Korkunun yerini merak aldı

Korku azaldı onun yerini merak aldı. Önce korku: 2007 seçimlerine doğru ilerlediğimiz günlere damgasını vuran 'haletiruhiye' hiç kuşkusuz korku idi.

Korku azaldı onun yerini merak aldı. Önce korku: 2007 seçimlerine doğru ilerlediğimiz günlere damgasını vuran 'haletiruhiye' hiç kuşkusuz korku idi.
Bu taraftakiler, öteki taraftakiler: Gitgide açılan ve derinleşen bir uçurumun bir kenarından aşağıya bakmanın korkusu.
Erken seçimin psikolojik zeminini hazırlayan Cumhuriyet mitinglerinin temel yakıtı korkuydu. 'Tehlikeyi görenlerin' korkusu. Ülkeyi, Cumhuriyet'i, laik yaşam tarzını kaybetmek üzere olduklarını düşünenlerin korkusu...
Bu korkunun nesnel temelleri sorgulanabilir. Ne kadar haklıydı ne kadar haksız, tartışılabilir. Ancak, korku gerçekti.
Zaten işin uzmanları, nedeni gerçek olsun olmasın korkunun belirti ve sonuçlarının aynı olduğunu söylüyorlar. Tıpkı psikosomatik ağrıların gerçek ağrılardan farklı olmaması gibi...
Bu mitinglerden sonra uçurumun karşı tarafında olanlar da aşağıya bakıp korkmaya ya da korku dalgaları yaymaya başladılar:
'İyi saatte olsunlar' seçimin yapılmasını istemiyordu, sandıkların kurulup kurulamayacağı bile belliydi, komplocular oylamayı havaya uçuracak sabotajlar planlıyorlardı. Halkın seçimlerde vereceği yargıdan korkanlardan (ki bu ezici AKP üstünlüğüydü onlara göre) her türlü melanet beklenebilirdi.
Temelleri gerçek olsun olasın, bu korkuyu da samimi olarak yaşayanlar olduğuna şüphe yok...
Seçime üç gün kaldı. Çevreme bakıyorum, korkunun yerini merak almış.
Meraklılar kafilesine düne kadar çok kesin konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı anlaşılıyor. Bakın son konuşmalarında, 367 neymiş, 310 milletvekiline bile fit olduğunu açıkladı. AKP partizanı gazeteler hâlâ yüzde 45'lerden söz ededursun, o başarı limitini, geçen sefer aldığı oydan bir mebze yukarısı, yani yüzde 34.5 olarak tanımladı...
Onca kamuoyu araştırmasına ve sondaja rağmen diğer parti liderlerinin de merak içinde olduğu anlaşılıyor.
Kesin konuşsalar da bu böyle.
DP lideri Mehmet Ağar 'baraj sorunu' olmadığını ne kadar kesin dille söylerse söylesin barajı geçip geçmeyeceğini merak etmektedir.
Daima yüzde 20'ye tav olan Baykal da, baraj sorunu olmadığı söylenen Bahçeli de merak içindedir...
İstanbul'da pek çok aydın, en çok, bağımsızların ne oy alacağını merak ediyor. Özellikle Baskın Oran ile Ufuk Uras'ın.
Güneydoğu'dan gelen haberler bölge halkının kendi bağımsızları konusunda çok ama çok meraklı olduğunu gösteriyor.
22 Temmuz 2007 gecesi, 3 Kasım 2002 gibi olmayacak. Televizyonların karşısına geçtiğinizde her türlü sürprize hazır olun.
Sonuçları ben de merakla bekliyorum.