Liberallerin desteği nereye kadar?

Dün sorduğumuz soruyu bugün yanıtlayalım: Liberallerin AKP'ye verdiği destek ne zaman sona erer? Yoksa bu destek kayıtsız şartsız mıdır?

Dün sorduğumuz soruyu bugün yanıtlayalım: Liberallerin AKP'ye verdiği destek ne zaman sona erer? Yoksa bu destek kayıtsız şartsız mıdır?
Dün, İslamcı kökenli AKP'nin, liberallerin düşünsel ve polemiksel desteği olmadan bugünkü konumuna gelemeyeceğini belirtmiştim. Liberaller diye bir öbekte topladığım aydınlar bu partinin Batı'ya ve Avrupa Birliği'ne uzanan köprüsü görevini gördü. Onların Batı'da anlaşılması zor yerel kavramlarını, Batı'nın liberal terminolojisine çevirdi, onlara evrensellik ve çağdaşlık aşısı yaptı... Böylece o düşüncelere ve savunanlarına meşruiyet kazandırdı.
Ayrıca, sistemin laiklik konusunda çok duyarlı kesimleriyle ideolojik mücadeleye girerek onları hırpaladı, yol açıcılık işlevi gördü. Entelektüel donanımları sınırlı İslamcılar ve AKP bundan çok yararlandı. Yararlanıyor.
Bu yüzden, liberallerin desteğini kaybetmiş ya da onlar tarafından sorgulanmaya başlanmış bir AKP'nin özellikle Avrupa'da kendisini savunmakta çok güçlük çekeceğine şüphe yok. Bunun getireceği şüphe ortamının ve yalnızlaşmanın iç politikadaki yansımaları ağır olur.
AKP yönetimi ile ona payandalık yapanlar herhalde liberallerin desteğinin kendileri için ne kadar önemli olduğunun farkındalar.
Siyasette hiçbir şey karşılıksız olmadığına göre, bu kesimin temsilcilerini doğrudan ya da dolaylı olarak ödüllendirmeye çalışmalarına da şaşmamak lazım.
Nereye kadar? Oluşmakta olan çıkar bağlantıları bu ittifakı yıkılmaz mı kılar?
Yoksa desteğin sınırları var mıdır?
Sağa sola savrulurken kendisini şimdilik bu kampta bulanlardan olmayan, tutarlı bir liberal, Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, 'AK Parti'yi özgürlük için desteklemeli' başlıklı yazısında yukarıda sorduğum soruyu yanıtlıyor. Erdoğan'a göre bu destek 'şartlıdır'. Bu şart, AKP'nin Türkiye'yi 'daha özgür, daha demokratik ve daha müreffeh bir toplum haline getirme çabası'nın durmadan devam etmesidir.
Şöyle diyor:
"...liberal demokrat aydınların iktidar partisine verdikleri destek elbette kayıtsız-şartsız değil, şarta bağlı bir destektir. Bu şart da, iktidarın özgürleşme yolunda kararlı olarak ilerlemeye devam etmesi ve dar kadroculuktan uzak durmasıdır. Dolayısıyla, bu desteğin her halükârda devam edeceğini kimsenin düşünmemesi gerekir. Bunu muhalifleri kadar AKP'nin kendisi de biliyor olmalıdır."
O zaman, liberallerin AKP'ye desteği açısından şu sorular önemli olmalıdır:
'Özgürlükçü' AKP, baskıcı 301. madde konusunda ne yapacak? Son gelişmeler bağlamında, zihniyet olarak Hrant Dink'e mi yoksa İsmail Türüt'e mi yakın duracak?
Din dersleri konusunda zorlayıcı mı, özgürlükçü mü davranacak? Vb.
Bu açıdan bakınca, AKP'nin işinin kolay olmadığını söyleyebilirim.