Kopun artık bu gruptan!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sık sık amaçlarının 'muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak' olduğunu söylüyor ve bu hedefi Türkiye'ye gösterenin Atatürk olduğunu hatırlatıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sık sık amaçlarının 'muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak' olduğunu söylüyor ve bu hedefi Türkiye'ye gösterenin Atatürk olduğunu hatırlatıyor. Erdoğan ile Atatürk'ün 'medeniyet' kavramlarının aynı olup olmadığı tartışmasına girmeden şunu söyleyeyim:
"Peki, öyleyse niçin gerekenleri yapmıyorsunuz?"
Evet, bazı alanlarda (sağlık, eğitim, çevre, vb.) o düzeyi yakalamak zaman ve para gerektirebilir, ama öyle alanlar var ki, alınacak birkaç kararla Türkiye çağ atlayabilir ve çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkabilir.
İstenirse...
Bu yazıyı 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde yazıyorum. Freedom House adlı Amerikan gözetleme kuruluşunun yıllık basın özgürlüğü karnesi yayımlandı. Türkiye 195 ülke arasında 106. ve yine 'kısmen özgür' ülkeler arasında.
Sıralamaya göre 74 ülke 'özgür', 58 ülke 'kısmen özgür', 63 ülke ise 'özgür değil' öbeğinde yer alıyor.
1980 yılından bu yana yapılan sıralamadaki yerimize baktığımızda ne görüyoruz? Türkiye hep aynı yerlerde; bir türlü 'kısmen özgür' öbeğinden kurtulamıyor.
Maraton yarışlarını hatırlatıyor bana bu durum: Yarış başlar başlamaz bir grup hamle yapıp önlerde yer kapar, bir grup onlardan geriye düşer, en arkadan ise nal toplayıcılar gelir. Bazen ortadaki gruptan birkaç yarışcı öndeki grubu yakalamak için hamle yapar. Bu cesur yarışçıları aradaki boşlukta yapayalnız koşarken görürsünüz.
Türkiye işte bu ortadaki grupta koşmayı sürdürüyor, ama beklenen hamleyi bir türlü yapamıyor. Bazen yapmaya başlıyor ama kısa sürede nefesi kesiliyor.
Bizimle aynı grupta ('kısmen özgür') koşan diğer atletlerden bazıları şunlar: Botswana, Moğolistan, Bolivya, Burkina Fasso, Fiji, Sırbistan, Arnavutluk, Tanzania, Ukrayna, Uganda, Tayland, Paraguay, Kuveyt...
Ne demişler? Bana arkadaşlarınızı söyleyin...
Demokrasi deneyimiyle, kurumlarıyla, insan kaynaklarıyla Türkiye'nin layık olduğu yer burası mıdır? Elbette değildir.
Türkiye bu gruptan kopmalı, basın özgürlüğü konusunda çağdaş uygarlık düzeyine yani 'özgür'ler öbeğine yükselmelidir!
Emin olun bu sanıldığı kadar zor değildir. Ülkenin başbakanı kendisini eleştirenlere ve karikatürünü yapanlara hakaret davaları açmaz, birileri dergi binalarını basıp belge aramaz, TMSF gibi kurumlar editoryal özerkliğe saygı gösterip iletişim organlarının iç işlerine karışmaz, başta TCK 301 olmak üzere sorunlu yasa maddeleri düzeltilir, polis gazeteci görünce copuna davranmaz ve interneti sansür etmek için ilerleyen çalışmalar durdurulursa Türkiye bunu başarabilir.
Maliyeti sıfır olan ve hemen etkisini gösterecek adımlardır bunlar.
Ey Türkiye'yi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarma iddiasında olanlar, işte size fırsat!
Kopun artık o hımbıllar grubundan!