Fare fare doğurdu

Bahçeli, ABD'deki görüşme için 'Dağ fare doğurdu' demiş. Bence fare fare doğurdu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Washington'daki Erdoğan-Bush görüşmesi için "Dağ fare doğurdu!" demiş.
Ben o kanıda değilim: Bence fare fare doğurdu.
'Dağ fare doğurdu' bizim liderlerimizin Washington zirvelerinden sonra sık kullanılan bir değerlendirmedir. Bunun nedeni bu zirvelerin başta bizim medya olmak üzere birileri tarafından aşırı abartılıp büyütülmesidir.
İşin medya ucunda bir süre bulunduğum için bilirim. Washington'daki yıllarımda, oraya gelen Türk liderin ziyaretinin dünyanın kaderini değiştirecek buluşma olarak resmedilmesi için her şey yapılırdı. Koskoca müdürler, yazarlar, starlar binlerce dolar harcayarak Türkiye'den ta oralara kadar gelmişler, uydulardan hatlar kiralamışlar, stüdyolar tutmuşlar... Bunları haklı göstermek için işi biraz abartmayacaklar da ne yapacaklar!
Aslında Beyaz Saray'da yapılan bu türden zirveler pastanın üzerindeki kiraz gibidir. Hamuru, kreması, çikolatası çoktan hazırlanmıştır.
Nitekim bu sefer de öyle oldu. En önemli sonuç olarak gösterilen askeri işbirliği düzeni bayan Rice'ın Ankara ziyareti sırasında kesinleşmişti.
O yüzden Washington'a bir başkası değil Genelkurmay 2. Başkanı Org. Ergin Saygun gitmişti. Muhataplarının kimliği öyle gerektiriyordu.
Temelde, her iki hükümet için de zaman kazanma buluşmasıydı bu. Çünkü her ikisinin de asıl konuya ilişkin net bir görüşü, açık bir politikası yoktu.
Dahası, her ikisi de zayıftı.
Bir yanda Bush: Irak politikası iflas etmiş, aktif siyaset hayatının sonuna yaklaşmış, sevilmeyen bir Başkan. Her istediğini yapamayacağı Irak serüveni sırasında ortaya çıkmış, morali bozuk bir süpergücün lideri.
Öte yanda Erdoğan: Seçim zaferine rağmen, kurumlararası sürtüşmeler yüzünden dışarıdan zayıf görünen bir başkentin Başbakanı. Şehit cenazelerinin psikolojik baskısı altında bunalmış bir politikacı.
Zafer kazanamayacaklarına göre, zaman kazanmaya çalışacaklar elbette!
Bush'un Erdoğan'a somut eylem ya da silah yerine istihbarat vaat etmesi bunun işareti.
"Modern teknolojiyle elde edilmiş sağlıklı istihbarat olmadan bir şey yapamazsınız, o da bizde var" demiş Başkan Bush.
Akla geliveren soru: 200 kişiyle yapılan Dağlıca baskınının bilgisi de var mıydı Amerikalılarda? Var idiyse, niçin NATO müttefiki dostlarını uyarmadılar. Yok idiyse, o modern teknoloji ne işe yarıyor?
Evet, fare fare doğurdu. Doğanın, fındık faresi olup olmadığını anlayabilmek için önümüzdeki haftalardaki somut gelişmelere bakmak gerekecek.