'Hayalet Haber Ajansı'

Haberleri medyada en fazla yer alan haber ajansı hangisi biliyor musunuz? Tabii ki, HHA.

Son zamanlarda en çok çalışan ve haberleri medyada en fazla yer alan haber ajansı hangisi biliyor musunuz?
Tabii ki, HHA, yani Hayalet Haber Ajansı. Hani şu Samsun'daki karakolda çekilmiş Ogün Samast görüntülerini dizi kasetler halinde servis yapan ajans. Bir emekli kurmay albayın öncülüğünde 'ölme ve öldürme' taahhütlü yemin kasedini servise koyan ajans. Daha önce de, çeşitli çete haberlerinde krokiler, haritalar dahil, nice malzemeleri medyaya ulaştıran ajans.
Polisin içinde onlar, askerin içinde onlar, derneklerin toplantılarında onlar. Her yere akrediteler. Belli ki çok geniş bir kadroları var.
Yılın tüm araştırmacı, soruşturmacı habercilik ödüllerini almaya aday bu ajans. Ne var ki, kimse adresini bilmiyor.
Dedim ya, HHA, Hayalet Haber Ajansı!
Eskiden bu gibi 'haber' servislerinin arkasında istihbarat servisinin, yani MİT'in parmağı aranırdı. Dünyanın başka yerlerinde de böyledir.
Gizli servisler medyayı kendi amaçları için kullanmak isterler. Bunun için gerektiğinde 'eksklusif' haber servisi de yaparlar. Bu haberler bazen çürük de çıkabilir, ama genellikle doğrudur. Doğru da olsa yanlış da, maksatlıdır!
Hürriyet'te çalıştığım dönemde, 1980'lerin sonlarına doğru, gazetenin birinci sayfasında PKK örgütüne katılanlarla ilgili kocaman bir fotoğraf çıktı. Sonradan bu fotoğrafın bayat olduğu ve sanırım daha önce başka bir yerde de yayımlandığı anlaşıldı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç bu şekilde aldatılmasına ve gözü gibi koruduğu gazetenin onuruyla oynanmasına fevkalade bozuldu. O zamanki danışmanı Oktay Kurtböke'ye 'Ne yapalım?' diye sormuş. Çok sevdiğim ağabeyim Kurtböke de benden bir rapor istedi. Ben de dünyanın başka yerlerinde gazetelerin zor durumda kaldığı bu gibi olaylarda neler yapıldığına ilişkin bir rapor hazırladım. Her halükârda, okura bir açıklama yapmanın doğru olacağını belirttim. Birkaç gün sonra Emeç, istihbarat servisini iğneleyen bir yazı yazdı ve gazetenin bir daha bu gibi oyunlara gelmeyeceğini ima etti. Daha sonra ne oldu, istihbarat servisi özür diledi mi, bilmiyorum...
Bazen düşünüyorum: Acaba gazete ve televizyonların haber bölümlerini yönetenler HHA'dan gelen bu gibi 'haber'leri kullanırken ne gibi rizikolar aldıklarının farkındalar mı? Onları kimin hangi amaçlarla kullandığı üzerinde düşünüyorlar mı?
Ve tabii, o gizli haber ajansının gerçek kimliğini öğrenmek için neler yapıyorlar?
Hayalet Haber Ajansı'nın genel yönetmeni kim? Sermayesi nereden geliyor? Ellerinde başka ne gibi bomba haberler var? Onlara yılın habercisi ödülünü verecek olsak hangi adrese başvuracağız?