Şeriat gelmeyecek

Yıl sonu dolayısıyla geleceğe ilişkin tahminler yapılıyor. Bana da soruyorlar. Geçenlerde bir televizyon programında şöyle dedim...

Yıl sonu dolayısıyla geleceğe ilişkin tahminler yapılıyor. Bana da soruyorlar. Geçenlerde bir televizyon programında şöyle dedim:
"22 Temmuz seçim sonuçlarıyla birlikte orijinal Cumhuriyet projesi sona erdi, ancak şeriat da gelmeyecek."
Bir cümle daha ekleyecektim ama olmadı:
"Şeriat gelmeyecek ama şeriat siteleri gelecek!"
Kafadan atma bir tahmin değil bu: Bahreyn merkezli Şamil Bank,
İstanbul'da 'şeriata uygun inşaat projeleri' için kredi vermeye hazır olduğunu ilan etmiş. Sanırım Beylikdüzü'nde, herhalde AKP'li belediyelerimizin yardım ve desteğiyle, bir arsa bulunmuş. Bundan sonra daha merkezi yerlere de bakmak istiyorlarmış.
Düşünebiliyor musunuz, İstanbul'un orta yerinde 'şeriata uygun' bir site! Silahlı nöbetçili kapısına geleceksiniz, yanınızdaki kadının kim olduğunu soracaklar; ananız, bacınız ya da nikâhlı eşiniz değilse sizi zinhar içeri almayacaklar! Belki de girişte alışveriş paketlerinize de bakacaklar, acaba her şey 'helal standardı'nda mı, alkollü içki ya da kadın fotoğraflı dergi var mı diye.
Merak ediyorum 'şeriata uygun' sitelerde Medeni Kanun mu geçerli olacak yoksa şeriat kuralları mı? Örneğin çokkarılılığa izin olacak mı, üç kez boş ol denince kadın boş kalacak mı?
Yazarımız Funda Özkan geçenlerde bu haberin 10 Aralık'ta çıkmış olmasına rağmen resmi yetkililerden hiç ses seda çıkmadığından yakınmıştı. Demek ki, bu projeden gayet memnunlar. Eminim birilerinin ağzı sulanıyor, gözleri parlıyordur!
Gözleri parlayan başkaları da var. Bunlar da siteler kurma çabasındalar. Bu sefer kuracakları siteler yerliler için değil, yabancılar için olacak. Şeriatla da ilgileri yok.
Bunlardan biri geçenlerde müjdeliyordu: Yabancılara 1 milyon konut satabiliriz!
Bu işten çok ama çok paralar kazanabiliriz!
Peki arkadaş, nerede olacak bu 1 milyon konut? Büyük bir olasılıkla Ege ve Akdeniz kıyılarında. Böyle bir şey fiziken mümkün olsa bile, bu kıyılara 1 milyon konut yapılırsa oralar ne hal alır hiç düşündünüz mü?
Ben düşündüm. Dehşet içinde kaldım. En iyi ihtimal İspanyolların Costa del Sol felaketi!
Böyle bir felaket karşımızda dururken biz hâlâ ders almayacak mıyız? Hiçbir şey öğrenmeyecek miyiz?
Tüm uyarılara rağmen Kazdağları'nı maden ocağına haline çevirme inadı, bu sorulara vereceğimiz cevapların olumsuz olmasını kaçınılmazlaştırıyor.
Küreselleşme projesine göre yeniden tasarımlanan bu ülkede parayı bastırana her şey serbest: İsteyene şeriat sitesi, isteyene İngiliz emekli gettosu!
Beğenmeyip ayrılırsanız da, arkanızdan üzülmeyiz!