Açık büfe akbaba

Kara akbabaların yaşadığı Kızılcahamam ormanları iş makinesi işgali altında

Çok az insan bilir. Ankara’nın hemen kuzeyindeki Kızılcahamam, Türkiye’de akbabaların yaşadığı en önemli yerlerden biridir. İnanabiliyor musunuz? Ankara’dan sadece bir saat uzaklıkta kanat açıklığı üç metreye yaklaşan dev akbabalar yaşıyor, ancak bu kuşların varlığından pek çok insan habersiz. Bir grup genç insan hariç:Kuş gözlemciler!
Türkiye’deki en aktif kuş gözlem topluluklarından ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu (OKGT) geçen haftalarda Kızılcahamam’a gidiyor, ancak akbaba yerine akbabaların yaşadığı milli parkta dolaşan iş makineleriyle karşılaşıyor. ODTÜ’lü kuşçular, Kızılcahamam’daki şaşkınlıklarını şöyle anlatıyor: “Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’na yaptığımız arazi çalışmasında milli park sınırları içinde gördüğümüz manzara bizleri hayrete düşürdü. Milli park ziyaretçi merkezini hemen geçince gözümüze çarpan değişen yol yapısı, sağda solda yükselen dev duvarlar ve tellerle çevrili araziler yeni bir otel inşaatının habercisiydi. Evet! Orta Anadolu’nun son bakir ormanları olan ve içlerinde nesli tehlikedeki ‘kara akbabaların’ da bulunduğu, yüzlerce tür bitkinin, kelebeğin ve onlarca memelinin yaşam alanı olan bu koruma alanımız şantiyeye dönmüştü. Yıllardır milli parkın tam ortasında doğal manzarayı bozan Patara Otel’den sonra şimdi de binlerce metrekare ormanlık alanı tıraşlayarak ‘Çam Otel’ adında yeni bir otelin inşaatı sürüyor.”
Kızılcahamam ormanlarını iyi bilirim. Göz kamaştırıcı yaşlı çam ağaçları arasında dev kanatlı akbabalar süzülür. İnsan bu kuşları izlerken sadece doğanın güzelliğini değil, kendini de görür. Dünyadaki milyarlarca canlıdan biri olduğunu hatırlar ve kendini çoğaltır. Gelin görün ki bu milli parkları artık açık büfe otelleri sahipleniyor. Onların gözünde açık büfede sunulamayan, alınıp satılamayan hiçbir şeyin değeri yok. Gökte uçan akbaba, yaşamasa da olur. Çünkü kimse onu satın almaz.
* * *
Açık büfeler insanda yapay bir ölümsüzlük hissi yaratır. Çünkü orada bir anlığına da olsa dün- yadaki her şeye, istediğiniz kadar ve istediğiniz zaman ulaşabileceğinizi hissedersiniz. Bu his, çoğu zaman kaybettiğiniz yaşama sevincinizin yerine ikâme eder. Kara akbabalar ise açık büfede servis edilemez. Sadece yaşama sevincimizi arttırır, insana sadeliği ve doğanın bilgeliğini hatırlatır.
Sizi bilmiyorum ama ben akbabaların cesetleri ve ağaçların ölü gövdeleri üzerinde yükselen bir otele gitmem. Oradaki açık büfelere de uğramam. Onun yerine çamların altında çadır kurar, özgür kuşları seyrederim. Kendi küçüklüğümü hiç unutmamak için.