Söğüt'ün Erenleri

Dünkü gazetelerin manşetleri ne güzeldi. 'Söğüt kardeşliği', 'Söğüt birliği', 'Söğüt'ten Türkiye'ye en güzel mesaj', 'Yüce çınarda birlik ruhu' gibi başlıklar altında...

Dünkü gazetelerin manşetleri ne güzeldi. 'Söğüt kardeşliği', 'Söğüt birliği', 'Söğüt'ten Türkiye'ye en güzel mesaj', 'Yüce çınarda birlik ruhu' gibi başlıklar altında, Başbakan Erdoğan, MHP lideri Bahçeli, BBP lideri Yazıcıoğlu ve bakanları, boyunlarında Türkmen şallarıyla yanyana gösteren fotoğrafların milletimizi çok duygulandırdığına ve sevindirdiğine eminim.
Geçen sene meydana gelen tatsız olaydan sonra hem Erdoğan'ın, hem de Bahçeli'nin bu kardeşlik tablosu, Türk Milleti'nin birlik ve bütünlüğünün yansıması gibiydi. Erdoğan ile Bahçeli'yi gösterdikleri olgunluk için tebrik ediyorum.
Asırlık Osmanlı çınarlarının yaprakları arasından yüzlerce yıllık bir Söğüt türküsünü işitir gibi oluyorum:
'Söğütün erenleri, çevirin gidenleri
Ah ne güzel baş bağlıyor, Söğütün güzelleri'
***
726 sene önceki ecdadını anan bir milletin mensubu olmak ne büyük bir şeref ve mazhariyettir. 726. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'nde, liderlerin omuz omuza birlik mesajı vermesi, elbette çok önemlidir. Lâkin, daha da önemlisi, Türk Milleti'nin birlik, bütünlük ve kardeşliğidir.
Ertuğrul Gazi'yi anma merasimini ilk tertip eden II. Abdülhamid Han'dır. Bu ilk anma merasiminin fotoğraflarını Ertuğrul Gazi'nin türbesinde görebilirsiniz. Sultan Abdülhamid bu merasimde, Urfa'dan Karakeçili aşiretini getirip Söğüt'teki kardeşleriyle buluşturmuştu. Urfa'dan gelen Karakeçililer Kürtçe konuşuyorlardı ama Türkçe konuşan Türkmen kardeşleriyle sarmaş dolaş olmuşlardı.
Ertuğrul Gazi'yi, ilk merasimden 100 sene sonra anmak, rahmetli Özal döneminde Devlet Bakanı olarak bana nasip olmuştu. Gene Karakeçili aşiretini Ertuğrul Gazi türbesinde bir araya getirmiştik. Daha sonra, aşiretin Ankara-Kırşehir arasında iskân edilen beldesini de 'Karakeçili' adıyla ilçe yapmıştık.
***
Bu şenliklerde asıl verilen mesaj, hangi etnik kökten gelirse gelsin, hangi dili konuşursa konuşsun, Türk Milleti'nin birlik ve bütünlük ruhudur. Bu ruhu, kimsenin mikro milliyetçilik ve ırkçılık güderek bozmaya hakkı yoktur.
Bu tarih, kültür ve medeniyet hepimizindir. Alpaslan ve Ertuğul Gazi hepimizin dedesidir.
Başbakan Erdoğan'ı, Bahçeli'yi, Yazıcıoğlu'nu tekrar candan kutluyoruz. Gelecek yıllarda CHP'lileri ve diğer partilileri de Söğüt'te Ertuğrul Gazi'yi anarken görmek istiyoruz.
Artık gün, 'gidenleri çevirme' ve 'Söğüt'ün erenleri' kafilesine dahil
etme günüdür.
Gelecek yıl, komutanlarımızı da Söğüt'te görmek istiyoruz. Zira orada, Oğuz Han, Attila, Alpaslan, Fatih, Atatürk gibi büyük bir komutan olan Ertuğrul Gazi yatıyor.