1 Nisan Devleti*

Oy vermek tarihe karıştı. Seçimle işbaşına gelmiyor artık hükümetler. Siyasi partiler de kalkalı yıllar oluyor.

Oy vermek tarihe karıştı. Seçimle işbaşına gelmiyor artık hükümetler. Siyasi partiler de kalkalı yıllar oluyor. Kurtulduk o günlerden. Ne maskaralıklar kepazelikler yapılırdı seçim kazanmak için. Ülkenin bölünmez bütünlüğünden söz eden siyasi partiler bölücülüğün başlıca unusuruydu. İktidara gelsinler diye halkı birbirine düşürür, durmadan kargaşa yaratırlardı.
Ya seçim gündeme geldiğinde sorumsuzca akıtılan oluk oluk paralar! Bir yanda para bekleyen eğitim, sağlık, ulaşım, öbür yanda milyonlar harcanan siyasi sirk gösterileri. Bitti, bitti, hepsi bitti.
Aşağıdaki ilan New York Times gazetesinde tam sayfa olarak çıktı.
Kiralık Hükümet

    1. New York'ta kurulan, Singapur, Zürih, Buenos Aires ve Darüsselam'da şubeleri olan Glasnost Uluslararası Yönetim firmamızın faaliyete geçtiğini müjdeleriz.

    2. Kiralık hükümetlerimizin uzman kadrolarının hepsi Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO), Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) gibi kurumlarda çalışmış olup en az beş dil bilmektedir.

    3. İlgili devletlerle anlaşma sağlandığında, firmamız kiralık hükümetimizin söz verdiği ekonomi, sağlık, eğitim vb. alanlardaki hedeflere belirlenen süre içinde varacağını taaahüt eder. Hedeflere ulaşılamadığı takdirde tazminat öder, hedef aşıldığında ek prpm alır.

    4. Kiralanan hükümet ve kabine üyelerine halkınızca arzulanan uygun görüntüyü (liberal, anarşist, muhafazakâr, askeri, feminist,dindar) ya da bu ve benzer görüntülerden oluşacak bir yelpazeyi sunacak kadromuz mevcuttur.

    5. Firmamızın kiraladığı hükümetler Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne uymayı taahhüt eder. Kiracı devlet ile aramızdaki ihtilaflarda Lahey Adelet Divanı'nın kararları esastır.

Maalesef her zaman olduğu gibi Türkiye dünyaya ayak uydurmakta hem geç kalıyor hem de bir şeye tam hakkını verceğine ürkek adımlarla yarım yamalak işe soyunuyor. Aşağıdaki alıntı geçen hafta İstanbul'da çıkan bir günlük gazetenin baş köşesinde, Kiralık Hükümetler sirketinin Cennetin Dibinde kuruluşundan 10 küsur yıl sonra çıktı.
Acaba ülkelerin bakanlar kurullarına, yabancı yönetim kurulu üyesi gibi, yabancı birkaç üye alınsa ne olur?
*Vassaf, G, Cennetin Dibi: Modern Zamanlarda Eğlencelik Hayat, İletişim Yayınları, 1999, (I. Bölüm-Kiralık Hükümetler'den)