Çağdaş savaş kültürleri

Çok eskiden- </br>Kimi seçkin insanlar savaşçı olarak yetiştirilirdi. Silahını nasıl yapacağını, nasıl koruyacağını bilir, savaşçı olarak nasıl davranması gerektiğini öğrenirdi.

Çok eskiden-
Kimi seçkin insanlar savaşçı olarak yetiştirilirdi. Silahını nasıl yapacağını, nasıl koruyacağını bilir, savaşçı olarak nasıl davranması gerektiğini öğrenirdi. Düşman, insandı. Onunla yüz yüze gelir, çarpışarak öldürür ya da tutsak ederdi. Her toplumda, savaşçı olmak şerefli bir şeydi. Bu tür savaşlar miladını doldurmakta.
Bir süredir mümkün olan-
Sağ işaret parmağıyla düğmeye basıyor. Füze rampasından fırlıyor. Binlerce mil katederek büyük bir kent üzerinde menziline varıyor. İnmeye başlıyor. Köprüleri, binaları görüyor. Giderek arabaları, insanları seçiyor. Hedefi vuruyor. Hiroşima gibi, Dresden gibi şehir yerle bir oluyor. Cayır cayır yanan insanlar, dört bir yana saçılan kollar, bacaklar. Düğmeyi basan ekran başındaki yerinden kalkıyor.
Başka bir makinanın önüne geçiyor. Sağ işaret parmağıyla başka bir düğmeye basıyor. Kahvesi hazır. Belki 100 bin kişiyi öldürdü. Ne adı biliniyor, ne göğsüne madalya takılıyor.
Geçen hafta-
Türkiye'de silahlı kuvvetlerin e-muhtırası, teknolojinin arkasına saklanmak bakımından çağdaş olmaksa çağdaştı. Ancak Avrupa'da patlayan yeni tür bir savaşın yanında sivrisinek vızıltısı gibi kaldı.
Tarihin ilk siber saldırısında bir e-devlet'in dijital altyapısı çöktürüldü.
Dünyada bilgisayarların en yaygın kullanıldığı ülkede devlet durdu.
Tahminlere göre sayıları bir milyondan çok bilgisayarın saldırısı sonucu girişilen topyekûn savaşta cumhurbaşkanının, başbakanın, bakanlıkların, bankaların, gazetelerin ve şirketlerin web siteleri çökertildi. Ülkenin haberleşme sistemi felce uğratıldı. NATO'dan, Avrupa Birliği'nden, ABD ve İsrail'den olay mahalline gelen bilgisayar uzmanları iç hafta boyunca süren bu baskın karşısında hazırlıksız yakalanmalarının vahameti karşısında donakaldı. Brüksel'de NATO adına konuşan bir yetkili, "Bu ittifakımızın işleyişini kalbinden vurdu" dedi. Saldırıya maruz kalan ülkenin, Estonya'nın savunma bakanı Jaak Aaviksoo verdiği demeçte, bu işin arkasında, Talinn'de bir Rus askeri heykelinin yerinin değiştirilmesine tepki gösteren Rusya olduğunu ima etti.
Yarın-
Geçmişte gençler dünyayı değiştirmek için isyan ederdi. Egemen düzenin karşısında günümüzde böyle tehdit yok. Gençler, dünyayı değiştirmenin cefasını çekeceklerine, kafalarına düzenin coplarını yiyeceklerine, bilgisayar ekranları başındaki oyunları ve haberleşmeleriyle yeni bir dünya yaratıyor, bu dünyayı istedikleri gibi yönlendiriyor, istedikleri rolleri oynayabiliyorlar.
Ancak bu süreçte, milyonların anında herhangi bir eylem için birleşmesi, parmaklarının ucu kadar yakın. Dünyamızın vahim, korkunç ve adaletsiz hali böyle gitmeye devam ederse, gün gelecek, ekran başında olanları da rahat bırakmayacak. İklim değişiklikleri, açların infiali, adaletsizliğın kışkırttığı din savaşları onları da etkileyecek. Egemen düzen farkında olmadığı potansiyel bir dünya örgütlenmesi ile karşı karşıya. Nasıl savaşlar, dünya ekonomisi, günümüzde bilgisayar başından yönetiliyorsa, geleceğin düzene karşı eylemleri de, bilgisayar başından yürütecek olanların tecrübesi ve birlikteliğinin yeri kaçınılmaz. Sanal âlemlerindeyken günümüz politikasıyla ilgilenmeyen gençler, yaşlı kuşakların iddia ettiği gibi apolitik değil. Tersine, düzenin oyununa katılmamakla, düzenin oyununda piyon olmayı reddetmekle, düzenin çoktan seçmeli şıklı özgürlüklerine rağbet etmemekle, her geçen gün dünya düzenini daha da gayrimeşru kılmaktalar. Günümüz düzenini sorgulamayarak, tepkisiz kalan sanal âlemciler, tepkisizliklerinde dipten gelen bir dalga gibiler.