'Cumhuriyet mitingleri' üstüne...

Sevgili okuyucular, dünyanın en güzel bayrağı, ay-yıldızlı 'Türk Bayrağı'dır.

Sevgili okuyucular, dünyanın en güzel bayrağı, ay-yıldızlı 'Türk Bayrağı'dır. Türk ve Müslüman olmasaydım, kırmızı rengin ve hilâlin manasını bilmeseydim de, eminim ki estetik olarak Türk Bayrağı en güzelidir derdim. Nerede bir Türk Bayrağı görsem içim titrer, heyecanlanırım. Şehitlerin al kanlarına akseden hilâl ve yıldızı görür
gibi olurum.
Dün gazetelerin ön sayfaları, İzmir'de yapılan 'Cumhuriyet Mitingi'nin görüntüleriyle doluydu. Bu mitinglerin arkasındaki paramiliter darbe destekçilerinin, çeşitli ayrımcı grupların ve dayatmacıların bulunduğunu çok iyi bilmeme rağmen, meydanların bu gelincik tarlasını andıran kırmızı-beyazlı manzarası hoşuma gitti ve beni heyecanlandırdı.
Bir gün önce AK Parti'nin düzenlediği Erzurum'daki toplulukta da aynı
görüntüler hâkimdi.
Anlaşılan o ki, bu seçimde ay-yıldızlı bayrağımız, siyasî parti flamalarının çok önünde olacak. Türk Bayrağı'nı ideolojilerine âlet etmeye ve inhisarlarına almaya çalışanlar, -PKK'lı bölücüler haricinde- bütün siyasî partilerin bayrağımıza sahip çıktığını görecekler. Toplumu 'laikçi-laikçi olmayan' ayrımı ile bölmeye, Türk Bayrağı'nı dayatma unsuru olarak kullanmaya gayret edenler muvaffak olamayacaklar. Zira, milletimiz bayrağını hep birlikte şerefle taşımaya devam edecek...
* * *
Şurası muhakkaktır ki, 'Cumhuriyet Mitingleri' artık 'CHP Mitingleri' hâline dönüşmüştür. Bu mitingler sayesinde CHP, seçim propaganda dönemini erkenden başlatmış ve CHP bayrağıyla asla toplayamayacağı kalabalıkların etkisinden faydalanmıştır.
Düşünebiliyor musunuz? Ana teması 'solun birleşmesi' olan bir miting, nasıl 'Cumhuriyet Mitingi' olabilir? Türkiye Cumhuriyeti, sadece 'sol'un Cumhuriyeti midir? İzmir Mitingi'ne Baykal dahil 100'den fazla CHP milletvekili katılmış. DSP'liler de orada hâzır ve nâzır durumdalar. Bu arada SHP, İP ve GP de CHP'ye yamanmaya çalışarak mitinge iştirak ediyor.
Bu mitinglerin kadrolu popçu ve türkücüleri de var. Bildik solcu müziklerini sahneliyorlar. Kırk yıllık demode, küflenmiş sol sloganlar meydanlardan yükseliyor. Başta Saylan olmak üzere miting konuşmacıları, malum sosyalist programlardan dem vuruyorlar.
Açıkçası, bu mitingler bal gibi 'solcu' mitingler... Lâkin, bir takım milliyetçi unsurların da kullanıldığı görülüyor. Bir zamanlar Türk Bayrağı taşıyanlara 'faşist' diye saldıran ve onları 'karşı devrimci' olarak nitelendirenlerle milliyetçileri kol kola görmek ne hazin bir manzara...
MHP'nin ve Ülkü Ocakları'nın, bu mitingler hakkındaki açıklamalarını bekliyoruz. Aksi halde, 22 Temmuz Seçimlerinde millete bu durumu anlatmaları kolay olmayacaktır.
* * *
'Cumhuriyet Mitingleri'nin tahlili çeşitli şekillerde yapılabilir. Ancak, meydanları dolduranların ortak paydasının 'AK Parti düşmanlığı' olduğu anlaşılmaktadır.
Bayanlar, baylar, hiç merak etmeyiniz; şunun şurasında iki aylık bir zaman kaldı. Hiçbir miting, seçim sandıkları kadar milletin iradesini ortaya koyamaz. Seçimlerden sonra milletin tercihi ortaya çıkacak.
Sandıktan çıkacak sonucu kabullenmeye hazır mısınız?