Jüri toplanıyor

Kırmızı'nın jürisi ödül kazanan reklamları bu Perşembe günü seçecek.
Jüri toplanıyor

Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri 2010-2011’in jürisi bu hafta Perşembe günü, 9 Şubat’ta toplanarak ödül sahiplerini belirleyecek. Ardından 29 Şubat’ta Hilton Convention Center’da düzenlenecek ödül töreninde ödül sahipleri açıklanacak.

Bu yıl 9.’su yapılacak olan Kırmızı Ödül Töreni aynı zamanda reklam sektörünün bir araya geceleceği bu boyuttaki ilk etkinlik. Her yıl reklamcılardan ve firmaların pazarlama iletişimi yöneticilerinden oluşan iki bine yakın kişinin katıldığı ödül töreni sonunda düzenlenen Kırmızı Parti, sektörde yıl boyu konuşuluyor.

Bu yılın Kırmızı Partisi’nde misafirleri Ankaralı rock grubu Kaşmir ve Enbe Orkestrası eğlendirecek.

Radikal’den hediye iPad 2
Tören gecesi saat 17:00’de Radikal Canlı Kırmızı yarışması ile başlıyor. Bu yarışmaya sadece Kırmızı’ya katılmış ajanslar davetli. Bir reklam yazarı ve bir sanat yönetmeninden oluşan ajans ekipleri, yarışmada açıklanan bşr konu üzerine iki saat içinde sadece kağıt kalem kullanarak reklam eskizi hazırlıyorlar. İnternetten veya başka bir kaynaktan destek almak yok.

İki saatin sonunda ekiplerin hazırladıkları eskizler tören alanınmda sergileniyor. Törene gelen tüm misafirlere değerlendirme çizelgesi dağıtılıyor ve açıklanan konuya göre hazırlanmış eskizleri 10 üzerinden notlamaları isteniyor. Herkesden toplanan çizelgeler bilgisayara girilip hesaplama yapılıyor ve gecenin ilerleyen saatlerinde, ödül töreni sırasında Radikal Canlı Kırmızı kategorisi olarak, misafirlerin oylarıyla ilk üçe giren ekip açıklanıyor. Bu yıl birinci olan ekibe Radikal Gazetesi birer iPad 2 hediye edecek.

1.500 reklam yarışıyor
9. yılında Kırmızı Ödülleri’ne 50 ajans 589 reklam içeren 472 başvuru yaptı. Kırmızı Bölge’ye 61 ajanstan 418 reklam içeren 316 başvuru yapılmıştı. Genç Kırmızı’ya 29 üniversiteden, 474 güzel sanatlar ve iletişim fakültesi öğrencisi, 150 ilanla katıldı.

Ayrıca, Türkiye genelinde 6 ilden 60 üniversite öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilen “Kırmızı Kalem Eğitimleri” kapsamında sektörden ustalarla yapılan atölye çalışmalarında öğrenciler aldıkları brief sonucunda 30 farklı çalışma hazırladılar.

Kırmızı Hürriyet Özel Ödülü kategorisi için ise katılım devam ediyor. Son başvuru tarihi 10 Şubat.

Özetle, Kırmızı’nın 9.’sunda 1.500’e yakın reklam yarıştı.

Bu reklamlar arasından, eğer jürinin ödül vermediği bir dal olmazsa, 40 kategori birinciliği ve bir büyük ödül Kıpkırmızı çıkacak.