Dünyanın 12+1. en güzel kütüphanesi

Hepimizin hayatla ilgili planları var. Fakat, hayatın bizimle ilgili planları, kimi zaman, bizim planlarımızla tam olarak örtüşmüyor. </br>Ve hayatın planları baskın çıkıyor.

Hepimizin hayatla ilgili planları var. Fakat, hayatın bizimle ilgili planları, kimi zaman, bizim planlarımızla tam olarak örtüşmüyor.
Ve hayatın planları baskın çıkıyor.
Dün Çanakkale'de Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi'nin açılışında düşündüm bunları. Troya Kazılarını 18 yıl süreyle yönetmiş olan Prof. Korfmann 2007 yılında emekliye ayrılıp Çanakkale'ye yerleşmeyi, evindeki 6 bin kitaplık kütüphanesini de birlikte getirmeyi ve araştırmacıların hizmetine açmayı planlıyordu.
Gelin görün ki, hayatın planı farklıydı. Sapasağlam görünüşüyle Troyalı bir cengaveri hatırlatan Prof. Korfmann, namı diğer Osman bey, 2005 yılında kanserin pençesine düştü. Yaşama şansı kalmadığını anlayan büyük arkeoloğun vasiyetlerinden birisi kütüphanesinin Çanakkale'ye aktarılmasıydı. Ancak, üç şartı vardı:
Kütüphane Çanakkale kent merkezinde olacaktı, tescilli eski eser bir yapıya yerleşecekti, Troia Vakfı tarafından işletilecekti.
O son görüşmede öğrencisi Rüstem Aslan'a: "Kütüphaneyle birlikte sen de Çanakkale'ye gideceksin. Söz veriyor musun?" diye sormuştu.
"Söz!" demişti Dr. Aslan. Şimdi burada.
Gerçekten, herkes sözünü yerine getirdi ve ortaya dünyanın en güzel araştırma kütüphanelerinden biri çıktı. Çanakkale artık yalnızca Troya örenyerinin değil, dünyanın en kapsamlı Troya kütüphanesinin bulunduğu yerdir.
Mimar İsmail Erten tarafından büyük bir başarıyla restore edilmiş olan kütüphane binası 19. yüzyılın sonlarında Ermeni Sübyan Okulu olarak yapılmış. Cumhuriyet'ten sonra Tekel'in tütün deposu olarak kullanılmış. 2006 yılında Çanakkale Belediyesi tarafından satın alınıp, bedelsiz olarak, Troia Vakfı'na tahsis edilmiş.
Kitap raflarının bulunduğu okuma salonuna girdiğinizde içinize huzur doluyor. Hem oturma, hem de ışık düzeni açısından her şey çok güzel.
Kitap raflarındaki 6 bin kitap ve 10 bin makaleye Troia, Troas, Anadolu arkeolojisi ve yerel tarihle ilgili 25 bin kitabın eklenmesi bekleniyor. Bu konularda özel koleksiyonu olanlara duyurulur.
Kütüphane çalışmalarına katkıda bulunanlar arasında Siemens Türk'ün yanı sıra şu isimler var: Çanakkale Belediyesi, Kale Grubu, İçdaş, Akçansa, İsmail Erten, Tübingen Üniversitesi, Doğtaş, Çasiad, Çanakkale Ticaret Odası ve Çanakkale Ticaret Borsası, Reinhold Wurth, Rüdiger Wening.
Evet hayatın bizimle ilgili planları, bizim onunla ilgili planlarımızı tutmayabiliyor. Bu bazen mucizelere de fırsat tanıyor. Bu kütüphane hem Osman beyin planladığından daha önce gerçekleşti hem de onun hayal ettiğinden daha güzel oldu.
Kütüphanenin merdivenlerinde dünyanın en güzel 12 araştırma kütüphanesinin resimleri var. Dün açılan bu kütüphaneyi de 12+1. olarak listeye eklemişler.
Haksız sayılmazlar.