Bilinenler, bilinmeyenler

Seçime bir ay kala nereye gitsem herkes soruyor: Seçimde ne olacak? </br>Seslerinde endişe tınısı var. Ve derin bir belirsizlik duygusu.

Seçime bir ay kala nereye gitsem herkes soruyor: Seçimde ne olacak?
Seslerinde endişe tınısı var. Ve derin bir belirsizlik duygusu.
Aslında bazı şeyleri şimdiden biliyoruz. Meclis'e girecek 550 milletvekilinden en az 400'ünü isimleriyle sıralayabiliriz. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal onları atadılar bile.
Seçimden sonra TBMM'de temsil edilecek partilerden ikisi malum. AKP ile CHP. Lokomotifler onlar. Şu anda daha büyük payın AKP'ye ait olacağı düşünülüyor. Ne kadar büyük olacağı konusunda rivayet muhtelif.
Sonda bir küçük vagon da garanti gibi. Başta DTP'liler olmak üzere 20-25 kişilik bir bağımsızlar topluluğunun Meclis'e girmesi kesin görünüyor. Aslında onları da ismen tahmin edebiliriz.
Oldu mu iki buçuk parti. Ya gerisi? Gerisi belli değil.
22 Temmuz Türkiyesi'nin asıl yönelimini işte bu belli olmayan yüzde 35'lik kısım belirleyebilir.
Tüm kamuoyu yoklamaları garantilemese de, MHP'nin de yüzde 10'luk barajı aşacağını söyleyenler çoğunlukta. Hatta, bir çeşit oy patlaması yaparak 1999'daki yüzde 18'lik rekorunu kıracağını söyleyenlere bile rastlanıyor.
Oluyor üç buçuk parti. İşte o zaman heyecan yükseliyor. Çünkü koalisyon olasılıkları başlıyor o noktada.
Ya bir parti daha Meclis'e girerse? Asıl kritik eşik o: O zaman tüm aritmetik işlemlerin yeniden yapılması gerekiyor. Koalisyon hesapları karmaşıklaşıyor.
Bu parti DP olabilir, Genç Parti olabilir.
İkisi de barajın hemen altında kalabilir, ikisi de barajı kıl payı geçebilir.
Öyle oldu diyelim. Cümbüşü düşünebiliyor musunuz? Beş buçuk partili bir Meclis... Devlet Bahçeli, Cem Uzan, DTP'liler, Baskın Oran, Ufuk Uras, İbrahim Tatlıses aynı çatının altında... AKP'li Ertuğrul Günay'a, CHP'li İlhan Kesici cevap veriyor!
22 Temmuz'da seçilecek olanın şimdikinden çok daha renkli bir Meclis olacağına şüphe yok. Halkın çeşitli kesimlerinin şimdikinden çok daha iyi temsil edildiği bir Meclis.
Ama, aynı zamanda, hükümet kurmanın şimdikinden çok daha zor olacağı bir Meclis... Başbakan Erdoğan bile bunun farkında: Bir yandan yüzde 40'ın üzerinde oyla tek başına iktidar olmaktan söz ederken, bir yandan da koalisyon olasılıklarına kapıyı açık bırakıyor.
22 Temmuz'da ne olacak?
Ülkemizle ilgili her tartışmadan sonra rahmetli babamın söyledikleriyle bitireyim bu yazıyı:
'İyi olacak, iyi olacak!'