Avrupa hakkında unutulmaz sözler

Biz Avrupa tartışmalarını hep dışarıdan ve kendimizi ilgilendirdiği ölçüde izledik. Oysa Avrupa Birliği'nin (AB) geçmişinde, bizim ilk ve tek olmadığımızı gösteren nice ateşli tartışmalar, laf sokuşturmalar, çelişkili beyanlar var.

Biz Avrupa tartışmalarını hep dışarıdan ve kendimizi ilgilendirdiği ölçüde izledik. Oysa Avrupa Birliği'nin (AB) geçmişinde, bizim ilk ve tek olmadığımızı gösteren nice ateşli tartışmalar, laf sokuşturmalar, çelişkili beyanlar var. 17 Aralık'tan sonra Avrupa'ya biraz daha yaklaştığımıza göre AB'nin geçmişine farklı gözlerle bakmamızın zamanıdır.
İşte hâlâ anımsanan bazı örnekler:
İNGİLİZ BAŞBAKANI CHURCHILL GENERAL DE GAULLE'E HADDİNİ BİLDİRİYOR:
"Avrupa ile açık denizler arasında bir tercih yapmamız istendiğinde biz (İngilizler) her seferinde açık denizi seçeceğiz. Sizinle (Amerikan Başkanı) Roosevelt arasında tercih yapmam istendiğinde ben de her zaman Roosevelt'i seçeceğim."
(1946, Normandiya çıkartmasından az önce)
DE GAULLE İNTİKAMINI BÜYÜK BRİTANYA'YI İKİ KEZ VETO EDEREK ALIYOR:
"İngiltere bir ada; ticareti, pazarları ve yiyecek ihtiyacı açısından farklı ve uzak ülkelere bağlı bir denizcilik ülkesi... Kısacası, İngiltere'nin ekonomik yapısı ve bağlamı diğer Avrupa ülkelerinden çok farklı..."
"İngiltere'nin girmesi Altılar arasındaki kuralları, anlaşmaları, tazminat sistemi ve düzenlemeleri değiştirir... Üyeler arasındaki uyum çok geçmeden bozulur, sonunda ortaya Amerika'ya bağımlı ve onun liderliğinde dev bir Atlantik camiası çıkar ki bu da Avrupa Birliği'ni kısa sürede yutar. Fransa bunu istemedi, istemiyor."
(De Gaulle'ün bu cümleleri 1963 yılında B. Britanya'nın Avrupa Ekonomik Topluluğu'na (AET) katılmasını ilk veto edişinde kullanılmış. De Gaulle vetosunu 1967'de de yinelemişti. Yalnız dikkat: Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Meclis'te söylediği gibi Fransa'da İngiltere konusunda referandum yapılmamıştı. Ret, De Gaulle'ün siyasi kararıydı.)
MUHAFAZAKÂRLAR AB'DEN YANA
'Hepsini yut. Hemen yut!'
(Muhafazakar İngiliz Başbakanı Ted Heath'den AET'ye giriş müzakerekerine katılan İngiliz heyetine konulan koşullar hakkında verdiği talimat. Yıl 1970. Artık ne De Gaulle var ne de Churchill.)
TONY BLAIR AVRUPA'YA KARŞI
"İktidara gelir gelmez, doğal kaynaklarımızı kurutan ve iş alanlarımızı yok eden AET'den çıkmak üzere müzakerelere başlayacağız."
(Blair'in 1982 ve 1983 seçim manifestolarından. Blair de, İngiliz solunun büyük bir bölümü gibi, Avrupa Birliği konusunda fikrini değiştirdi.)
SOL VE BİRLEŞİK AVRUPA
"Avrupa Federal Cumhuriyeti ya da Avrupa Birleşik Devletleri -olması gereken budur. Ulusal egemenlik artık yeterli değil. Ekonomik evrim ulusal sınırların kaldırılmasını zorunlu kılıyor. Eğer Avrupa, ulusal topluluklar arasında bölünmüş kalırsa, emperyalizm bıraktığı yerden başlar. Yalnızca bir Avrupa Federal Cumhuriyeti dünyada barışı sağlayabilir."
(Sovyet devrimcisi Leon Trotsky bu sözleri 30 Ekim 1917'de söylemiş. Avrupa Birliği konusunda milliyetçi kramplar geçirmenin ötesine geçemeyen bizim sol Trotsky'nin 90 yıl önce söylediklerine ne der acaba?