Kiralık hükümetler *

Oy vermek tarihe karıştı. Seçimle işbaşına gelmiyor artık hükümetler. Siyasi partiler de kalkalı yıllar oluyor. Kurtulduk o günlerden. Ne maskaralıklar kepazelikler yapılırdı seçim kazanmak için.

Oy vermek tarihe karıştı. Seçimle işbaşına gelmiyor artık hükümetler. Siyasi partiler de kalkalı yıllar oluyor. Kurtulduk o günlerden. Ne maskaralıklar kepazelikler yapılırdı seçim kazanmak için. Ülkenin bölünmez bütünlüğünden söz eden siyasi partiler bölücülüğün başlıca unusuruydu. İktidara gelsinler diye halkı birbirine düşürür, durmadan kargaşa yaratırlardı. Ya seçim gündeme geldiğinde sorumsuzca akıtılan oluk oluk paralar! Bir yanda para bekleyen eğitim, sağlık, ulaşım, öbür yanda milyonlar harcanan siyasi sirk gösterileri. Bitti, bitti, hepsi bitti.
Aşağıdaki ilan New York Times gazetesinde tam sayfa olarak çıktı.

Kiralık Hükümet
1. New York'ta kurulan, Singapur, Zürih, Buenos Aires ve Darüsselam'da şubeleri olan Glasnost Uluslararası Yönetim firmamızın faaliyete geçtiğini müjdeleriz.
2. Kiralık hükümetlerimizin uzman kadrolarının hepsi Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO), Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) gibi kurumlarda çalışmış olup en az beş dil bilmektedir.
3. İlgili devletlerle anlaşma sağlandığında, firmamız kiralık hükümetimizin söz verdiği ekonomi, sağlık, eğitim vb. alanlardaki hedeflere belirlenen süre içinde varacağını taahhüt eder. Hedeflere ulaşılamadığı takdirde tazminat öder, hedef aşıldığında ek prim alır.
4. Kiralanan hükümet ve kabine üyelerine halkınızca arzulanan uygun görüntüyü (liberal, anarşist, muhafazakâr, askeri, feminist, dindar) ya da bu ve benzer görüntülerden oluşacak bir yelpazeyi sunacak kadromuz mevcuttur.
5. Firmamızın kiraladığı hükümetler Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi'ne uymayı taahhüt eder. Kiracı devlet ile aramızdaki ihtilaflarda Lahey Adelet Divanı'nın kararları esastır.
İşte böyle idi ilan. Zaten hapishanelerini, okullarını, itfaiyelerini, sokak temizliğini, polis teşkilatını çoktandır özel firmalara devretmiş olan ABD gibi ülkeler kolayca alıştı çokuluslu şirketlerden hükümet kiralamaya. Kısa bir süre içinde bu tarzda birçok firma kuruldu. Kimileri birbirlerinden hükümet transferine bile başladı. Kötü firmalar battı, iyilerin hisse senetleri borsalarda kapışılır oldu. Ne varki bu firmaların hiçbiri hâlâ Türkiye gibi gerçek demokrasiyi kurmaktaki kararlılığını sürdüren ülkelere nüfuz edebilmiş değil.
* Cennete Övgü kitabımdan aldığım yukardaki yazının kısaltılmış biçimi 1 Nisan yazısı olarak bu sütünda yer almıştı.
Türkiye'de zinde güçlerin demokrasinin temel ilkelerini yaz boz tahtasına dönüştürdüğü, siyasi partilerin seçmenleri, duygularını kızıştırarak sandık başına savurduğu, bizleri Ortadoğu'da savaşa sokup sokmayacakları konusunda sessizlikleri ve bağımsız konum ve tutumlarıyla cumhurbaşkanı niteliklerine de haiz Baskın Oran ve Ufuk Uras'ın gözlem, uyarı ve önerilerine vurdumduymazlıkları, seçimleri bir an önce bitsin de kurtulalım dedirten bir egzersizden ibaret kılıyor.