' % 99 Biziz.' Ankara kim?

İfade özgürlüğü gibi anayasal haklarını kullanırken tutuklananların sayısı ABD'de 2500'ü aşmış durumda.
' % 99 Biziz.' Ankara kim?

Devletin vatandaşlarına şiddet kullanma hakkı var.
Devletler her yerde hakkını kullanıyor.
Şiddete karşı da şiddet kullanıyor, anayasal haklarını kullananlara da.
ABD’nin, ordularını Vietnam’dan çekmesine giden yol, devlet güçlerinin ’68 öğrenci hareketinden savaş karşıtı dört genci Kent Devlet Üniversitesi’nde katletmesiyle açılmıştı.
Aklım Scott Olsen’da. 

ABD ordusu adına iki dönem Irak’ta askerlik yapmış. “Savaşta dünyamız değişti” diyen birçok eski asker gibi o da ‘Occupy Wall Street’ hareketine katılmış. “% 99 Biziz” şiarıyla yola çıkan Olsen, kafasına yediği polis darbesiyle komada. Yoğun bakımda.
İfade özgürlüğü gibi anayasal haklarını kullanırken tutuklananların sayısı ABD’de 2500’ü aşmış durumda.
Eylül ayında New York’ta yola çıkan ‘Occupy Wall Street’ hareketi, dünyanın her tarafında sadece egemen düzeni değil, hızla yaygınlaşmasıyla, katılanları da şaşırtıyor. Hareket dünyada 900 şehirde sürüyor. 15 Ekim’de on binlerce kişi, Auckland, Sydney, Hong Kong, Taipei, Tokyo, São Paulo, Paris, Madrid, Berlin, Hamburg, Leipzig, Roma, Frankfurt, Londra ve başka birçok şehirde dayanışma gösterisinde bulundu. 

‘Düzenin oyunu’ 
Düzenin basını önce sırtını çevirdi harekete. Ciddiye almadılar. Sonra küçümsediler. Alay ettiler, istediklerini bilmeyen ne idüğü belirsizler diye. Baktılar olacak gibi değil, şimdi polis gücüyle engellemeye çalışıyorlar. Korkuyorlar.
Küresel demokrasi ağı hızla genişliyor. Gençlerin % 50’sinin işsiz olduğu İspanya’da ‘Acampadas’ hareketinin yankısı sınırları aştı. Mısır’da Tahrir Meydanı hareketinin öncülüğünü yapan ‘6 Nisan’ gençliği, adem-i merkeziyetçi, şiddeti reddeden örgütlenmenin püf noktalarını, Belgrad’da eylemleriyle Miloşeviç iktidarının sonunu getiren Sırp gençlere danışmış. Şimdi aynı Mısırlı gençler, New York’ta, Occupy Wall Street hareketine, dayanışma yöntemleriyle karar verme mekanizmaları üzerine tecrübelerini aktarıyor. Kemikleşmiş sağ-sol ayrımını aşan hareket, küresel sermaye karşısında küresel demokrasinin yollarını arıyor. Siyasi partilerle bu işin yürümeyeceği kanaatindeler. Düzenin oyununu oynamıyorlar. 

Kim sansürledi? 
“Bankaların yönettiği bir dünya istemiyoruz” diyorlar. Vergilerinin bankaları kurtarmak için kullanılmasını doğru bulmuyorlar. Siyasetin sermayeden bağımsızlaşmasını istiyorlar. Tarihimizde zengin-yoksul arası farkının hiç bu kadar açılmadığına dikkati çekiyorlar. “Biz düzene değil, düzen bize karşı” diyerek hareketi bölecek ideolojik sloganlardan kaçınıyorlar. Amaçları, düşman göstererek taraflaşmak değil; adalet sisteminden eğitime, sağlıktan beslenmeye kadar toplumsal adaletsizlikleri vurgulayarak milli ve dini aitlikleri aşan toplumsal sorunlara duyarlı küresel hareket. Amaçları, seçimlerde oy vermelerinin istenmesi dışında, edilgenleştirilen yığınlara yalnız olmadıklarını göstererek değişim umudu aşılamak. Üniversitelerden, çalışanlardan, işsizlerden gelecek destekle gündelik yaşamın her alanında yaygınlaşmak.
Soruyorlar, “Çocuklarının geleceğini düzenin temsilcilerine emanet etmek istiyor musun?” diye. 

Ben de Türkiye’yi dünyanın dışında tutabileceklerini sananlara soruyorum: Ekranı koruma tedbirleri uyarınca, kimi kimden korumak için Occupy Wall Street’le ilgili haberlerin dünyaya yayıldığı ‘adbusters’ sitesi Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce sansürlendi?