Jüri ve sektör aynı görüşte

3. Kırmızı Bölge'nin jürisi ve yarışma katılımcıları ön eleme sürecini tamamladılar.

Bu yıl 3.’sü düzenlenen ve sadece İstanbul dışında faaliyet gösteren reklam ajanslarına açık olan Kırmızı Bölge Basında En İyiler Reklam Ödülleri’nde değerlendirme süreci başladı.

Yarışmaya katılan 49 ajansın 400’den fazla reklam içeren 327 başvurusu, ilk olarak 12-14 Kasım arasında ön elemeye tabi tutuldu. Ön eleme, hem Kırmızı Bölge’nin 20 kişilik jürisi hem de bu yıl ilk kez tüm yarışmacı ajanslar tarafından gerçekleştirildi.

Bu yıl Kırmızı Bölge’ye katılan tüm ajanslara ön eleme süreci için özel şifre gönderildi. Bu şifre ile Kırmızı’nın internet sitesinde ön eleme sayfasına giren katılımcılar, kendi işleri hariç yarışmadaki diğer tüm işleri değerlendirdiler ve “Evet - Hayır” oyu verdiler.

“Evet” seçeneği, reklamın bir sonraki aşamaya geçmesi; “Hayır” seçeneği ise, o işin elenmesi anlamında kullanıldı. Değerlendirmeye katılan geçerli oyların en az üçte birinden (%33) "Evet" oyu alan her iş, ön elemeyi geçme hakkı kazandı.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen ve katılımcı ajansların ön elemeye dahil olarak ödül kazanacak reklamların seçiminde söz sahibi olmaları uygulamasında, ne ilginçtir ki yarışmacı 49 ajansın hepsi yer almadı.

Yarışmaya katılan ajansların 32 tanesi ön eleme sürecinde eksiksiz yer alarak işlerin tamamını değerlendirip oylarını kullandılar. Ajanslardan beş tanesi ön elemeye katılmakla birlikte 327 başvuruyu kısmen değerlendirdi, yani ön eleme sürecini tamamlamadı. Ajanslardan 12 tanesi ise hiçbir şekilde ön elemede bulunmadı, tek bir oy dahi kullanmadı. Özetle, kısmi oy kullananları da dahil edersek ön elemeye katılım, yüzde 75,5 oranında gerçekleşti.

Sektör ve jüri hemfikir
Jüri üyelerinin ve ön eleme sürecinde yer alan yarışma katılımcısı ajansların verdikleri oylara bakıldığında hemfikir oldukları ortaya çıkıyor.

Yarışmaya yapılan toplam 327 başvurudan 107 tanesi hem sektör hem de jüri tarafından elendi. Yani hem yarışmacı ajansların hem de jüri üyelerinin değerlendirme sürecinin ilk aşamasında eledikleri işlerin oranı yüzde 32,7 oldu. Farklı bir deyişle, işlerin yaklaşık üçte biri ön elemeyi geçemedi.

Bu durumda ön elemeyi geçen çalışma oranı yüzde 62,7 oldu. Ön elemeyi geçen işlere kendi içinde bakıldığında da jürinin ve sektörün paralel değerlendirdiğini söylemek mümkün. Örneğin Kırmızı Bölge jürisinin elediği ancak sektör oylamasına göre ön elemeyi geçer not alan işler sadece 10 adet.

Öte yandan yarışma katılımcısı ajansların daha katı değerlendirmede bulunduğunu söylemek mümkün. Çünkü jürinin geçer oy vermesine rağmen sektörün ön elemeyi geçirmediği işler tam 67 tane. Yani, jürinin değerlendirmesi dikkate alınmadan sadece sektörün oylarına bakarak eleme yapılsa, ilave 67 iş daha ikinci aşamaya geçemeyecek.

3. Kırmızı Bölge’ye katılan tüm işleri kirmiziodulleri.com sitesinde görmek mümkün.

Ödül sahiplerinin açıklanacağı 3. Kırmızı Bölge Ödül Töreni, 27 Kasım 2012 tarihinde Adana’da düzenlenecek.