yetkilileri geçmişi bırakıp geleceğe dönmeyi savunurken, Amerikan askerlerinin bu yaptıkları,
ya sivillerin askere hâkim olamadığını ya da bizi oyaladıklarını gösteriyor. O takdirde sivillerle temasların ilişkilerimizi düzeltmekte bir yararı var mı?
Daha da vahimi, bu zihniyetle Amerikan ordusunun Irak'ta başarılı olmasına imkân bulunmaması. Hadi savaş sonu yağmaları ve asayişsizliği ani iktidar boşluğuyla açıklayalım. Üç aydır Irak halkının en basit ihtiyaçlarını karşılayamamaları nasıl izah edilecek? Saddam'ı neden bulamıyorlar? Olduğuna kuşku bulunmayan kitle imha silahları nerede?
Asker sayısı Sünni direnişle mücadeleye yetmediği ve müttefiklerden birlik istemek gereği belirdiği bir sırada, bu olay çıkarılır mı? Türk askerine yapılan bu muameleden sonra, Türkiye Amerikan komutasına bağlı birlik veremez. Diğer müttefiklerin bile asker verirken birkaç defa düşüneceklerine kuşku yok.
Irak'ın toprak bütünlüğü ve Türkmenlerin yeni siyasi yapılanmada nüfusları ölçüsünde yer almaları, Türkiye için çok önemli. Oysa Amerika Türkmenlerin haklarını sanki özel bir dikkatle göz ardı ediyor. Irak'ın Sünni ve Şii çoğunluğunu bir yana bırakıp, politikasını yüzde 15'lik bir azınlık üzerine oturtarak da, Irak'ın toprak bütünlüğünü tehlikeye atıyor.
Ordular ülkeleri işgal için uygun, 'ulus-kurmak' için uygun değiller. Amerikan ordusunun bu bakımdan özel bir yeteneksizliği olduğu anlaşılıyor. Bu durumda, Irak'ın normalleşmesi Amerika ile ortak çıkarımıza olmakla birlikte, Amerika'nın başarısız olacağı anlaşılan politikasına yardımcı olmak yerine, bu politikada olumlu yönde değişiklikler yapılmasını beklemek daha doğru olacak.