Malatya'daki çılgınlığın arkasındaki metot

Shakespeare'in 'Hamlet'ini hatırlar mısınız? Danimarka Prensi Hamlet'in babası öldürülmüştür.

Shakespeare'in 'Hamlet'ini hatırlar mısınız? Danimarka Prensi Hamlet'in babası öldürülmüştür. Hamlet, katili bulmak için deli taklidi yapmaya, saçma sapan şeyler söylemeye başlar. Herkes şaşkınlık içindedir.
Onu endişeyle izleyen başvezir Polonius bir sahnede şöyle der kendi kendisine:
"Delilik olsa bile, arkasında bir metot var!"
Malatya'dan gelen dehşet verici cinayet haberi üzerine aklıma geldi bu söz:
"Delilik olsa bile, arkasında bir metot var!"
Yani, 'artık bu kadar da olmaz' dedirtecek türden işaretler, benzerlikler, özellikler... Gerçekten bu kadar da olmaz:
Trabzon'da bir Katolik papaz 15 yaşında bir çocuk tarafından öldürüldü. Çılgınlık!
İstanbul'da Ermenilerin (ki çoğu Ortodokstur) toplumsal liderlerinden gazeteci Hrant Dink 17 yaşında Trabzonlu bir çocuk tarafından öldürüldü.
Bir çılgınlık daha!
Malatya'da biri Alman (Protestan) üç kişi misyonerlik yaptıkları için beş genç tarafından gırtlakları kesilerek öldürüldü. Korkunç! Zır delilik!
Ama görmüyor musunuz, delilik olsa bile arkasında metot var!
Tetikçilerin hiç önemi yok demeyeceğim. Çeşitli nedenlerle tetikçiler de önemli, ama onların arkasındaki metot ve bu metodu tasarımlayıp uygulamaya sokanlar daha bile önemli.
Mesajı almamak mümkün değil: Birileri birilerine Türkiye henüz kendi Ortaçağ'ını aşamamış hoşgörüsüz bir ülkedir mesajı vermek istiyor. Katolik, Ortodoks, Protestan hiç fark etmez, hepsinin kanlı düşmanı bu Türkler! İşte bu mesaj verilmek isteniyor.
Kimin tarafından? Akla pek çok aday geliyor, ama bilemiyoruz.
Her kimse onlar, ülkemizde oluşmuş sağlıksız ortamdan yararlanarak kukla tetikçi bulmakta zorluk çekmiyorlar.
Ben, bu metodu adım adım ilerlettiğimde, olabileceklerden derin kaygı duyuyorum. Umarım görevliler gereken önlemleri alıyorlardır.
Bu önlemlerin en başta geleni eldeki kanıtları iyi değerlendirmektir.
Santoro, Dink, Malatya cinayetleri Katolikler, Ortodokslar ve Protestanlar kadar, hatta onlardan daha fazla, Türkiye'yi hedef alan cinayetlerdir. Metottan belli ki, bu cinayetler bir zincirin halkalarıdır. Bu zincir bir noktada kırılsa bir sonraki halkaya geçilemezdi. Santoro cinayetini tüm bağlantılarıyla çözmek için gereken özen gösterilse, Dink suikastı olmazdı. Bu ikisi gerçekten çözülmüş olsa, sıra Malatya'ya gelmezdi.
Bir sonraki cinayeti önlemenin yolu Malatya'yı ve tabii daha önceki iki halkayı çözmekten geçmektedir.
Polonius, Hamlet'in deliliğinin arkasındaki metodu çözememenin bedelini hayatıyla ödemişti. Türkiye herhalde o hatayı yapmayacaktır.