2.000 reklamcı toplandı

Kırmızı Ödül Töreni'ne katılanların profili nasıldı?
2.000 reklamcı toplandı

Kırmızı Ödül Töreni geçtiğimiz hafta çarşamba akşamı Hilton Convention Center’da düzenlendi. Törenin ardında cumartesi günü Hürriyet Kelebek yazarı Onur Baştürk köşesinde şöyle bir tespityte bulundu: “Geceye ilişkin ilk izlenimim şu oldu: Reklam dünyası erkeklerinin çoğunluğu sakallı mıdır? O gece gördüm ki, evet öyledir! Ödül töreni için salonu dolduran reklam dünyası erkeklerinde sakalsızlar azınlıktaydı.”

Törene katılan erkeklerin sakal durumu hakkında elde istatistki bir ver yok ancak başka bilgiler paylaşabilirim.

Kırmızı Ödül Töreni’ne gelen toplam kişi sayısı 1.870 oldu. Yaklaşık iki bin kişinin yüzde 51,8’i erkek, yüzde 48,2’si kadındı. Şaşırtıcı bir sonuç, değil mi? Özellikle, reklam endüstrisinde kadın ağırlıklı bir iş gücü olduğu düşünülürse...

Katılımcıların mesleklerine bakıldığında ise ortaya şöyle bir dağılım çıkıyor:

Reklam ajansı çalışanları: %60
Reklamveren çalışanları: %20
Medya planlama ve satın alma ajansı çalışanları: %10
Üniversite öğrencileri: %5
Diğer ve bilinmeyen: %5
Bu dağılımda pek şaşırtıcı bir durum yok. Kreatif ajanslar tarafından hazırlanan reklamların yer aldığı bir yaratıcılık yarışmasının sonuçlarının açıklandığı törene ağırlıklı olarak elbette o işleri yapanlar geleceklerdir.

Yine de yarışan işlerin gerçek sahiplerinin, yani reklamverenin katılımın daha çok olmasını tercih ederdim. Neticede yarışan ve ödüllendirilen reklamlar, onların verdiği biref ile başlayan süreç sonunda ortaya çıkıyor.

Sevindirici bir husus ise, her geçen yıl gençlerin, üniversite öğrencilerinin ilgisinin artması. Bunda elbette Genç Kırmızı ve Kırmızı Kalem Eğitimleri’nin büyük etkisi var. Bakarsınız zaman içersinde, gelecek yıllarda Genç Kırmızı bağımsız, tek başına bir yarışmaya dönüşür ve kendi özel ödül töreni de olur.

Ödül istatistikleri
Bu yıl büyük ödül Kıpkırmızı, 37 kategori birinciliği ödülü Kırmızı ve iki özel kategori birinciliği dahil toplam 40 birincilik, 71 başarı belgesi ve Genç Kırmızı ile Kırmızı Kalem Eğitimi ödülleri sahiplerini buldu.

Ajanslar arasında ödüllerin dağılımı aşağıdaki gibi: