Duvar yıkıldı böyle oldu

Batı basını Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20. yıldönümü çerçevesinde değerlendirmeler yapıyor. Bu değerlendirmelerde genellikle mutlu ve iyimser bir hava egemen. Almanya'daki Türkler hariç. Deutsche Welle...

Batı basını Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yıldönümü çerçevesinde değerlendirmeler yapıyor. Bu değerlendirmelerde genellikle mutlu ve iyimser bir hava egemen. Almanya’daki Türkler hariç. Deutsche Welle, “Duvar Türklerin üzerine yıkıldı” demiş. Önceki gece ben de TV 8’de ‘Doğrusunu Söylemek Gerekirse’de kelimesi
kelimesine aynı şeyi söylemiştim.
Niçin mi böyle? Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli bir kadın, DW’ye aynen şöyle konuşmuş:
“Ben kendimi duvar yıkılmadan önce daha Alman hissediyordum. Ama 89’dan sonra, Almanya birleştikten sonra, çoğunluk toplumu olduğunu belirterek ‘sen bir azınlıksın ve bizden değilsin’ demeye getirdiler. Şaşırtan ve en çok hayal kırıklığına uğratan nokta, Batı Almanların da birden Türkiye’yi keşfetmeleriydi.”
Bu keşiften sonra ırkçı saldırılar arttı. 30-40 yıldır orada olan, hatta orada doğmuş olan Türkler sonradan gelenlerin yanında kendilerini yabancı hissetmeye başladılar.
Demek ki, bu türden radikal değişimler toplumsal kimyayı hiç beklenmedik biçimlerde etkileyebiliyor.
Hiç beklemediğiniz sonuçlar ortaya çıkabiliyor. 
Tarihsel olarak ne kadar onaylasam da, benim tanıdığım Berlinli Türklerin çoğu Duvar’ın yıkılmasından zararlı çıktı.
Duvarın dibindeki boş araziyi bostana çeviren ak sakallı amca bostanını kaybetti. Herhalde plastik maketleri andıran karpuzlara talim etmeye başladı.
Doğu Alman istihbarat servisi Stasi için casusluk yapan Hüseyin Yıldırım ABD’de tutuklandı ve devletsiz kalmanın cezasını 10 küsur yıl hapis çekerek ödedi. “Duvar yıkılmasa anında çıkardım” demişti.
Eskiden rica minnet el üstünde tutulan birçok Türk işsiz kaldı. Dahası, iş bulamayan Doğu Almanlarca işsizliğinin nedeni olarak suçlandı.
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesine karşı çıkanların başında bir Doğu Alman var: Angela Merkel.
Dünyanın hemen her yerinde Türklerin yön duygusu allak bullak oldu. Duvar yıkılmadan önce Doğu Almanlar, Doğu Bloku’nun bir parçası, biz ise Batı ittifakının sağlam bir kalesi idik.
Duvar yıkıldıktan sonra onlar AB ve NATO’suyla, Batı’nın has çocuğu oldu, biz ise Doğulu dış mandalı kaldık.