TRT?deki cinayet

Kimin enstrümanı olduğu hâlâ bilinmeyen ama tahmin edilebilen Tuncay Güney adlı garip kişinin, birden bire habercilik aşkı kabaran...

Kimin enstrümanı olduğu hâlâ bilinmeyen ama tahmin edilebilen Tuncay Güney adlı garip kişinin, birden bire habercilik aşkı kabaran TRT televizyonuna çıkartılıp saalerce ekran başında tutulması tartışmalara neden oldu.
TRT bu işi habercilik refleksi ile yaptığını söylüyor. Bu mesleğin onurunu koruyacak konumda bulunan bazı meslektaşlarımız da  “Canım, habercilik yapmşlar, ne var bunda?”
diye destek çıkmaktalar...
Acaba? Acaba Tuncay Güney gibi deşifre olmuş bir provokatörün dünyanın öbür ucundan söyleyeceklerini uydu kiralayarak canlı yayımlamak habercilik midir yoksa başka bir şey midir?
TRT dün yaptığı açıklamada ‘Aynı şahıs daha önce defalarca başka yayın kuruluşlarında yer almıştır’ diyerek programı savunurken kendi tezini çürütüyor.
Son zamanlarda başka yayın organlarında sık sık görülen birini bir kez daha ekrana çıkarmanın habercilik refleksiyle ilgisi olabilir mi? İlk kez çıkıyor olsaydı o zaman düşünülebilirdi.
Bu kişinin ne diyecekleri üç aşağı beş yukarı belli olduğuna göre, amaç farklıdır...
TRT’nin iyi habercilik yapmasının tüm medyamızın dengeleri ve performansı açısından önemine birçok kez değinmiş biri olarak söyleyeyim:
İyi habercilik, benzetme uygun düşerse, seri katilliğe benzer. Tek cinayetle olunmaz.
Yani, bu konuda bir geçmişiniz, geride başka cesetleriniz olacak. Böyle bir şey sizden beklenecek. ‘Yapsa yapsa o yapar’ denecek.
Örneğin bir hafta önce İngiltere’den kaçak Turan Çömez’i canlı yayına çıkartmışsanız ve bir hafta sonra da Amerika’dan Bedrettin Dalan’a canlı olarak bağlanacaksanız ve onların Tuncay Güney’in söylediklerinin çok dışında şeyler söylemelerine izin verecekseniz kimsenin (etik konular dışında) gık diyecek hali olmaz. “Tamam bu habercilik,” denir. “Helal olsun TRT’ye” denir.
Ama TRT’yi yönetenlerin bağlantıları ve ideolojik yakınlıkları konusunda bunca şey söylendikten sonra yalnızca kaçak Tuncay Güney’i Kanada’dan ekrana çıkartırsanız haber refleksi savunması inandırıcılığını yitirir.
O zaman akla başka şeyler gelir.
Ben gene de ikna olmaya açığım: TRT haftaya aynı programda ekrana çıkartacağı konuklarla seri katil olmaya kararlı olduğunu gösterir mi dersiniz?
Yoksa tek cinayetle işlem bitmiş midir?