Oyunuzu kime verdiniz?

Parayla imanın kimde bulunduğu belli olmaz derler. Onlara seçim günü verilen oyu da katabiliriz. Öyle ya, nereden biliyoruz kimin kime oy verdiğini? Oy verilen kabin demokrasilerin gerçek mahrem alanlarından biridir.

Parayla imanın kimde bulunduğu belli olmaz derler. Onlara seçim günü verilen oyu da katabiliriz.
Öyle ya, nereden biliyoruz kimin kime oy verdiğini? Oy verilen kabin demokrasilerin gerçek mahrem alanlarından biridir. Orada her şey gizli yapılır.
Seçim öncesinde sorarsınız:
"Kime oy vereceksiniz?"
"Falancaya."
Sandıktan çıktıktan sonra sorarsınız:
"Kime oy verdin?
"Filancaya."
Acaba? Falancaya mı, filancaya mı, yoksa feşmekancaya mı attı oyunu?
Anket uzmanları, verildiği söylenen oy ile gerçekte verilen oy arasında ciddi farklar olabildiğini söylüyorlar. Ben de kendi hayatımdan bunu biliyorum.
Hatırladığım ilk seçim, yıl 1950. Demokrat Parti'nin iktidara geldiği o tarihi seçim. Nüfusu henüz 100 bine varmamış 'Yeşil' Bursa'dayız. Çocukluğumun büyük bir kısmında olduğu gibi anneannemlerde kalıyorum.
Yanık sesli ve ünlü bir hafız olan dedem sıkı Demokrat Partili. Eve her gün Selim Ragıp Emeç'in DP yanlısı Son Posta gazetesi giriyor. Dedem, daha çok dinsel gerekçelerle, iktidardaki İsmet Paşa'ya verip veriştiriyor, CHP'yi yerden yere vuruyor.
Anneannemle teyzem sessizler. Sanki kendi fikirleri yok. Sanki dedem ne derse onu yapacaklar.
Seçim günü dedem erkenden gidip oyunu kullanıyor. Anneannemle teyzem sandığa daha sonra gidiyorlar.
Bende bir merak: Acaba kime oy verdiler?
Israrla soruyorum. Dedemin olmadığı bir anda itiraf ediyorlar:
"İsmet Paşa'ya."
"İsmet Paşa'ya mı? Ama niçin?"
"Bizi harbe sokmadı."
Evet, o kadar: Bizi harbe sokmadı! Meğer onlar çoktan kararlarını vermişler. En çok korktukları şey savaş olduğuna göre, son derecede akla uygun bir gerekçeleri varmış meğer. Dedem boş yere çene yormaktaymış!
Harp ve işgal görmüş, Hacılar Camii'nin müezzini dedemi Yunan askerlerinin elinden yalvar yakar kurtarmış olan bu kadınlar için İsmet Paşa desteği hak etmiştir.
Anneannemle teyzem ömürlerinin sonuna kadar İsmet Paşa'ya oy verdiler. Dedem ise bir seçim daha gördü ve gene DP'ye oy verdi.
Anneannemle teyzem, İsmet Paşa'nın adını duyunca tansiyonu yükselen asabi dedeme kime oy verdiklerini itiraf ettiler mi bilmiyorum. Artık öğrenmem de mümkün değil. Her üçü de Emir Sultan'da sonsuz uykularındalar. Sevgileri içimde taptazedir.