Bağımsızlar geliyor

Bu seçimdeki bağımsız patlaması siyaset sosyolojisinin kurallarının işlediğini gösteriyor.

Siyasette bu yılın kadınların yılı olacağı düşünülüyordu. Aday listelerinin açıklanmasından sonra görünen o ki, kadınların değil bağımsızların yılı olacak 2007.
Listelere bakıldığında, gelecek Meclis'te en fazla 50 dolayında kadın milletvekili olacağı anlaşılıyor. Bu, şimdiki Meclis'e kıyasla bir misli artışı temsil ediyor. Ortalama yüzde 4.4'ten, yüzde 9 civarına çıkılıyor. Yeterli mi?
Hiç yeterli değil. Olsa olsa Türkiye'yi dünya sıralamalarında 'utanç' listesinden çıkarıp, 'ayıplı' listesine sokabilir.
Bağımsız aday patlamasına gelince... Siyaset sosyolojisinin kuralları bir kez daha hayata müdahale ediyor:
Sosyoekonomik bünye ile onu çerçeveleyen yasalar arasında, büyüyen bir çocukla giysileri arasındakine benzer bir ilinti vardır. Çocuk büyüyüp serpildikçe giysilerin de genişletilmesi ya da değiştirilmesi gerekir. Yoksa mintan orasından burasından patlamaya başlar.
Dar kalan giysiler sağlık açısından problem yaratır.
12 Eylül kalıntısı yüzde 10 barajının, kabına sığamayan bu topluma dar geldiğini kaç kez yazdık. Bunun çok ciddi temsil ve meşruiyet sorunları yarattığını vurguladık. Bu sorunların, son cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi, bunalımlara yol açabileceğini söyledik.
Dinlemediler. Partiler hegemonyasının bozulmasından korktular. Hatta, daha birkaç hafta önce, bağımsız aday seçimini zorlaştırmak için yeni engeller koydular.
Oysa mintan, büyüyen ve serpilen bünyeye dar geliyordu.
Şimdi seçmen, çaresiz, mintanda jiletle delikler açarak biraz olsun rahatlamaya çalışıyor.
Seçmen bu seçimde bağımsız adaylara oy vermeyi hem nefes alacak bir delik açmanın, hem de vurdumduymaz yerleşik partileri protesto etmenin bir yolu olarak görüyor.
Bakalım sonuçlar nasıl çıkacak?
Önümüzdeki dönemde Meclis'te çok sayıda bağımsız milletvekili de olsa fena mı olur? Meclis'in tartışma gündemi derinleşir, renklenir, zenginleşir.
Siyasal gelecekleri parti liderlerinin iki dudağı arasına hapsolmamış, 'fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür' vekiller korkusuzca konuşsalar... Ne olur?
Demokrasimiz kazançlı çıkar.
Yüzde 10 baraj en kısa zamanda kaldırılır.
Bünye zorluyorsa, parlamenterlerin yapmadığını seçmen yapar!