AK Parti Seçim Beyannamesi gerçekçi

Efendim, bendeniz profesyonel bir 'seçim beyannamesi', 'parti programı' ve 'hükûmet programı' yazarıyım.

Efendim, bendeniz profesyonel bir 'seçim beyannamesi', 'parti programı' ve 'hükûmet programı' yazarıyım. Profesyonel dediğime bakmayınız; bu gayretlerim karşılığında kuru bir 'Aferin, güzel olmuş' haricinde çıkarım olmadı. Mehmet Dülger ve Attila Peynircioğlu ile beraber Demirel'in müşaviri iken, onlar partide, ben Başbakanlık'ta devamlı olarak bu nevi programlar hazırlar ve geç vakitlere kadar rakamlarla boğuşurduk. Başımızda da bu işlerin üstâdı Ekrem Ceyhun vardı. Demirel'in ünlü '100 günlük programı' hâlâ hafızamdadır.
Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğrenciyken, bu 'işe' merhum hocamız Prof. Turhan Feyzioğlu'nun kurduğu Güven Partisi'nin programını yazarak başlamıştım. Düşünebiliyor musunuz? Rahmetli Özal'ın, 'Aman saçmalamasınlar!' gerekçesiyle, karşı olmama rağmen Ulusu Hükûmeti'nin programının yazılışı dahi bendenize düşmüştü de gene merhum hocalarımızdan Prof. İlhan Öztrak'la az mı cebelleşmiştik... Herhalde tahmin etmişsinizdir; Özal, ANAP Hükûmet Programı'nı da bana yazdırmıştı. Bu arada, MC'ler döneminde zaman zaman MHP ve MSP için de stratejiler ve benzeri dokümanlar hazırladığım olmuştu. Nihayet, son olarak bizim fukara uğurböceklerinin YDP'sinin programı da kalemimden çıkmıştı.
* * *
Sizleri sıkma pahasına bunları sayıp dökmemin sebebine gelince, partilerin seçim beyannamelerini bir uzman sıfatıyla incelediğimi gösterebilmektir. Yaptığım mukayeseli çalışmada, kamuoyu araştırmalarına göre yüzde 5 ve üstünde oy alabileceği görülen, sırasıyla GP, DP, MHP, CHP ve AK Parti'nin seçim beyannameleri ve vaatleri arasında en çok palavranın bulunduğu parti, hiç şüphesiz Uzan'ın GP'sidir. Onu Ağar'ın DP'si ve Baykal'ın CHP'si takip ediyor.
Bahçeli, ılımlı ve ihtiyatlı kişiliğine uygun şekilde davranarak makûl sayılabilecek vaatlerde bulunmuş.
AK Parti Seçim Beyannamesi'ni okurken, neredeyse ezbere bildiğim Menderes'in DP'sinin, Demirel'in AP'sinin ve Özal'ın ANAP'ının esintilerini görüyorum.
* * *
AK Parti beyannamesinde, 'Gençler işadamı oluyor' programı ve istihdam vaatleri haricinde, gerçekleştirilmesi imkânsız vaatler ve hedefler bulunduğu söylenemez. AK Parti seçim beyannamesi, gerçekçi ve bir hayli ihtiyatlı şekilde hazırlanmış görünüyor.
Beyannamede AK Parti, 'başörtüsü', 'YÖK' ve 'meslek liseleri' gibi muhataralı sorunlara yer vermemiş. Bazı sorunların, sistemin tabiî işleyişi içinde halledilebileceğini artık anlamış durumdalar. Bu arada, 'terör' konusunda da diğerleri gibi palavra sıkmaktansa genel bir değinmeyi tercih etmişler. Kimbilir, belki de hâlâ seçimden önce bir sınır ötesi operasyon ümidimiz kalmıştır.
Bu takdirde, AK Parti'nin oy oranını bir anda yükseltebileceğini söyleyebiliriz.
2013'te, yani 5 yıl sonra, Türkiye'nin ortalama yüzde 6-7'lik bir büyüme hızıyla 800 milyar dolarlık GSMH ve 10 bin dolarlık fert başına gelir seviyesine çıkması, ihracatın 200 milyar dolarlık seviyeye ulaşması pekâlâ mümkündür. Aynı şekilde, eğitim hedefleri de gerçekleştirilebilir.
AK Parti, bu programda Başkanlık Sistemi emelinden vazgeçmiş görülüyor.
Bilakis, Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin azaltılmasından söz ediliyor. Programın en can alıcı tarafı, kısa ve öz yeni bir Anayasa'yı hedef almasıdır. Aslında, bu konuda geç kalınmıştır ama bu defa 35-40 maddeyi geçmeyecek 'Yeni Anayasa'nın yürürlüğe konulması ve 'Yargı Reformu'nun yapılması, Türkiye'ye yeni ufuklar açacak ve Özal'dan sonra 'ikinci dönüşüm'ü gerçekleştirebilecektir.
Haydi hayırlısı...