İkinci 10 yılında Kırmızı

İletişim dünyası, reklamcısı, reklamvereni ve medya temsilcileriyle Zorlu Center PSM'de 9 Haziran Pazartesi akşamı düzenlenecek 11. Kırmızı Ödül Töreni'nde bir araya gelecek.

11. Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri 2013-2014 için katılım dönemi geçtiğimiz hafta tamamlandı. Bu satırların yazılırken hem jürinin hem de katılımcı şirketlerin ön eleme süreci devam ediyordu. Ön eleme yarın sona erecek ve ardından önce 23 Mayıs’ta Ankara’da, peşinden de 27 Mayıs’ta İstanbul’da jüri toplanarak ödül sahiplerini belirleyecek. Ödül töreni 9 Haziran akşamı Zorlu Center PSM’de gerçekleşecek.

Katılımda bu yıl tüm zamanların en yüksek başvurusu gerçekleşti. Toplam 90 ajanstan, 1091 reklam içeren 890 başvuru yapıldı. Bunların içinde 285 reklam içeren 232 başvuru İstanbul dışında faaliyet gösteren 35 ajansa ait.

Ayrıca Kırmızı ve Reklamcılık Vakfı işbirliğinde yapılan Genç Kırmızı yarışmasına 28 üniversitenin 36 fakültesinden 277 üniversite öğrencisi 126 reklamla katıldılar.

Kırmızı’nın bir kategorisi olan Hürriyet Özel Ödülü’ne katılım henüz devam ettiğinden katılım sayısı henüz kesinleşmedi. Hürriyet Özel Ödül’ü için bu yıl, “Şehri Engellilere Göre Dizayn Et” konu başlığı seçildi. Reklam profesyonelleri kirmiziodulleri.com adresinden indirebilecekleri brief doğrultusunda, hayali bir oluşum olan “Engelsiz Kent Derneği” için reklam hazırlayarak özel ödül yarışmasına katılıyorlar. Hürriyet Özel Ödülü için son katılım tarihi 30 Mayıs.

Bir de tabii Radikal Canlı Kırmızı yarışması var. Sadece Kırmızı’ya katılanlara açık olan Radikal Canlı Kırmızı’da her yıl olduğu gibi yarışma gününe kadar saklı tutulan konuda sadece kağıt kalem kullanılarak ilan eskizi hazırlanıyor. Tören gecesi düzenlenen bu canlı yarışmaya Kırmızı’ya katılan ajanslardan biri yazar diğeri çizer ikişer kişilik ekipler katılıyor. Tören gecesi ekiplerin hazırlayacağı eskizler tören alanında sergileniyor ve misafirler tarafından oylanıyor. İlk üçe giren çalışmanın yaratıcıları Radikal gazetesinin sürpriz hediyeleri ile ödüllendiriliyor.


İLK KEZ BU YIL
Bu yıl ilk kez Kırmızı gece, iki törene birden evsahipliği yapacak. İstanbul dışında faaliyet gösteren ajanslara açık olan Kırmızı Bölge’de ödül kazananlar ve Kırmızı sonuçları tek bir törende sahiplerini bulacak.

Kırmızı’nın İstanbul dışında faaliyet gösteren ajanslara özel uygulaması 2004 yılına dayanıyor. Kırmızı’nın ikinci yılından itibaren sadece İstanbul dışındaki ajansların katılabildiği Basında En İyi Bölgesel Reklam kategorisi açılmıştı. Bu kategori 2009 yılına kadar devam etti. İstanbul dışındaki ajanslardan katılımın düzenli olarak artması üzerine 2010’dan itibaren de kendi kategori yapısı ve jürisi ile Kırmızı bölge yarışması düzenlenmeye başladı.

Bu yıl 4.’sü yapılan Kırmızı Bölge’nin ilk üçünün ayrı ödül töreni de düzenlenmişti. Sırasıyla Ankara, İzmir ve Adana’daki Kırmızı Bölge ödül törenlerinden sonra şimdi İstanbul’daki ödül töreni ile birleşiyor.

Kırmızı Bölge’nin bağımsız yapısını sürdürürken töreninin İstanbul’daki ile birleşmesine yine Anadolu’dan gelen taleple karar verildi. Ülke genelinde tüm reklamcıların bir araya gelebilmesi, Anadolu’daki reklamcıyla İstanbul’dakinin yaratıcılığı aynı ortamda kutlayabilmesi için Bölge ve Kırmızı törenleri tek bir organizasyona dönüştürüldü.

İletişim dünyası, reklamcısı, reklamvereni ve medya temsilcileriyle Zorlu Center PSM’de 9 Haziran Pazartesi akşamı düzenlenecek 11. Kırmızı Ödül Töreni’nde bir araya gelecek.