Kırmızı 2012 başlıyor

Adana'da toplanan Kırmızı Bölge Danışma Kurulu önemli kararlar aldı.
Kırmızı 2012 başlıyor

(Soldan sağa) Bora Çınar (Grafikir, Ankara), Anıl Aydın (ANL Creative, Bursa), Sefa Sofuoğlu (Öncül/Sefa, Adana), Cüneyt Şenyavaş (Mürekkep Tanıtım, Bursa), Cihan İşbaşı (Graphx, Antalya), Murat Dorkip (Rekmay, Ankara), Gülümser Bubik (Hürriyet, İzmir), Gürül Öğüt (Kırmızı), Maksude Kılınç (Parma, İzmir) ve Murat Türkay (Tasar İletişim, İzmir).

Kırmızı’nın bir takvim yılı içinde iki yarışması var. İlki, bu yıl 3.’sü yapılacak olan ve sadece İstanbul dışında faaliyet gösteren reklam ajanslarına açık olan Kırmızı Bölge. İkincisi ise Bölge’nin ardından gerçekleşen ve bu yıl 10.’su yapılacak Kırmızı Ödülleri.

Bu ikisinin peşi sıra düzenlenmesi, Bölge’de dereceye giren işlerin Kırmızı Ödülleri’ne doğrudan finalistlik aşamasında katılmalarından kaynaklanıyor. Yani iki aşamalı bir yapı söz konusu. Benzeri bir sistem, Amerikan Reklam Federasyonu tarafından düzenlenen Addy Ödülleri’nde de uygulanıyor.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Adana’da toplanan Kırmızı Bölge Danışma Kurulu ile 2012 organizasyonu için düğmeye basıldı.

Çeşitli illerden reklam ajansı yöneticilerinin oluşturduğu Kurul, 14 Eylül Cuma günü 3. Kırmızı Bölge için Adana’da Seyhan Oteli’nde toplandı. Toplantıda yarışmanın bu yılki kategori yapısından, dijital mecrayı nasıl kapsayacağına ve işlerin değerlendirme sürecinden ödül töreni detaylarına kadar çeşitli konular ele alındı.

Danışma Kurulu tarafından alınan kararlar ana başlıklar altında şöyle özetlenebilir:

· 3. Kırmızı Bölge 2012 jüri başkanlığını Ankara merkezli reklam ajansı Rekmay’ın kurucu ortağı ve yaratıcı grup başkanı Murat Dorkip üstlenecek.

· Jürinin üçte bir reklamveren yöneticisi, üçte iki reklamcı oranı korunacak ancak bu yıl jüriye dijital reklamcılık alanından bir üye dahil edilecek.

· Değerlendirme sürecinin ön eleme aşamasına sektörün de katkısı sağlanacak. Bu amaçla sadece yarışma katılımcısı ajansların ön eleme oylamasına katılacakları sistem geliştirilecek. Her bir yarışmacı ajans kendi işleri hariç diğer tüm katılımcı işleri oylayacak.

· Yarışmaya bu yıl teknik/zanaat kategorileri de eklenecek. Bunlar, yaratıcı sayfa uygulaması, reklam metni, reklam fotoğrafı kategorilerinden oluşacak.

· Bu yıl hem otomobil hem de yan sanayi reklamlarını içerecek “Otomotiv” kategorisi açılacak.

· Perakende ürün/hizmet ile alışveriş merkezi reklamları için iki ayrı kategori oluşturulacak.

· Geçen yıl tek kategori olan “Gıda ve İçecek” iki ayrı kategoriye ayrılacak.

3. Kırmızı Bölge yarışmasına katılım Ekim 2012’de başlayacak. Bu yıl 1 Kasım 2011 – 31 Ekim 2012 arasında ilk kez yayınlanmış reklamlar yarışmaya katılabilecekler. Son katılım tarihi 2 Kasım 2012. Jüri Aralık 2012 başında toplanacak ve ödül sahibi işleri belirleyecek. Ödül töreni ise Aralık 2012’nin ikinci yarısında düzenlenecek.

Kırmızı Bölge ile her türlü bilgiyi Ekim 2012’den itibaren www.kirmiziodulleri.com internet sitesinde bulmak mümkün.

Kırmızı Bölge Danışma Kurulu katılımcıları:

Anıl Aydın (ANL Creative, Bursa)

Bora Çınar (Grafikir, Ankara)

Cihan İşbaşı (Graphx, Antalya)

Cüneyt Şenyavaş (Mürekkep Tanıtım, Bursa)

Çiğdem Çelik (Hürriyet, Adana)

Gülümser Bubik (Hürriyet, İzmir)

Gürül Öğüt (Kırmızı)

İris Cıngı (Hürriyet, İstanbul)

Maksude Kılınç (Parma, İzmir)

Murat Dorkip (Rekmay, Ankara)

Murat Türkay (Tasar İletişim, İzmir)

Sefa Sofuoğlu (Öncül/Sefa, Adana)