Suçlar, haberden ibaret midir?

Görmezden gelmeyi tercih ettiğimiz suçları ve suçluları da haberleştirmeye başladığımızdan mıdır, nedir... Son zamanlarda gazetelerdeki suç haberi ve çeşidi sayısı arttı gibi geliyor bana.

Görmezden gelmeyi tercih ettiğimiz suçları ve suçluları da haberleştirmeye başladığımızdan mıdır, nedir... Son zamanlarda gazetelerdeki suç haberi ve çeşidi sayısı arttı gibi geliyor bana.
Dün Radikal’de okuduğum ilk haber de bunlardan biriydi. Ferit Aslan, Şırnak’tan vermiş haberi: «JİTEM itiraflarına 14 yıl sonra acı ispat» idi başlığı. Ben arşiv notunu: «JİTEM cinayeti. Maktulün 14 yıl sonra kemikleri bulundu» diye yazdım.
Elazığ’daki bir mezarda bulunmuş, Vedat Ergül’ün babası Hasan Ergül’ün kemikleri. Adli Tıp’ta incelenmiş, baba ile oğulun DNA’ları yüzde 99,99 aynı çıkmış. Bir muhbir anlatmış JİTEM adına işledikleri bu cinayeti. Eski PKK’lıymış, şimdi yurt dışında.
Dehşet verici ayrıntılar var haberde. Oğul Vedat tarlada babasının yanındaymış, üç yaşında bir çocuk 1995’te. Diyarbakır’da tutuklu olan eski kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz ve Silopi ilçesinde tutuklanan Koçero Saluci hakkında bir suç duyurusunda daha bulunulmuş. Muhbir Abdülkadir Aygan eski PKK’lı. Teslim olmuş, 1990’da tahliye edilince askere alınmış ve 10 yıl JİTEM’de çalışmış. Yurtdışına çıkmadan Özgür Gündem gazetesine itiraflarda bulunmuş. Ergül ailesi ve oğul Vedat Ergül o bilgiden yola çıkarak bulmuşlar maktulün kemiklerini.
Bu dehşet verici cinayet (daha ayrıntıları da var) sıradan bir haber gibiydi dün Radikal’de; bir çok gazete de ise kendine bir yer bulamamıştı.
*
Beride eski MİT’çi Mehmet Eymür, Necip Hablemitoğlu cinayeti ile Danıştay baskınındaki cinayet arasında bağlantı var; hepsi Ergenekon’la ilişkili de olabilir, diyor.
Mardin-Bilge köyündeki toplu cinayetin sanıklarını hangi şehrin ağır ceza mahkemesi yargılayacak, hâlâ kesinleşmedi.
İstanbul’da askerî mahkeme sahte çürük raporu düzenleyen 40 sanığı 25 gün ile 41 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkûm etti. Tabip Yarbay Habil Tunç’un cezası 38 yıl 4 ay hapis. (Sahte rapor düzenleme suçunu 23 kere işlemiş.)
İzmir’de 176 sanıklı «Anafor» davasının iddianamesini 8. Ağır Ceza Mahkemesi kabul etti. Sanıklar arasında belediye başkanları ve Sami Hoştan, İbrahim Tatlıses gibi ünlüler de var.
Beride AKP milletvekillerinden Haluk Özdalga, meşhur Belge hakkında yürütülen soruşturmanın giderek daha şüpheli bir hal aldığına dikkati çekiyor.
Adana-Kozan’da 44 yaşında dört çocuk anası Ayşe Yanık evinde ölü bulundu. Oğulları Turgay ile İsmet, «Babam öldürmüş olabilir» dediler.
– Bizde eskiden de çok suç işlenirdi de, gazetelere pek yansımazdı, diyenlere kulak asmayın.
Basın tarihi boyunca bakın, arayın, tarayın... Bir cinayet veya sair ağır suç haberi gelmiş de gazeteler onu kullanmamış, diye bir hadiseye kesinlikle rastlayamazsınız.
Suç fiilleri sayısında (ve türünde, cüretinde) gözle görülür bir artış var. Sebepleri üzerinde durma imkânımız da varsa, hemen harekete geçirmeliyiz!


Türkçe dışı anadiller için de
Varujan Turaç Cumhurbaşkanlığı’na başvurmuş. Anadili Türkçe olmayan çocuklarımızın okullarında da ücretsiz kitap uygulamasından faydalanılsın, istemiş. Doğrudur.
Cumhurbaşkanı dilekçeyi Millî Eğitim Bakanlığı’na (MEB) iletmiş. Bu okulların Türkçe dersi kitapları zaten verilecekti; azınlık ilköğretim ve orta okullarının diğer ders kitaplarının da ücretsiz dağıtılacağı kararı ilgililere bildirilmiş. Bugüne kadar fotokopiyle çoğaltılarak ücretsiz dağıtılan Ermenice diğer ders kitaplarının MEB tarafından hazırlanıp Ermeni öğrencilere ücretsiz dağıtılması uygulaması 2009-2010 öğretim yılında başlayacak demektir.
Alkışlarız!
Türkiye’de konuşulan Türkçe dışı bütün diller için de (elbette okulları olmak şartıyla) aynı uygulama beklenecektir. Haklı olarak!

Can Kıraç işinsanı olarak bu ülkenin doruklarını süslemiş bir büyük yetenektir. Gelin görün ki, haddini bilmez bendeniz, her vesileyle ona farklı bir başka iş daha yakıştırmaktan kendimi alamam.
Gazetem olsaydı, yaşadıklarımızı senin kolaj taşlamalarınla da gün be gün takip edelim, teklifinde bulunurdum.
Not. Kuzum Analar Günü, Babalar Günü başüstüne hayhay da... Niye dedeler günü yok?
*
* «120 Binlik sporcu ordusuyla Türkiye’de futboldan sonra en popüler spor dalı Kickbox herkese kazandırıyor: Siyasilere, Medyaya, Sponsorlara ve tabii organizatör AKP’ye!» (Kolajdaki alt yazı)

 

 

 

Dil Yâresi
* «Akçakoca Anıt Mezarı»nın girişindeki tabelanın bir fotoğrafını bana okurum Füsun Ünal gönderdi.
«Akçakoca Anıt mezarı» başlığının altındaki yazı aynen şu:
«Akçakoca, Osman Gazi’nin kumandanlarından olup Sakarya ve İzmit’e akınlar yapmış ve buralardaki Bizans kalelerini ele geçirmiş, Osman Gazinin oğlu Orhan beyin şehzadeliği sırasında ona hocalık’ta yapmıştır. Akçakoca 1328 yılında Kandıra yakınlarında ölmüştür.»
*
Füsun Hanım, «gençleri eleştiriyoruz, oysa onların hataları buradakiler yanında çok masum kalır, diyor.
Hatalar: * Akçakoca diye bir ilçemiz var. Tarihî kişilik Akça Koca adı (ki Kocaeli adı da ondan gelir) iki kelime halinde yazılır. * Osman Gazi’nin derken kullanılan kesme işaretini, aşağıda «Osman Gazinin oğlu» derken de kullanmak gerekirdi. * «...ona hocalık’ta yapmıştır» ibaresindeki kesme işareti ise pek belirgin bir kepazeliktir; «...ona hocalık da yapmıştır» diye yazmalıydılar.