Saat ve hayatı kurmak

Eskiden saatleri kurmak gerekirdi. Ama hayatları hâlâ arada bir kurmamız gerekiyor...

Hayata bir zaman yönetimi projesi olarak da bakabiliriz. Zaman yönetimi denince akla saatler geldiğine göre yılın son yazısında saatlerden konuşmanın tam zamanıdır.
Gazetelerden okudum: Yurdumuzda özellikle pahalı kol saati satışlarında bir patlama yaşanıyormuş. Yükselen yeni muhafazakâr orta sınıfımız saat için kesenin ağzına açmaktan kaçınmıyormuş.
Saat satan yerlerin sayısı artıyor. Oysa ben, bundan 15 yıl kadar önce, bildiğimiz akrepli yelkovanlı kol saatlerinin sonunun geldiğini düşünmüştüm.
Kuvartz'lı dijital saatler çıkmıştı. Zamanı tam rakamıyla (21:32:24 gibi) gösteriyordu.
Ayrıca düğmelere basıp başka şeyler de yapabiliyordunuz, takvim, kronometre, hatta oyun ekranı olabiliyordu saatiniz.
Zamanla müthiş ucuzladı bu türden saatler. İşportaya düştü. Ama tahminim gerçekleşmedi.
İnsanlar akrepli yelkovanlı saatleri tercih etmeyi sürdürdüler. Çünkü, belli ki, insan için zaman, sadece bir an değil, önü ve arkası da olan bir görecelikti. Akrepli ve yelkovanlı saatlerde bir noktayı geçip bir başkasına doğru ilerlediğinizi daha rahat görebiliyordunuz. Arada bir yerlerde olduğunuzu anlayabiliyordunuz.
Saat, yalnızca zamanı değil, hayatın anlamını da gösteriyordu.
* * *
Ne var ki, saatler konusunda tek yanılgım olmadı bu. Çok pahalı lüks saatler konusunda da yanıldım.
Zamanı öğrenmenin bu kadar kolay, saatlerin bu kadar bol, pahalı markaların Çin malı taklitlerinin ise bu kadar yaygın olduğu bir zamanda birkaç enayi ve görgüsüzün dışında kim takardı 5-10 bin dolarlık saatleri koluna!
Hiç de öyle değilmiş. Her taraf saat dolu olduğu, cep telefonları saati gösterdiği halde, bu türden saatlerin birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de bol bol sattığı bildiriliyor.
Çin malı taklidiyle aradaki farkı kimse anlamasa da, bastırıp 5-10 bin dolarlık saatler alıyor birileri...
Çünkü saat artık sadece zamanı değil, sosyal konumu da yansıtıyor.
* * *
Eskiden saatleri kurmak gerekirdi. Şimdi öyle bir dert yok. Pillisi var, titremelisi, güneş enerjisiyle çalışanı... Eskisi gibi durmuyor, yavaşlamıyor, hızlanmıyor. Saatler hep çalışıyor.
Ama hayatlar aynı. Hayatları hâlâ arada bir kurmak gerekiyor...
Yılbaşı bir fırsattır.
Yeni yılınızı kutluyorum.