Şahinlerin zaferi ve devin uyanışı

Türk Silahlı Kuvvetleri, demokratik işleyişe uygun şekilde, TBMM'nin </br>iradesi ve Hükümet'in verdiği yetkiyle muhteşem bir hava harekâtı gerçekleştirdi. Bu harekât, karadan topçu birlikleriyle de desteklendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, demokratik işleyişe uygun şekilde, TBMM'nin
iradesi ve Hükümet'in verdiği yetkiyle muhteşem bir hava harekâtı gerçekleştirdi. Bu harekât, karadan topçu birlikleriyle de desteklendi. Harekât neticesinde, terör örgütünün Kandil Dağı'ndaki merkezi ve
Türkiye sınırına yakın kampları yerle bir edildi.
Bundan sonra, bir kara harekâtı ile bölgede temizlik yapılır ve geçici bir müddet için TSK birlikleri bölgede konuşlandırılırsa, terör örgütünün tamamen dağıtılması mümkün olacaktır. TSK'nın, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da üzerine düşen görevi bihakkın ifa edeceğine güvenimiz tamdır.
***
Bu harekâtın, terör örgütünün imhasından çok daha önemli bir tarafı vardır. Türkiye, dosta düşmana gücünü göstermiş; 'Türkler bir şey yapamazlar', 'Söylenip dururlar' diyenlere karşı aksini ispat etmiştir. ABD'ye sırtını dayayıp Türk askerine hakaret edenler, Türkiye'yi müstemlekesi gibi görenler, Türkiye'nin topraklarına göz dikip uydurma haritalar yapanlar bu harekâtla hak ettikleri cevabı almışlardır.
Bu harekât, Türkiye'nin dünyanın sayılı askerî güçlerinden birisine sahip olduğunu ve Türk askerinin kabiliyetini ispat etmiştir. Türkiye'nin, her bakımdan bölgesinin merkezî gücü olduğu, Türkiye'ye rağmen Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya'da herhangi bir siyasî projenin uygulanamayacağı, bir defa daha herkese gösterilmiştir.
Dev uyanmıştır...
***
Son beş yıllık dönemde AK Parti İktidarı'nı, Irak ve ABD politikaları dolayısıyla çok tenkit ettik. Tenkitlerimizde haklı olduğumuz zamanla ortaya çıkmış ve yetkililerce ikrar edilmiştir. Türkiye, bu konuda yapılan yanlışlıklardan çok zarar görmüştür.
Lâkin, artık yiğidin hakkını yiğide verme zamanıdır. Başbakan Erdoğan ve ekibinin son iki aylık terör krizinde gösterdiği başarıyı alkışlamak gerekir. AK Parti İktidarı, hem diplomaside, hem de askerî sahada büyük bir zafer kazanmış ve Türkiye'nin uluslararası itibarının artmasını sağlamıştır.
Erdoğan'ın diplomatik gayretleri sonucunda, sınır ötesi operasyonun yapıldığı bölgenin gerçek hâkimi ABD, işbirliğine ikna edilmiş, hatta operasyona istihbarî katkısı sağlanmıştır. Halbuki, 5 Kasım'dan önce ABD, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonuna karşı çıkıyordu. Dünya kamuoyunun Türkiye'nin teröre karşı aldığı tedbirler konusunda ki muhalefetinin izalesi, bilakis desteğinin sağlanması da çok önemli bir
başarıdır. Diğer taraftan, Irak Merkezî Hükümeti'nin ve Bölgesel Kürt Yönetimi'nin de tavrı tamamen değişmiştir. Bu arada, bu mercilerin göstermelik notalarının ve beyanlarının da makul karşılanması gerekir.
***
Rahmetli Özal, F-16'ların yerli yapımı gerçekleştirildiği zaman çok memnun olmuştu. O dönemde yapılan bütün güzel icraatın içerisinde, milletimiz de en fazla 'Savaşan Şahinler' ile övünmüştü.
TSK Hava Kuvvetleri'nin, dünyada ancak yedi devletin gerçekleştirebileceği başarılı harekâtı, eminim ki Özal'ın da ruhunu şâd etmiştir.
Biz de askerimizle, komutanlarımızla, ordumuzla övünüyoruz. TSK, milletimizin, vatanımızın ve devletimizin en büyük teminatıdır.
Başbakan Erdoğan'ı, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt Paşa'yı, kahraman pilotlarımızı, topçularımızı ve Mehmetçiği candan tebrik ediyoruz.