Nokta dergisi kapatılamaz!

Diyeceksiniz ki, niye kapatılmasın? Nokta bir ticari işletmedir; patronu isterse açar, isterse satar, isterse kapatır!</br>İlk bakışta doğru görünen bir sav, Nokta'nın içinde bulunduğu çok özel...

Diyeceksiniz ki, niye kapatılmasın? Nokta bir ticari işletmedir; patronu isterse açar, isterse satar, isterse kapatır!
İlk bakışta doğru görünen bir sav, Nokta'nın içinde bulunduğu çok özel durum dolayısıyla geçerli değildir. Bu, ameliyat sırasında ameliyathaneyi kapatmaya benzer. Bu, yolculuk sırasında varılacak yere gelmeden trenden atlamaya benzer! Şu konjonktürde Nokta dergisinin kapatılması basınımıza ve demokrasimize ağır zarar verir.
Nokta 'darbe günlükleri'ni yayımlayarak ortaya attığı çok vahim iddia, şu ya da bu şekilde açıklığa kavuşuncaya kadar yayın hayatına devam etmek zorundadır.
Yoksa, söylenebileceklerin sınırı yoktur.
Sahte günlük yayımladı, kanıtlayamayacağını anlayınca bırakıp kaçtı denir.
Bunu tam da şu kritik siyasal dönemde birilerinin taşeronu olarak yaptı, amaç hasıl olduktan sonra sıvışmayı uygun buldu denir.
Daha neler neler denir. Denecektir.
Nokta'nın işte tüm bu iddialara cevap verebilmesi için en azından bir süre daha yayımlanması gerekir. Bunu önce kendi adına, sonra da Türk basını adına yapabilmesi gerekir...
Yoksa basın özgürlüğü düşmanlarına müthiş bir koz hediye edilmiş olur. Hem de altın tepsi içinde servis edilmiş bir koz.
Nokta'yı mahkeme kapatsaydı, devlet kapatsaydı durum çok farklı olurdu. O zaman suçlamaların yönü değişirdi. Ama şu sıkışık zamanda patron kapatınca her türlü zehirli söylentiye zemin hazırlanmış oldu.
Nokta'ya inanmak, güvenmek isteyen pek çok kimse hayal kırıklığına uğradı, zor durumda kaldı.
Nokta'yı 25. sayısıyla kapadıklarını söyleyen Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş'ü tanırım. Gazetecilik namusuna güvenirim. İlkeler konusunda çok titizlendiğini bilirim. Geçen yıl genel yönetmeni olduğu başka bir dergide bir haber düzmece çıktı diye istifa etmişti. Bizim medya dünyamızda çok ender görülen bir şeydi bu. Bizde suç muhabire atılır, yukarıdakiler aklanırdı.
Görmüş'ün Nokta'sı başladığı işi yarım bırakamaz. Ya kanıtlarını bir bir ortaya koyar ya da bunu yapamıyorsa oyuna geldiğini itiraf edip 'özür dileyerek' kapanır.
Ama böyle... Nehri geçerken... Olmaz.