Bu çocuklar kurtuldu

Artık böyle şeyler beni duygulandırıyor: Sahnede hepsi birbirinden güzel 100 kız çocuğu vardı. Farklı renklerdeki süveterleriyle Karadeniz yaylalarından toplanmış bir demet kır çiçeğini andırıyorlardı.

Artık böyle şeyler beni duygulandırıyor: Sahnede hepsi birbirinden güzel 100 kız çocuğu vardı. Farklı renklerdeki süveterleriyle Karadeniz yaylalarından toplanmış bir demet kır çiçeğini andırıyorlardı. Biraz mahcup, biraz süzgün ama mutlu... Gözlerim yaşardı.
Trabzon'da Kanuni Anadolu Lisesi'nin toplantı salonundaydık. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) ve Milliyet gazetesinin girişimleriyle başlatılan 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyasının Metro Grup tarafından gerçekleştirilen 100 kız çocuğunu okulla buluşturma törenindeydik. Metro Grup'un eğitim desteği verdiği öğrenci sayısı 1000'i, Milliyet'inki 5 bini geçmişti. ÇYDD Başkanı Türkan Saylan 100 bin kız öğrenciyi hedefliyordu!
Bazılarının bu gibi girişimlere bir çeşit Pollyanna'cılık gözüyle baktıklarını, bu gibi sorunların ancak devlet eliyle ve toptan çözülebileceğine inandıklarını biliyorum. Kimi örneklerde haklı olabilirler, ama bu kez yanılıyorlar. Türkiye'nin 'kurtulmuş' kız çocuklarına acilen ihtiyacı var. Tek bir çocuk bile önemli. Hele 100 bin çocuk, o kadar önemli ki...
Bu kampanya mucizeler yaratıyor.
Kız çocuklarının okula gönderilmemesinin arkasında ne gibi nedenler bulunduğunu biliyoruz. Dinsel inançlar, töreler, gelenekler... Ancak, bu kampanya boyunca yaşananlar, en önemli nedenin yoksulluk olduğunu gösteriyor. Verilecek desteğin güvenilirliği kanıtlanınca, en 'yobaz' babalar bile ikna edilebiliyor...
'Kurtulan' bir kız çocuğu kurtulmuş bir aileye dönüşüyor... Kurtulmuş aileler ise aydınlık bir topluma dönüşecek... Böylesine romantik bir idealizm var bu kampanyanın arkasında.
Bence, Türkiye'nin geleceği konusunda kaygıları olan herkesin bu konuda neler yapabileceğini düşünmesinde, elini taşın altına sokmasında yarar var.
ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan özellikle bankalardan çok şey bekliyor: "Bu çocuklara verilecek destek en iyi mikro kredidir. İleride para olarak değilse bile eğitilmiş kadınlar olarak topluma dönecek" diyor.
Türkiye'nin kalkınmış ve demokratik bir ülke olma yolculuğunda patinaj yapmasının en önemli nedenlerinden biri, kadının geri bıraktırılmışlığı olduğunu biliyoruz.
Kendi kendisini sürekli olarak yeniden üreten bir sorun bu: Cahil bırakılmış kadınlar, onların yetiştirdiği hastalıklı çocuklar, şiddet ve sömürüye dayanan aile düzeni, kadınsız siyaset...
Geri kalmışlığın devri daim makinesi...
Bu kampanya işte bu makinenin tekerine çomak sokuyor...