Kırmızı Bölge jürisi belli oldu

Anadolu reklamcılığının en yaratıcı işlerini farklı şehirlerden ajans ve firma yöneticilerinin oluşturduğu 20 kişilik jüri seçecek.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve sadece İstanbul dışındaki reklam ajanslarının katılımına açık olan Kırmızı Bölge Ödülleri 2012’nin jürisi belli oldu. Ankara merkezli reklam ajansı Rekmay’ın kurucu ortağı ve sanat yönetmeni Murat Dorkip’in başkanlığını üstlendiği Kırmızı Bölge Ödülleri jürisinde 6 şehirden reklam yaratıcısı, reklam ajansı yöneticisi ve reklamveren temsilcisi 20 kişi yer alıyor.

Kırmızı’nın diğer reklam yaratıcılığı yarışmalarından en büyük farkından biri jüri yapısı. Başarılı reklamın bir ekip işi olduğundan hareketle Kırmızı jürisinde sadece reklamcılar değil firma yöneticileri de yer alıyor.

Jürinin yaklaşık üçte birinin reklamveren temsilcilerinden oluşmasının çok önemli bir katkısı var. Reklamın somut hedefler için çalışması gerekliliği ve tek başına yaratıcılığın yeterli olmadığı gerçeği, firma yöneticilerinin de jüride bulunmasıyla dikkatlerden kaçmıyor.

Üstlendiği zorlu görev hakkındaki sohbetimizde, Kırmızı Bölge için “Keşke yıllar önce başlasaydı” diyen jüri başkanı Murat Dorkip, “Kırmızı Bölge'nin müşterilerimizde oluşturduğu pozitif refleksler ve ajanslar açısından yarattığı enerji bence çok önemli oldu. Bu yıl Kırmız Bölge, önceki yıllardan farklı olarak; jüri başkanlığı ile temsil gururunu ve sorumluluğunu yaşattığından, benim için ayrı bir önem ve keyif taşıyor” dedi.


“Kırmızı Bölge, İstanbul dışı reklamcılığına taze bir nefes kattı. Hem ajanslar açısından hem müşterinin reklam algısı açısından motive edici bir heyecan yarattı” diyen Dorkip’e göre yarışmanın sektöre şöyle katkısı var:

“Kampanyası ödül alan müşterilerimiz artık yaratıcılığa daha açık, daha cesur. Bu durum sektör genelinde fark arayışını, özgün olma ihtiyacını; yani yıllardır ekibimize ve müşterilerimize aşılamaya çalıştığımız algıyı pekiştirdi.”

Kırmızı Bölge’ye katılan işler çok sıkı bir değerlendirme sürecinden geçiyorlar. Jüri üyeleri bu süreç içersinde kendi çalışmalarına oy veremiyorlar. Jüri yarışmaya katılan işleri 4 aşamalı bir değerlendirmeden geçirererek ödül sahiplerini belirliyor.

Jüri önce bütün işleri kirmiziodulleri.com üzerinde ön elemeden geçirecek. Bu aşamaya sektör de dahil olacak ve katılımcı her ajans bir jüri üyesi gibi ön elemede oy kullanacak. Bu aşamanın ardından tüm jüri üyelerinin bir araya geldiği bir toplantı düzenlenecek.

Bu toplantıda ön elemeyi geçen işler 10 puan üzerinden notlanacak. Üçüncü aşamada 6,0 ve üzeri puan alanlar arasından açık tartışma yöntemiyle kategori birincileri seçilecek. Tüm birincilerin içinden de büyük ödül Kıpkırmızı Bölge verilecek.

Jüri başkanı olarak yarışmaya katılan işleri nasıl ele alacaklarını ise Murat Dorkip şöyle özetledi:

“Reklamda güzel veya çirkin/ iyi veya kötü kavramlarına yer yok. Bir işin öncelikle doğru olması önemli. Çalışma; ürün, hedef ve piyasa koşullarının dinamikleri açısından doğru bir mesajla yer alıyor mu sorusu hepsinden önce gelir. Sonrasında elbette yakaladığı yaratıcılık, içinde barındırdığı zeka, algı hiyerarşisindeki uygulama ve çağdaşlığı, değerlendirme kriterlerinin eksenini oluşturacak.”

3. Kırmızı Bölge Ödülleri’nin jürisi 20 Kasım 2012 tarihinden Ankara’da toplanacak. Ödül sahiplerinin açıklanacağı ödül töreni de 27 Kasım 2012 tarihinde Adana’da düzenlenecek.

Kırmızı Bölge Ödülleri 2012 Jürisi

Begüm Kale, Mandalina, Ankara

Boran Erem, Frög, İstanbul

Burçin Köksal, Akılişi, Bursa

Canan Keskin, AKE Asansör, Antalya

Cevher Süzen, Etkin Ajans, Adana

Deniz Gökşen, Folkart Yapı, İzmir

Emine Civanoğlu, Freelance, Bursa

Feyza Acar Sönmezer, Korupark, Bursa

Güler Sarıgöl Köymen, Freelance Group, İzmir

Gürül Öğüt (Moderatör), Kırmızı Ödülleri, İstanbul

Haluk Sicimoğlu, BBDO Türkiye, İstanbul

Himmet Öcal, Orkun Grafik, Antalya

Jano Kasal, Congresium, Ankara

Kunt Hepyücel, Fikribir, Antalya

Mehmet Akalın, Kentpark, Ankara

Murat Dorkip (Jüri Başkanı), Rekmay, Ankara

Mustafa Öncül, Öncül/Sefa, Adana

Öcal Zehir, Parma, İzmir

Serkan Binici, Turuncu, Antalya

Tuncay Arığ, Grafikir, Ankara

Yalçın Öz, M1 Merkez, Adana