CHP'ye ne lazım?

Öyle anlaşılıyor ki, seçimlerden başarısız çıkan CHP yönetimi çeşitli manevralarla konuyu soğutmaya, zamana yaymaya çalışıyor.

Öyle anlaşılıyor ki, seçimlerden başarısız çıkan CHP yönetimi çeşitli manevralarla konuyu soğutmaya, zamana yaymaya çalışıyor.
Fevkalade deneyimli CHP yöneticileri biliyorlar ki, ilk fırtınayı atlayabilirlerse postu kurtarma olasılıkları artar.
Woody Allen "Hayatta başarının yüzde 90'ı işe gitmekten ibarettir" diye gırgır geçmişti yıllar önce. Türkiye gibi ülkelerde siyaset yapanlar için başarının yüzde 90'ı 'ayakta kalmak'tan ibaret olagelmiştir!
Bugünü kurtar, yarın Allah kerim! Nasıl olsa, bellekler kısa ömürlü, kriz pınarları bereketlidir. Gün ola harman ola...
Acaba bu kez de öyle mi olacak? Yoksa, CHP yönetimi başarısızlığı konusunda yapacağı gerçek hesaplaşmayı geciktirerek kendisini çok daha
ağır bir çöküşe doğru mu sürüklüyor?
Ben bu kanıdayım. Uğradığı başarısızlık konusunda dobra bir özeleştiri yapmaya bile yanaşmayan CHP yönetiminin partiyi daha da işlevsizleştireceğini düşünüyorum.
Demokrasimiz adına bunu temenni etmiyorum.
Bünyeyi kaplamış olan rahatsızlığı yüzeysel bahanelerle ve âdet yerini bulsun türünden özeleştiri taklitleriyle iyileştirebilmek bana mümkün görünmüyor. Ya CHP yönetimi gözünü karartıp bunu yapacak ya da başkaları onların yerine bunu gerçekleştirecek...
CHP yöneticilerinin 'fevkalade deneyimli' olduklarını yukarıda belirttim. Aslında CHP'nin daha az deneyimli yöneticilere ihtiyacı var!
Hatta şunu bile söyleyebilirim: Bu yöneticiler eski siyasette ne kadar az deneyimli iseler yeni siyasette başarı şansları o ölçüde artacaktır.
Gençlerin yaşlılara öğretecekleri şeylerin daha fazla olduğu bir dönemdeyiz.
CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun 'yaşlılar' tarafından hazırlanan seçim raporu bu durumu açıkca ortaya koyuyor. MYK'ya göre tüm kabahat başkalarındadır, partinin bir kusuru yoktur!
Son seçimde İkinci Cumhuriyetciler, tarikatlar, Batılı odaklar, medya, aklınıza gelebilecek herkes ama herkes AKP'ye çalışmıştır!
Peki, ama niçin? Sen ne işe yararsın?
Niçin son seçimde CHP bir 'özne' haline gelemedi de, mağdur edilen bir nesneye dönüştü? Bunda senin kabahatin yok mu?
Örneğin niçin kan kardeşin olması gereken yabancı Sosyal Demokrat Partiler bile AKP'yi tercih ettiler? Türkiye'de Batılılaşma akımının ana lokomotifi bir parti nasıl oldu da Batılı demokratların korkuyla izledikleri bir hilkat garibesine dönüştü?
CHP'nin o her şeyi bilen, fevkalade deneyimli kadroları, bildikleri onca şeye rağmen niçin meramlarını kimseye anlatamadılar?
Bu gibi çetin sorularla acilen ve samimi olarak cebelleşmeden CHP'nin sancısı dinmez.
Evet, yaşlı yöneticiler ayakta kalır, ama partiye ne olacağını bilemem.