Rap rap ve nokta

Cuma gece yarısı Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklama bir muhtıradır. Rap rap.</br>Türkiye, askerin büyük 'sivil destek' bulduğu bir 'demokrasidir'.

Cuma gece yarısı Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklama bir muhtıradır. Rap rap.
Türkiye, askerin büyük 'sivil destek' bulduğu bir 'demokrasidir'. Nev'i şahsına münhasır, benzersiz, bir garip 'askeri demokrasidir'. Rejim budur. Bunun tartışılacak bir yanı yoktur. Rap rap.
Bazıları 'Köşk'te türban'a bir şans vermiştir. Böyle bir ihtimal yoktur. Olmayacaktır. Rap rap.
'Köşk'te türban'a şans verenler saftır veya takıyyecidir veya Türkiye gerçeklerinden bihaber 'kolejli zibididir' veya 'cumhuriyet düşmanıdır'. Rap rap.
Toplumsal muhalefetin Meclis'te temsil edilmesine, muhalefetin fikren ve siyasi olarak daha iyi örgütlenmesine, gerekirse ittifaklara gitmesine özel bir ihtiyaç ya da gerek yoktur. Seçim sistemi değiştirilmeden, yüzde 10 barajı düşürülmeden de Türkiye'de hayat sürebilir. Çünkü, ordunun önünde bir baraj yoktur. Rap rap.
'Economist' dergisinin son sayısında 'Güçlü ve kendine güvenen bir Türkiye 'Köşkt'e türbanı' pekâlâ taşıyabilir' temennisi boşa çıkarılmıştır. Zaten, AB müktesebatı Türkiye'yi bölmek istemektedir. Rap rap.
Bu muhtıra yalnızca Türkiye'ye değil, Avrupa'ya da verilmiştir.
Rap rap.
Türkiye şartlarında Batılı anlamda bir demokrasi mümkün değildir. Türkiye'nin 'özel şartları' değişmemiştir. Değişmeyecektir.
Rap rap.
Anayasa Mahkemesi'nin karar sürecine müdahale edilmiştir. Türkiye'nin en yüksek yargı kurumu ikinci bir emre kadar bağımsız değildir. Rap rap.
Bütün mesajlar ulaşması gereken her yere ulaşmıştır. Bu anlamda bir 'Büyük Yürüyüş'e daha ihtiyaç kalmamıştır. Ama ordunun arkasındaki sivil desteği teyit etmesi açısından bir 'Büyük Yürüyüş' daha yapmak şık olacaktır. Rap rap.
Türkiye'de iktidar tarafından temsil edilmeyen yüzde 65, her zaman ordu tarafından temsil edilmektedir. Edilecektir. Rap rap.
Bu yüzde 65, gelecek erken seçimlerde yine Meclis ve iktidar dışında kalma beceriksizliğini gösterebilir. Bunda kafaya takacak, 'demokratik ders' alınacak bir şey yoktur. Çünkü ders verecek ordu vardır. Rap rap.
Bu muhtıra, maalesef çok büyük ihtimalle AKP'nin oylarını artıracaktır. Ama olsun, bu muhalefetin rahatını bozmasın.
Çünkü artacak oyların Meclis dışında her zaman dengeleyici unsurları vardır. Rap rap.
Yaşadığım 45 yıl boyunca yalnızca 'askeri darbe' ve 'muhtıra' gördüm. (Her zaman farklı öngörüler ve 'songörüler' nedeniyle) 2.5 yaşındaki oğlumun ömrü süresince böyle bir şey görmeyecek, şanslı bir nesilden olduğunu
hayal ediyordum. Öyle olmadı.
Ben ilk 'muhtıra' kelimesini duyduğumda sekiz yaşındaydım.
O, benden önce duydu.
Dinle, imanla, türbanla hiçbir göbek bağı olmayan benim, 'askeri darbe', 'askeri müdahale' istiap haddim maalesef dolmuştur. Nokta.
Her tür 'askeri müdahaleye', 'muhtıraya', 'darbeye' HAYIR diyorum.
Çünkü hafızam HAYIR diyor. Başka türlüsü mümkün değil. Nokta.
Çünkü bu 45 senede öğrendiğim, her 'darbe'nin ve 'müdahale'nin tabiatı gereği 'erken' olduğudur. Nokta.
Artık önce 'yaşayıp görmek' ve ona göre 'demokratik tavır' almak hakkımdır.
Hakkım olmalıdır. Nokta.
Benim şahsi muhtıram şudur: Seçim sistemi değiştirilmeli, yüzde 10 barajı acilen düşürülmelidir.
Bunu yapmamak, bundan söz etmemek, bunu göz ardı etmek artık açıkça darbeciliktir. Nokta.