Foça'dan Marsilya'ya yolculuk

Bugünlerde Eski Foça Limanı'nda dalgın dalgın dolaşırken kendinizi birden M.Ö. 6. yüzyıla ışınlanmış gibi hissedebilirsiniz: Çünkü karşınızda o dönemden kalma bir savaş teknesi durmaktadır.

Bugünlerde Eski Foça Limanı’nda dalgın dalgın dolaşırken kendinizi birden M.Ö. 6. yüzyıla ışınlanmış gibi hissedebilirsiniz: Çünkü karşınızda o dönemden kalma bir savaş teknesi durmaktadır. Kybele’dir adı ve Marsilya seferine doğru gün saymaktadır.
Tıpkı bundan 25 yüzyıl kadar önce olduğu gibi...
O dönemde Persler’den kaçan Anadolu kavimlerinden Foçalıların buna benzer teknelere binerek Akdeniz’in öbür ucundaki Marsilya’ya kadar gittikleri ve orada yerleştikleri tarih kitaplarında anlatılır.
Ben görmedim ama görenler söylediler. Marsilya limanında, “Bu şehir M.Ö. 600 yılında Anadolu’dan gelen Phokialılar tarafından kurulmuştur” yazmaktaymış.
Kybele’nin seferi hem o günün denizcilik teknolojisi ile böyle bir şeyin yapılabileceğini kanıtlayacak, hem de Fransa’daki 2009 Türkiye yılı etkinliklerini başlatacakmış.
Dahası, sefer Marsilya’da bitmiyor. Kybele’nin kaptanları su yollarından Paris’e, oradan da
Tuna’ya geçmeyi, Karadeniz’e çıkarak İstanbul’a ulaşmayı planlıyorlar.
İnsanın içini Jules Verne’in romanlarını okurken duyduğum türden çocuksu bir heyecanla dolduran müthiş bir serüven bu. Üstelik bu işe kalkışanlar merakları, denizcilikleri ve coğrafi hayal güçleri ile tanınmayan bir ulusun çocukları!
Bu türden ‘uçuk’ rüyası olan insanları severim. Hele hayatlarını o rüyaya adamışlarsa, sempatim hayranlığa dönüşür. O kadar az ki öyleleri. Bu kez Mualla ve Osman Erkurt’tan söz ediyorum. Bu proje o ikisinin ve 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği çalışmalarının inanılmaz emeği ve özverisiyle gerçek oluyor.
Türkiye’nin evham ve kırtasiyecilik engelli kültürel ortamında kolay bir şey değil böyle bir şeyi gerçekleştirmek. Ama zorunlu. Bu topraklarda 1000 yıldır yaşayanların orayı gerçekten sevdiklerini, tüm tarihsel derinliğiyle kendilerinin saydıklarını göstermek için zorunlu. Yalnızca topraklarını değil, denizlerini de...
Kybele’nin seferi, Foça’nın hâlâ yaşadığını ilan edecektir.
Bir denizci dost bu türden girişimlere yönelik bürokratik bakışı, şu gerçek öyküyle anlattı:
“Yıllar önce bir arkadaşım 5-6 metrelik teknesiyle ilk kez Bodrum’a giden denizci olmak için Çanakkale’ye geldiğinde, çıkış için izin almakta zorlanmış. Bu zahmete niçin katlandığını anlayamamışlar. Israrla soruyorlarmış:
Amacın ne?”
Bir yere ilk kez gitmenin kendi başına bir amaç olabileceğini anlatamamış bizim ‘uçuk’ denizci.
Eminim Kybele tayfasına da soracaklardır.
“Amacınız ne?’
Amaçları Foça’dan Marsilya’ya gitmek! Tıpkı 2 bin 500 yıl önce gidildiği gibi. Harika bir amaç bu!