«CHP+MHP» ve İlhan Selçuk

Bugünkü vaaz konumuz ne olabilir, diye düşünürken göz attığım listede bakın neler vardı:</br>&#8211; Hrant Dink cinayeti çetesi ve Girdap Operasyonu.

Bugünkü vaaz konumuz ne olabilir, diye düşünürken göz attığım listede bakın neler vardı:
– Hrant Dink cinayeti çetesi ve Girdap Operasyonu.
– Seçim kampanyasında: atışmalar, çatışmalar.
– Em. Oramiral İlhami Erdil cezaevinde.
– İngiltere'de Ortadoğulu 8 terörist hekim yakalandı.
– Genç kızın «berdel» dramı.
– Enflasyonda gerileme.
– Iraklı Kürtler ve Çinliler.
– Sezer-Erdoğan buluşması.
– Yayımcılık etiği, ilkeler.
– Erbakan'ın dili çözüldü.
– «Çuval» adlı kitabın yazarı Michael Todd anlatıyor.
– 30 Ağustos terfileri.
– Uzanlar, para ve İsviçre.
– Osmanlı torunu en zengin kişi. Selim adı «Slim» olmuş.
Beğen beğendiğini, diyeceksiniz; konu seçmekten kolay ne var, bizimki gibi hareketli ülkelerde.
Bana, bütün bunlar dışında daha çok merak edeceğiniz, durup düşüneceğiniz bir konu varmış gibi geldi: Özlem Yılmaz'ın üzerinde durduğu, seçimin arka planına dair bir haber-yorum (Star, 4 temmuz).
Bir eyyamdır Fehmi Koru, Ahmet Kekeç gibi kurcalama'yı seven gazetecilerin altını çizdiği tuhaf bir gelişme var: İlhan Selçuk'un MHP'yi farklı gözle görmeye başlaması. Bir tarihte Bahçeli ile halvet olmaları. Diğer Cumhuriyet yazarlarının da (Cüneyt Arcayürek, Hikmet Çetinkaya), CHP ile MHP'nin seçim bildirgelerinin yakınlığı üzerinde durması. Milliyetçi yazar M. Niyazi Özdemir'in alenen, «MHP'de, CHP ile hükûmet kurma ve Demirel'i de Köşk'e oturtma senaryosu var» demesi. Deniz Baykal'ın «MHP barajı aşacak görünüyor» sözü.
«Sol kesim, CHP'li bir iktidarın gerçekleşmesi için ümitlerini MHP'nin barajı aşmasına bağladı» diyen Özlem Yılmaz için olmayacak hayal kuruyor, der misiniz?
Dil Yâresi
Türkçe dostlarından (Kudret Abbasioğlu)

 • Türkçe'de «uykuda kalmak» diye bir deyim var mı? İnsanın uyanması gereken zamanda uyanmaması durumu için «uyuya kalmak» denir. Peki, aynı durum için «uykuda kalmak» denmez mi?
  – Denmez, diye biliyorum. İki yeni ve büyük sözlüğe bakalım.
  Ayverdi Sözlüğü'nde Uykuda olmak («Uyuyor olmak», mec. «Olduğu gibi durmak, ilerlememek»), Uykuya varmak («Uyumak»); Çağbayır Sözlüğü'nde Uykudan kalmak («Uyuyamaz, uyumamış olmak») deyimleri var.
  Yok! «Uykuda kalmak» diye bir deyim var, diyen de yok.

  (Emre Dal)
 • 18 yaşındayım. Türkçe'nin doğru yazımına çok ilgi duyuyorum. Fakat bazı kelimelerin doğru yazımını bilemiyorum. Aradığım halde doğru yazılımını bulamadığım bir söz de şudur: «Herhangibir». Buradaki «bir» ayrı mı yazılır, bitişik mi? Ayrı yazılıyorsa «herhangibir şey» yazarken «bir» neden bitişik?
  – Herhangi bir imla (yazım) kılavuzunu açıyorum. Peşi peşine yazılmış şu üçlüyü görüyorum: Herhangi, herhangi bir, herhangi biri.
  «Herhangibir şey» diye bir yazıma da rastlamıyorum. Siz onu nereden çıkardınız?
  Ya Karadeniz Oyunları?
  Bugün sağ köşe yazımız Yavuz Saltık'tan geldi. Büyük bir ihmalden söz ediyor. Bakın kulak verin dediklerine, mahçup olmamak mümkün değil. H
  «Hakkı Bey, merhabalar!
  «Karadeniz Oyunları sessiz sedasız başladı. Basında, futbolcu Ali Bilgin'in dalgalı saçları kadar olsun ilgi görmüyor. Trabzon söz konusu olunca, ancak vurdu kırdı haberleri ilgi görüyor. Oyunmuş, olimpiyatmış kimin umurunda! Üstüne örtülen kara bulutları dağıtmaya çalışan kentin delikanlılarına, diyorlar.
  «Açılış törenini TRT yayımladı. Kapanışı da verir, görevlerini tamamlamış olurlar.
  «Oysa yıllardır olimpiyatları almaya çalışan ülkemizin insanı için bu oyunlar bir fırsat. Bu oyunlar 2011 yılında Trabzon'da düzenlenecek ve Türkiye'deki uluslararası büyük organizasyonlardan biri olacak Gençlik Olimpiyatları için de bir fırsat. Ülkenin kuzeyinde bir kent kendi başına bir onur ve gurur mücadelesi veriyor. Törenlere, her makamdan insanlar davet edilmiş. Yurt dışından gelecek olanlar kadar yurt içinden gelecek olanları da çok bekledik. Boşuna yollara daldı gözler; gelmedi, kimse gelmedi.
  «Seçim nedeniyle kelaynak kuşları için kurulan derneklerin gecelerini bile kaçırmayanlar, bu gecede yok, Ulusal medya da yok, siyasetçiler de! Kanaltürk'ün gecesine bile giden Cumhurbaşkanı da yok. Başbakan lütfen gelip yazılı bir metni okuduktan sonra kaçar gibi gidiyor. TMOK Başkanı Togay Bayatlı'da yok. Sporu, özellikle de atletizmi çok seven Hıncal Uluç da yok.
  «Ha bir de siz yoktunuz! Davet edilip edilmediğinizi bilmiyorum, ama çok ta önemli değil; bir kere suçlu aramaya kalktım ya! En çok sitemi, en çok sevdiğime yaparım.
  «Orada, kuzeyinizde, hemen yanı başınızda, dünya çapında bir organizasyon var. Şehrin adı Trabzon. 1920'de eskrim kulübüne ve tenis kortlarına sahip olan kent! Kadıköy'deki bir duvarda grafiti niyetine şöyle bir yazı vardır: . Trabzonspor'un şampiyon olsa da medyada yer almamasına alıştık, ama bu öyle değil. Bir büyük sosyal boşluktan çıkma mücadelesi veriyor, dünya güzeli bu şehir. Çabası takdir edilmeli, ona ümit verilmeli, ahalisi yüreklendirilmeli!
  «Neden gelmediniz? Neden bizi yalnız bırakıyorsunuz? Neden? Neden? Saygımla!»
  Yavuz Saltık
  Trabzon Fikir Kulübü