Yüzde 48 mi! Daha neler!

Bu seçimde tahmin zor, ama ülkede şu an yüzde 40'ı aşan bir blokun olduğunu sanmam.

Radikal'in dünkü manşetini görünce 'Acaba ben hangi ülkede yaşıyorum?' şeklinde özetleyebileceğim ve son zamanlarda gazeteleri okurken sık sık kapıldığım o duygu depreşti.
Tarhan Erdem'in yönetimindeki KONDA'nın anketine göre AKP'nin oyları yüzde 48'e dayanmıştı, yani iki gün sonra yapılacak olan seçimde her iki seçmenden birisi AKP'ye oy verecekti!
Allah Allah, bu hangi Türkiye ve hangi AKP idi acaba? Daha önce yazdığım 'Ben yüzde 43'lük bir hava göremiyorum' başlıklı yazımda da bu inanılmazlık duygusunu dile getirmiştim. Şimdi Tarhan bey ona beş puan daha eklemiş, olmuş mu yüzde 48!
Oysa ben de dere tepe dolaşıyorum, herkesle konuşuyorum, eski seçimlerden kalma izlenimlerimi gözden geçiriyorum. Hatta uyanmak için kendimi çimdikliyorum, ama bir şey değişmiyor. Hayır efendim, ben bırakın yüzde 48'i yüzde 43'lük bile bir hava görmüyorum!
Bu konudaki sınama yöntemlerime ve sezgilerime güvenirim. 1983 yılı seçimlerinde Nokta dergisinde kendi aramızda bir anket yapmıştık ve en doğru sonuçları ben tahmin etmiştim. Ankara havasıyla dolu olan ötekiler Turgut Sunalp'ın MDP'sinin tek başına iktidara geleceğine emindiler. Oysa, çevreye biraz kulak verince öteki Turgut'un (Özal) ANAP'ının fırtına gibi (yüzde 43) geldiğini hissetmemek mümkün değildi.
Benim tahminim doğru çıkınca Ankara siyasetine çok meraklı olan Ercan Arıklı biraz bozulmuş:
"Herhalde yurtdışından yeni geldiğin için doğruyu tutturdun!" demişti.
Herhalde. Ya bu kez? Acaba ben mi çok yerlileştim? Acaba ülkeye yanlış yerden mi bakıyorum?
Şu da olabilir: Belki de gerçekten 'iki Türkiye' vardır ve AKP'nin yüzde 50'ye yakın oy alacağı Türkiye ile benim yaşadığım Türkiye farklı Türkiye'lerdir!
KONDA'nın inanması zor sonuçlarını başka bir araştırma kurumunun, GENAR'ın sonuçlarıyla aşağı yukarı aynı zamanda gördüm. Onlara göre AKP'nin oyları yüzde 39.8'deydi. Onu bile fazla bulduğumu söyledim arkadaşlara. Ya, tüm hata paylarını fersah fersah aşan yüzde 48!
Neyse ki, gerçeği öğrenmek için çok beklemeyeceğiz. İki gece sonra ak kök kara kök belli olacak!
Ben kendi temaslarımdan elde ettiğim izlenimi özetleyeyim: Seçim arifesinde, alıştığımızdan çok daha karmaşık bir toplumsal psikolojiyle karşı karşıyayız. Bu karmaşıklık sandığa yansıyacaktır. Ben Türkiye'de şu anda yüzde 40'ı aşan bir siyasal blokun bulunduğunu sanmıyorum. Bence, AKP eğer geçen sefer aldığı oy oranını biraz dahi geçse kendisini başarılı saymalıdır. Yüzde 48 türü beklentilere girenler kendi hüsranlarının temelini atmış olurlar!