Paris Hilton öldü mü?

Acun ıssız kaldı mı?</br>AP ajansı buna benzer bir sorunun yanıtını aramak için tam bir hafta süreyle Paris Hilton hakkında hiçbir haber yayımlamamaya karar vermiş.

Acun ıssız kaldı mı?
AP ajansı buna benzer bir sorunun yanıtını aramak için tam bir hafta süreyle Paris Hilton hakkında hiçbir haber yayımlamamaya karar vermiş. "Bakalım" demişler, "kıyamet kopacak mı? Abonelerimiz şoka girecek mi? İnsanlar sokaklara dökülecek mi?"
Bunların hiçbiri olmamış. Neyse ki, dünyanın en büyük haber ajansı bir haftanın sonunda kendi koyduğu yasağı kaldırmış ve yeniden Paris Hilton haberleri basmaya başlamış.
Zaten, bomba gibi bir haber varmış o gün: "Ehliyetine daha önce el konmuş olan Paris Hilton geceleyin farları yakmadan otomobil kullanırken yakalanmış. Hapse düşme ihtimali varmış!"
İçinizde Paris Hilton da kimmiş diye soranlar varsa, geldikleri gezegene geri dönebilirler. Paris Hilton bizim üzerinde yaşadığımız Dünya adlı gezegenin en ünlü, en çok merak edilen beş kişisinden biriymiş. Google ve Yahoo gibi araştırma motorlarının istatistikleri böyle söylüyor. Birinciyi öğrenmek istiyorsanız söyleyeyim: Britney Spears!
Hadi Britney Spears şarkı söylüyor, peki Paris Hilton'un marifeti neymiş, niçin bu kadar ün kazanmış diye soracak olursanız verecek bir yanıt bulamam. Otelci Hilton ailesinden geldiği söylenen Paris şarkıcı deseniz şarkıcı değil, film artisti deseniz, o da değil, manken deseniz, gene değil.
O bir şöhret. O kadar. Her gün gazetelerde, televizyonlarda resimleri, haberleri yayımlanan bir şöhret.
Popüler kültür çağına özgü bu türden boş şöhretleri anlatırken aklıma hep yıllar önce New Yorker dergisinde gördüğüm o karikatür gelir:
Küçük kız kadına soruyor:
"Bir yaptığınızdan dolayı mı şöhretsiniz, yoksa sadece şöhret misiniz?"
Paris Hilton şöhret olduğu için şöhret olanlardan. Ve şöhret kalabilmek için her gün bir şeyler yapmak zorunda kalanlardan.
Yaşamak için her gün diyalize girmek zorunda olanlar gibi, hayatını sürdürebilmesi için her gün medyaya girmesi gerekiyor. Her ne pahasına olursa olsun. Soyunarak, dökünerek, ağlayarak, gülerek, sevişerek, evlenerek, boşanarak Parça parça kendisini pazarlaması...
Popüler medyanın canına minnet. Gerektiğinde her türlü yardıma hazır. Asparagasa bile razı. Haber olsun, magazin sayfaları dolsun!
Paris Hilton'lar, Anna Nichol Smith'ler, Madonna'lar, Britney Spears'lar olmasa şu sıkıcı, monoton, gri dünyada, gündelik yaşamın mengeneleri arasına sıkışmış insanların dikkatini nasıl çekeceksiniz, onları nasıl oyalayacaksınız?
Sıradan insanlar bir yandan şöhretlerine gıpta ederken, bir yandan da başlarına gelenlere bakıp kendilerini iyi hissedecekler.
Zavallı Britney. İyice fıttırdı, baksanıza saçlarını da sıfır numara tıraş ettirdi.
Zavallı Hülya, kocayı elden kaçırdı, şu olgun yaşta yapayalnız kaldı.
Zavallı, zavallı...