3. Kırmızı Bölge başladı

Sadece Anadolu'daki reklam ajanslarına açık yarışmaya katılım açıldı
3. Kırmızı Bölge başladı

Kırmızı Bölge Basında En İyiler Reklam Ödülleri’nin katılım süreci 3 Ekim’de başlıyor. Bu yıl büyük ödül Kıpkırmızı Bölge ve iki özel kategori ödülü dahil dahil toplam 26 ödül verilecek. Yarışmaya katılmak isteyen İstanbul dışındaki reklam ajansılarının 2 Kasım 2012 tarihine kadar vakti var.

Bilindiği gibi Kırmızı Ödülleri şemsiyesi altında düzenlenen Kırmızı Bölge sadece İstanbul dışında faaliyet gösteren reklam ajanslarına açık ve bu yıl 3. kez düzenleniyor.

Jüri başkanlığını bu yıl Ankara’dan Rekmay’ın kurucu ortağı ve yaratıcı grup başkanı Murat Dorkip yapacak. Kırmızı Bölge jürisi, katılım süreci tamamlandıktan sonra önce internet üzerinden ön eleme yapacak, ardından da toplanıp her kategoride ödül sahiplerini belirleyecek.

Türkiye’nin farklı illerinden reklam ajansı yöneticileri, reklam yaratıcıları ve firma yöneticilerinin oluşturduğu jüride bu yıl ilk kez dijital reklamcılığı temsilen de bir üye bulunuyor. Jüri tarafından Kırmızı Bölge’de kategori birinciliği ile ödüllendirilecek her reklam daha sonra İstanbul’da 10.’su düzenlenecek Kırmızı’da doğrudan finalist olarak yarışacak.

Sektör de oylayacak
Kırmızı Bölge yarışmasında bu yıl önemli değişiklikler var. Bu değişikliklerden bir tanesi, yarışmaya katılan tüm reklam ajanslarının da değerlendirme sürecine katkı sağlayacak olmaları.

Katılım süresi tamamlandıktan ve kontrol süreci bittikten sonra yarışmaya katılan tüm eserler Kırmızı’nın internet sitesi kirmiziodulleri.com’da yayınlanacak. Her bir yarışmacı ajans bu siteye kendisine ait özel şifre ile giriş yapıp işleri değerlendirecek ve oy verecek.

Yarışmacı ajansların kendi işlerine oy veremeyecekleri şekilde düzenlenenen sektörel değerlendirme süreci sonunda ön elemeyi geçen reklamlar belirlenmiş olacak. Sektörün müşterek değerlendirmesiyle ön elemeyi geçen çalışmalar arasından jüri de ödüle layık işleri belirleyecek.

Dijital reklamlar da dahil edildi
Bu yıla ait bir diğer önemli değişiklik de kategori yapısında gerçekleşti. Kırmızı Bölge’nin ilk iki yılında olmayan “Zanaat” ve “Dijital Reklam” kategorileri eklendi.

“Zanaat Kategorileri” başlığı altında basın reklamının en önemli unsurlarından reklam metni, reklam fotoğrafı ve sayfa kullanımı için özel kategoriler açıldı.

“Basın ve Dijital Mecra Entegre Uygulama Kategorileri” başlığı altında ise artık hayatımızın ayrılmaz parçası olan online mecra reklamları da Kırmızı Bölge’ye dahil oldu. Bu dalda basını ve dijital mecrayı birlikte kullanan, sosyal mecra uygulamalarından faydalanan, tablet cihazlarda ve cep telefonlarında yayınlanan mobil reklamlar yarışacak.

3. Kırmızı Bölge yarışmasının sonuçları Aralık 2012’de Adana’da düzenlenecek törende açıklanacak ve ödüller sahiplerine verilecek. Yarışma hakkında daha geniş bilgiye www.kirmiziodulleri.com adresindeki internet sitesinden ulaşmak mümkün.